Вітамін В – це комплекс з вітамінів і вітаміноподібних речовин, які забезпечують нормальну роботу практично кожної системи організму.

Вітаміни групи В – водорозчинні вітаміни. Вони з їжі відразу надходять в кров. Ці вітаміни не накопичуються в тканинах і виводяться з організму досить швидко.

Вітаміни групи В беруть участь у клітинному метаболізмі, енергетичному обміні і забезпечують нормальне функціонування нервової системи. Також від цього комплексу вітамінів залежить робота імунної системи, здатність справлятися зі стресами, з розумовими та емоційними навантаженнями.

Раніше до вітамінів групи В відносили 12 речовин, кожна з яких була пронумерована від В1 до В12. Але вивчення будови кожного елемента групи показало, що деякі з них є вітаміноподібними речовинами або синтезуються в людському організмі. До таких належать В4, В8, В10 і В11.

Кожна речовина, що відноситься до вітамінів групи В, має свої функції і харчові джерела. Щоб оцінити користь вітамінів групи В для організму, рекомендуємо вам ознайомитися з кожним її елементом окремо.

«Сім’я» вітамінів групи В

В1 (тіамін) сприяє перетворенню білків, жирів і вуглеводів в енергію. Робить вплив на роботу нервової системи і розумові здібності, сприяє зміцненню волосся. Міститься в оболонках зерен злакових, в хлібі з муки грубого помелу, в вівсяній і гречаній крупі.

В2 (рибофлавін) бере участь в обмінних процесах, потрібен для забезпечення функції зору, синтезу гемоглобіну, хорошого стану шкіри і слизових оболонок. Його харчові джерела – молочні продукти, курячі яйця, м’ясо, печінка, горіхи.

В3 (нікотинова кислота, ніацин, РР) необхідний для звільнення енергії з харчових речовин, бере участь у синтезі білків і жирів, біосинтезі гормонів. Потрібен для підтримки психічної рівноваги і здоров’я шкіри. В3 міститься в печінці, горіхах, білих грибах, курячих яйцях, бобових.

В4 (холін) – вітаміноподібна речовина. Грає роль у забезпеченні діяльності нервової системи, покращує процеси пам’яті, безпосередньо впливає на жировий обмін і захист печінки. Деяка кількість В4 може самостійно вироблятися в організмі. Міститься в яєчному жовтку, печінці, дріжджах, горіхах, пророщених зернах пшениці.

В5 (пантотенова кислота) бере участь у метаболізмі клітин, відповідає за регенерацію тканин, забезпечує захист шкіри і слизових від інфекцій. Основні його джерела – дріжджі, яєчний жовток, субпродукти, кисломолочні продукти, горіхи, м’ясо, риба, цільнозерновий хліб. У невеликих кількостях може синтезуватися в організмі мікрофлорою кишечника.

В6 (споріднені речовини – піридоксин, піридоксаль, піридоксамін). Бере участь вуглеводному обміні, в синтезі нейромедіаторів, включаючи «гормон щастя» серотонін, сприяє утворенню червоних кров’яних тілець, бере участь у синтезі гемоглобіну, а також поліненасичених жирних кислот. Регулює діяльність нервової системи. Джерело В6 – білкові продукти.

В7 (біотин) входить до складу ряду ферментів, які управляють вуглеводним і жировим обміном. Бере участь у процесах управління рівнем холестерину. Покращує стан шкіри, волосся, нігтів. Найбільше В7 міститься в печінці, бобових, яйцях, горіхах, темно-зелених овочах. Синтезується здоровою мікрофлорою кишечника.

В8 (інозитол) – вітаміноподібна речовина, за функціями схоже з холіном. Зменшує накопичення жиру в печінці, виконує роль антиоксиданту і антидепресанту, відновлює структуру нервової тканини, необхідна для здоров’я шкіри. Виробляється організмом самостійно.

В9 (фолієва кислота, фоліацін) необхідний для нормального виробництва амінокислот, з яких синтезуються білки і ДНК. Тому В9 потрібен для правильного розвитку дитини в утробі і відновлення організму вагітної. Джерела вітаміну В9-овочі темно-зеленого кольору, бобові, м’ясо, молоко, жовтки яєць.

В10 (параамінобензойна кислота) – вітаміноподібна речовина, що активізує кишкову мікрофлору, бере участь в процесі засвоєння білка і виробництві червоних кров’яних тілець, необхідна для здоров’я шкіри. Міститься в картоплі, зернових, пивних дріжджах, горіхах, грибах, молочних продуктах, нирках, печінці, яєчному жовтку. Синтезується мікрофлорою товстого кишечника.

В11 (левокартинін) – вітаміноподібна речовина, необхідна для стимуляції енергетичного обміну, підвищення захисних сил організму. Покращує роботу мозку, серця, нирок, м’язів, необхідна при фізичних навантаженнях. Основні джерела – пророщена пшениця, дріжджі, молочні продукти, м’ясо, риба.

В12 (ціанокобаламін) сприяє кровотворенню, захищає нервові волокна від руйнування, впливає на регенерацію клітин. Міститься в продуктах тваринного походження.

Нестача вітамінів групи В може бути наслідком неповноцінного харчування, викликана впливом різних токсичних речовин на організм і застосуванням лікарських препаратів. Дефіцит вітамінів цієї групи може з’явитися при захворюваннях кишечника або після операції на шлунково-кишковому тракті. Порушенням метаболізму вітамінів групи В супроводжуються і деякі генетичні захворювання.

Крім того, вітаміни групи В можуть призначати навіть при відсутності їх недостачі на тлі захворювань, які вимагають активної участі цих вітамінів в біохімічних процесах щодо забезпечення діяльності структур нервової системи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВСЕ, ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ВІТАМІН B12

ВІТАМІНИ ТА РОСЛИННІ МАСЛА

ОМЕГА-6 ЖИРНІ КИСЛОТИ