Сам по собі мозок боліти не може, головний біль виникає у м’яких тканинах голови. Часто, вогнище болю знаходиться в шийному відділі, а сильна біль відчувається в голові.

Звідки беруться головні болі при шийному остеохондрозі?

Також головні болі при шийному остеохондрозі називають цервікальним головним болем. Цей тип головного болю виникає при проблемах з шийним відділом, і є одним з найпоширеніших видів головного болю. Важливо зауважити, що існує безліч видів головного болю і цервікальнаийголовний біль, один з них. Інший найпоширеніший вид головного болю – судинні головні болі, або мігрень.

Хребет складається з безлічі кісточок, які називаються хребці. Кожен хребець з’єднується з двома іншими хребцями (верхнім і нижнім) за допомогою двох типів сполучних тканин: фасеточні суглоби хребта з боків, а по центру дисками.

При певних рухах шиєю і тривалих перевантаженнях, розтягуванні або стисненні, що відбивається на стані сполучних тканин, м’язів, сухожиль, і нервових закінчень шийного відділу хребта. В результаті чого виникають дрібні пошкодження всіх тканин і структур хребта. Коли відбувається травмування тканин шийного відділу, виникає біль, який викликає також, і головний біль. Це медичний стан відомий як, цервікальний головний біль.

Цервікальний головний біль виникає при пошкодженні сполучних хрящів, м’язів, сухожиль або нервових закінчень трьох верхніх хребців шийного відділу. Цей тип болю називається рефлекторний біль, іншими словами, біль при якому вогнище болю знаходиться у віддаленому місці (в даному випадку в шийному відділі). Так відбувається тому, що нервові закінчення верхнього шийного відділу, також відносяться до шкіри голови, лоба, скул, очей, вух. Тому коли джерелом болю є шия, біль може відчуватися в різних ділянках голови, викликаючи головний біль при шийному остеохондрозі.

Найчастіше цервікальний головний біль з’являється у людей 20-60 років, але може виникнути в будь-якому віці.

Ознаки головних болів при шийному остеохондрозі

Головний біль при шийному остеохондрозі характеризується поступовим початком болю в шийному відділі, який переходить в область голови після діяльності, яка провокує біль (сидяча робота, незручна поза).

Головний біль при шийному остеохондрозі проявляється, як постійний тупий біль в потиличній частині голови, хоча, іноді біль відчувається в області очей, скронь. Рідко біль з’являється в області верхівки, лоба або вух. Біль відчувається на одній стороні, а потім може несподівано поширитися на всю голову і обличчя.

Пацієнти з цим захворюванням часто відчувають біль і скутість в шиї, стає складно повертати голову через больові відчуття. Біль, поколювання або оніміння може відчуватися у верхній частині спини, плечей, рук, але відчуваються не часто. Іноді можуть спостерігатися й інші симптоми, наприклад: запаморочення, нудота, дзвін у вухах, необхідність концентрації, недієздатність, депресія.

У пацієнтів з головними болями при шийному остеохондрозі симптоми можуть посилюватися при рухах шиєю, або якщо перебувати довго в одній і тій же позі (при водінні автомобіля, роботі за комп’ютером в одній і тій же позі). Іноді пацієнти відчувають чутливість при пальпації у верхній частині шийного відділу трохи нижче основи черепа, разом з м’язовою напруженістю в цій області.

Діагностика головних болів при шийному остеохондрозі

Щоб поставити правильно діагноз, потрібно встановити наявність остеохондрозу. Для цього призначається рентгенографія шийного відділу, томографія або МРТ для встановлення точного діагнозу.

Результат захворювання

При адекватному лікуванні більшість пацієнтів повністю виліковуються. Час лікування залежить від ступеня остеохондрозу. Повне позбавлення від болів настає через 2-3 тижні лікування.

Фактори, що сприяють розвитку головного болю при остеохондрозі

В основному це фактори, які сприяють розвитку остеохондрозу:

  • Неправильна постава
  • Малорухливість шиї і верхньої частини спини
  • М’язовий дисбаланс, слабкість
  • Стиснення м’язів
  • Попередні травми шиї (травма від раптового різкого руху голови)
  • Неправильна подушка
  • Невдала поза під час сну
  • Постійна сидяча робота (за комп’ютером)
  • Стрес
  • Зневоднення
Профілактика остеохондрозу

Потрібно з дитинства стежити за поставою; займатися спортом (особливо ефективно плаванням); стежити за вагою (не набирати зайві кілограми); вживати достатньо вітамінів і поживних речовин (кальцій, магній); не носити вантаж на одному плечі.

Вправи, які потрібно виконувати при головних болях

Вправи потрібно виконувати 2-5 разів протягом дня.

Повороти голови. Сидячи на стільці або стоячи, випряміть спину. Повертайте голову вліво, вправо, на скільки можливо, зафіксуйте положення на 2 секунди. Повторити 10 разів в кожну сторону.

Нахили голови вперед. Випряміть спину, сидячи на стільці або стоячи. Нахиліть голову вперед, торкаючись підборіддям грудей. Зафіксуйте положення на 2 секунди. Повторіть 10 разів.

Нахили голови назад. Сядьте рівно, нахиліть голову назад, витягаючи підборіддя. Слідкуйте, щоб шия залишалася рівною. Зафіксуйте положення на 2 секунди. Повторіть 10 разів.

Втягування підборіддя. Можна виконувати стоячи або сидячи. Випряміть спину і шию, плечі відведіть назад. Втягніть підборіддя на стільки, на скільки можливо, шию не розгинати, зафіксуйте положення на 2 секунди. Повторіть 10 разів.

Зведення лопаток. Сидячи на стільці або стоячи, випряміть спину. Зведіть лопатки якомога сильніше, зафіксуйте положення на 5 секунд. Повторіть 10 разів.

Тиск рукою. Покладіть на лоб долоню, натискайте головою на долоню, намагайтеся напружувати м’язи шиї. Долоня повинна чинити опір і тиснути у відповідь, протягом 7-10 секунд. Повторіть вправу 10 разів. Зробіть те ж саме з потилицею.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ ВІД ГОЛОВНОГО БОЛЮ

ХРОНІЧНИЙ ГОЛОВНИЙ БІЛЬ

ГОЛОВНИЙ БІЛЬ І ПСИХОСОМАТИКА