Як перевірити зір в домашніх умовах? На які симптоми звернути увагу, щоб вчасно звернутися до лікаря.

Як часто потрібно перевіряти зір

Для збереження гарного зору важливо дотримуватися гігієни зору, що включає в себе обмеження навантажень на зоровий апарат, спеціальні вправи для очей, а також регулярний огляд у лікаря. Дітям до шести років необхідно проверятся у окуліста не менше 1 раз на рік; від 6 до 17 років – 2 рази на рік; від 17 до 40 років – 1 раз в 2 роки; після 40 років – не менше 1 разу на рік.

Відзначимо, що така періодичність оглядів у окуліста рекомендована для тих, у кого немає відчутних проблем із зором. Якщо ж є деякі відхилення, то огляди повинні бути узгоджені з лікуючим лікарем.

Звертаємо увагу

Будь-яке захворювання важливо виявити на початковій стадії. Так хвороба легше піддається лікуванню. Тому за станом очей потрібно уважно стежити, і при виявленні найменших змін звертатися до лікаря. Важливо звертати увагу на такі симптоми як: розпливчастість зору, погіршення гостроти зору, поява відчуття піску в очах, дискомфорт і біль в очах.

Що стосується самостійної діагностики, то в домашніх умовах можна перевірити лише гостроту зору, користуючись спеціальними таблицями.

Гострота зору – це здатність ока розрізняти дві точки на мінімальній між собою відстані. Нормою вважається гострота зору величиною в одиницю (або 100%). При цьому людина може мати гостроту зору вище 100%, але в більшості випадків цей показник нижче одиниці.

Людина зі 100% зором в змозі прочитати номер автомобіля на відстані 40 метрів.

Таблиці для перевірки гостроти зору

Гостроту зору можна визначити за допомогою спеціальних таблиць з оптотипів. Найпоширенішою є таблиця Головіна-Сивцева, яку і можна зустріти в кабінетах у лікарів-офтальмологів. Таку таблицю можна роздрукувати вдома і користуватися відповідним чином.

Для того щоб роздрукувати таку таблицю, необхідно скористатися білим матовим папером формату А4 альбомної орієнтації. Всю таблицю слід роздрукувати на трьох аркушах і склеїти їх між собою. Перед тим, як перевіряти зір, потрібно висвітлити таблицю лампою. Таблиця повинна розташовуватися на відстані 5 метрів від очей. Кожне око слід перевіряти окремо: одним оком читаємо букви, а друге прикриваємо долонею. При цьому прикрите око не слід замружувати. На розпізнавання одного символу повинно йти 2-3 секунди.

Якщо в рядах з V = 0,3 – 0,6 ви допустили тільки 1 помилку, то у вас 100% зір. Також гостроту зору можна вважати повною, якщо в ряді з V > 0,7 ви допустили не більше двох помилок. Якщо при самодіагностиці ви отримали менше 100%, то вам слід обов’язково звернутися до лікаря для проходження професійного огляду.

Програми для перевірки зору

В даний час існує безліч різних програм для перевірки зору. Причому деякі з них існують у вигляді додатків для мобільних телефонів і планшетних пристроїв. Такі програми є набором спеціальних тестів з графічними малюнками. За допомогою таких тестів можна з великою часткою ймовірності визначити у себе наявності далекозорості, короткозорості та астигматизму.

Також існують спеціальні таблиці, за допомогою яких можна виявити більш серйозні порушення зору, такі як макулодистрофія, при якій відзначається порушення центрального зору. Визначити макулодистрофію можна за допомогою таблиці Амслера, яка являє собою грати, в центрі яких розташовується жирна крапка. Необхідно закрити долонею одне око, а іншим дивитися на центральну точку. Якщо при цьому деякі лінії решітки будуть здаватися хвилястими, то висока ймовірність того, що у вас макулодистрофія. Решітку Амслера і безліч інших тестів для самостійної перевірки зору можна знайти в інтернеті і пройти діагностику онлайн.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИБИРАЄМО ОКУЛЯРИ ДЛЯ РОБОТИ ЗА КОМП’ЮТЕРОМ

ЯК ЗБЕРЕГТИ ЗІР

ЯК ЗНЯТИ ВТОМУ ОЧЕЙ?