Імовірність виявитися жертвою удару блискавки вкрай мала, але, тим не менше, ніхто від цього не застрахований. Дізнайтеся, як слід вести себе в грозову погоду.

Нікчемна ймовірність і реальна небезпека

Яка ймовірність того, що людину вдарить блискавкою? Напевно цей ризик мінімальний, враховуючи ще й безліч інших небезпек, які «підстерігають» нас у навколишньому середовищі. Тим не менше, випадки загибелі людей від ударів блискавкою обчислюються сотнями. Так, в період з 2003 по 2012 роки в США від блискавок загинуло 350 осіб, і це лише 10% від усіх людей, які постраждали внаслідок спалаху. Решті 90% вдалося вижити і відбутися серйозними або легкими травмами.

Якщо ще й врахувати той факт, що на нашій планеті відбувається більше 100 ударів блискавки кожну секунду, то стає очевидним, що в грозову погоду, перебуваючи на відкритій місцевості, ризик бути ураженим струмом, таки існує. Кожній людині слід знати про елементарні правила, дотримуючись яких, ви зможете зберегти собі життя і здоров’я.

Основні правила

Отже, якщо ви знаходитесь на відкритій місцевості в грозу, то зможете убезпечити себе, слідуючи таким рекомендаціям:

  • Не лягайте. Якщо ви приймете горизонтальне положення, то тим самим значно збільшите площу зіткнення із землею. У такому випадку якщо блискавка вдарить неподалік від вас, то ви все одно ризикуєте отримати удар струмом.
  • Сядьте навпочіпки. Присядьте так, щоб ви були не найвищим об’єктом навколо. Намагайтеся присісти якомога нижче. При цьому стопи намагайтеся тримати разом, так щоб їх п’яти стикалися. Таким чином, струм буде входити в одну стопу, а виходити через іншу, не поширюючись по тілу.
  • Присядьте на носки. Присісти потрібно не на повну стопу, а лише на носки, щоб із землею контактувала мінімальна площа вашого тіла.
  • Закрийте руками вуха. Закривши вуха долонями, ви мінімізуйте дії звуку від грому.
  • Слідкуйте за своїм волоссям і шкірою. Якщо ви помітили, як волосся стає дибки, а по шкірі проходить легке поколювання, то це знак того, що поблизу від вас можливий удар блискавки. При виявленні таких ознак негайно присядьте на носки і закрийте вуха руками. Однак майте на увазі, що удар блискавки може статися і без зазначених ознак.
Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Автомобіль замість клітки Фарадея

Якщо ви застали грозу в дорозі, то перше, що потрібно зробити, це зупинитися. Закрийте всі вікна машини і верх (якщо він відкидний), а також опустіть радіоантену. Всередині машини ви будете перебувати в повній безпеці. Вся справа в тому, що, незважаючи на той факт, що автомобіль покритий металом, проте, всередині цього транспортного засобу ви обійдете біду стороною. Тобто, автомобіль являє собою своєрідну клітку Фарадея – заземленого пристрою з добре проведеного током металу, який відмінно екранує електромагнітні поля.

Якщо ви знаходитесь на відкритому транспорті (наприклад, велосипед або мотоцикл), то під час грози відійдіть від нього мінімум на 30 метрів.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги
Синє небо і удар блискавки

Як це не дивно, але небезпека удару блискавки існує навіть при гарній погоді, коли світить сонце. Виявляється, удар блискавки може бути проведений в місце, що знаходиться в декількох (до 16) кілометрах від спалаху. Тому якщо ви чуєте грім (це значить, що десь блискавка вже вдарила, так як швидкість світла набагато перевищує швидкість звуку), то існує ймовірність повторних спалахів і ударів блискавки. Постарайтеся знайти притулок.

Найгірші місця для укриття при грозі

Якщо ви застали грозу, то, мабуть, одним з найгірших варіантів укриття буде дерево. Ні в якому разі не стійте під деревами. Часто дерева є найвищими об’єктами навколо, що робить їх відмінними мішенями для блискавок. Те ж саме стосується і стовпів.

Читайте також:  Парфуми з феромонами: секрети привабливості та переваги

Ще одним небезпечним місцем під час грози є водойми. Вода є хорошим провідником струму, тому купаючись у водоймі, або перебуваючи в безпосередній від нього близькості, майте на увазі, що в даному випадку вірогідність удару блискавки підвищена.

Під час грози уникайте контактів з мобільними телефонами, електроприладами, проводами і предметами, здатними проводити струм.

Якщо гроза застала в горах

Грозова погода в горах особливо небезпечна, оскільки в гірських умовах погода погіршується стрімко, і поява грози відбувається набагато швидше, ніж на рівнині. Перед плануванням походу в гори обов’язково ознайомтеся з детальним прогнозом погоди на час майбутньої подорожі. Якщо ви все ж застали грозу, то як можна швидше сховайтеся в найближчому притулку. Якщо притулку поруч немає, то дотримуйтесь вищезгаданиї рекомендацій, сідайте навпочіпки і закривайте вуха руками.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИЛА ОСА

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИВ КЛІЩ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВКУСИЛА ЗМІЯ?