Якщо до старості вам ще далеко, а вуха вже не ті, покваптеся до лікаря. Можливо, нехороший процес ще можна зупинити.

Як зрозуміти, що ви погано чуєте
 1. Вам стало складно розмовляти в галасливих місцях або в натовпі. Ви віддаєте перевагу перервати таку розмову або взагалі не спілкуватися з людьми у таких ситуаціях.
 2. Рівень гучності, який ви виставляєте, слухаючи музику в навушниках, став вище, ніж раніше. Але інакше барабанний ритм або гітара в улюблених піснях, на ваш погляд, звучать якось не так.
 3. Ви збільшуєте гучність телевізора.
 4. Досить часто просите оточуючих повторити сказане або говорити чіткіше, оскільки не можете розчути їх з першого разу.
 5. Уникаєте розмов по телефону, тому що звуку вам недостатньо.

Якщо ви виявили у себе хоча б 2-3 з перерахованих симптомів, значить, ваші вуха дають збій. Щоб зрозуміти, наскільки він серйозний і чи можна повернути зникаючий слух, треба розібратися з деякими подробицями.

Чому ми чуємо

Вухо — структура більш тонка і чутлива, ніж багато хто звик думати.

Будова вуха

Воно складається з трьох частин (у подробиці вдаватися не будемо, опис схематичний).

1. Зовнішнє вухо

Включає вушну раковину і слуховий канал. Вони вловлюють і концентрують звукові хвилі, відправляючи їх углиб.

2. Середнє вухо

У нього входять барабанна перетинка і пов’язані з нею три крихітні кісточки. Перетинка під дією звукових хвиль коливається, рухливі кісточки вловлюють і підсилюють ці коливання і передають їх далі.

Окремий нюанс: порожнина середнього вуха пов’язана з носоглоткою за допомогою так званої євстахієвої труби. Це потрібно для вирівнювання тиску повітря до і після барабанної перетинки.

3. Внутрішнє вухо

Являє собою так званий перетинчастий лабіринт всередині скроневої кістки. Равлик — одна з найважливіших частин кісткового лабіринту. Вона отримала назву із-за своєї характерної форми.

Лабіринт заповнений рідиною. Коли кістки середнього вуха передають сюди коливання, рідина теж починає рухатися. І дратує найтонші волоски, якими покрита внутрішня поверхня равлики. Ці волоски з’єднані з волокнами слухового нерва. Їх коливання перетворюються на нервові імпульси, які наш мозок і інтерпретує як: «О, я щось чую!»

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
Чому погіршується слух

Причин сотні. Будь-яке пошкодження, запалення, видозміна у кожній з трьох частин вуха призводить до того, що орган втрачає можливість коректно вловлювати і відправляти в мозок звукові сигнали.

Ось найбільш поширені причини погіршення слуху.

1. Старіння

З віком чутливі волоски в равлику зношуються і перестають точно реагувати на коливання рідини всередині перетинчастого лабіринту. У підсумку літні люди нерідко страждають від постійного невиразного гула у вухах і наростаючої глухоти.

2. Звичка слухати гучну музику в навушниках

Гучні звуки, як і вік, пошкоджують чутливі волосинки та нервові клітини внутрішнього вуха.

3. Баротравми

Потужна звукова атака (наприклад, феєрверк, бахнувший зовсім поруч, рок-концерт, дуже гучна вечірка в нічному клубі) може викликати баротравму — розтягнення або навіть розрив барабанної перетинки. При розтягуванні здатність чути через деякий час повертається сама собою. А ось при розриві барабанної перетинки доведеться довго і нудно ходити до лора.

4. Сірчана пробка або інші сторонні предмети в слуховому каналі

Це можуть бути, наприклад, запаленні до утворення гнійників сальні залози або та ж вода, що потрапила в вухо після купання. Все це загороджує слуховий канал, заважаючи коректному проникненню звукових хвиль до барабанної перетинки. З’являється відчуття закладеності вуха.

5. Інфекції зовнішнього слухового проходу

Вони викликають запалення і набряки, знову-таки звужують слуховий канал.

6. Всілякі отити

Отитами називають запальні процеси вірусної або бактеріальної природи, що розвиваються у вусі. В залежності від того, яку частину вуха торкнулося захворювання, медики розрізняють зовнішній, середній і внутрішній (лабіринтит) отити.

Це небезпечна недуга, яка загрожує не тільки тимчасовою, але й повною втратою слуху. Тому при найменшій підозрі на отит важливо якомога швидше звернутися до лікаря.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я
7. Свинка (паротит), кір, краснуха

Ці інфекції агресивно атакують внутрішнє вухо і можуть призвести в тому числі й до повної глухоти.

8. Звичка чистити вуха ватяними паличками

Лікарі категорично проти таких заходів. При необережному русі ви можете проштовхнути вушну сірку вглиб і заблокувати нею барабанну перетинку або ж пошкодити чутливу шкіру слухового каналу, викликавши запалення.

Іноді чистильники примудряються навіть перфорувати барабанну перетинку або пошкодити слухові кісточки, що загрожує не частковою, а вже повною втратою слуху як мінімум в одному вусі.

9. Прийом деяких ліків

Високі дози аспірину, інших болезаспокійливих засобів, протималярійні препарати і ряд діуретиків можуть стати причиною тинітуса — шуму або дзвону у вухах. На щастя, це тимчасове явище, яке проходить, як тільки ви відмовитеся від ліків.

Інші препарати, наприклад антибіотик стрептоміцин і деякі кошти для хіміотерапії, можуть пошкоджувати внутрішнє вухо. А ось це вже серйозно: щоб не долікуватися до втрати слуху, важливо вчасно проконсультуватися з лікарем і по можливості замінити ототоксичний препарат.

10. Захворювання, що супроводжуються високою температурою

Лихоманка може пошкодити нервові клітини внутрішнього вуха. Тому температуру, особливо ту, яка піднялася вище 38,5 °С, краще збити.

11. Фізична травма голови

Удари можуть привести до ушкоджень середнього і внутрішнього вуха.

12. Отосклероз

Так називається захворювання середнього вуха, при якому слухові кісточки збільшуються в розмірах, а їх переміщення не можуть. Це означає, що вони не можуть коректно «отстучать» коливання барабанної перетинки у внутрішнє вухо.

13. Аутоімунні та інші захворювання

Аутоімунні захворювання внутрішнього вуха, хвороба Меньєра, всілякі пухлини — спектр захворювань, побічним ефектом яких стає втрата слуху, досить широкий.

Як поліпшити слух

Щоб відповісти на це питання, необхідно обговорити конкретно ваш випадок з терапевтом, лором або вузьким фахівцем — сурдологами. Вони з’ясують, що саме призвело до погіршення слуху.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Якщо причина криється в сірчаній пробці, запальних процесах і інших пошкодженнях, що зачіпають зовнішнє вухо, прогноз сприятливий. У більшості випадків достатньо усунути причину: вимити пробку, позбавити вушний канал від потрапляння в нього води, вилікувати запалення, — і слух відновиться.

Якщо причина зачіпає середнє вухо, можливі деякі складнощі. Пошкодження барабанної перетинки або, наприклад, отосклероз можуть вимагати хірургічного втручання та тривалої реабілітації. На щастя, сучасна медицина все ж навчилася досить успішно справлятися з цими проблемами.

Внутрішнє вухо — самий складний випадок. Якщо лабіринтит ще піддається лікуванню, то відновити волоски та нервові клітини, що зносилися з віком або від надмірної любові до гучної музики, неможливо. Тому вдаються до радикальних методів — встановлення слухового апарату або кохлеарного імплантату (протеза, який бере на себе роботу зношеного равлика). Це досить дорогі прилади і процедури.

Як запобігти втраті слуху

На жаль, це не завжди можливо. Генетика, аутоімунні захворювання, травми голови — заздалегідь вплинути на ці фактори не вийде.

Однак дещо зробити все-таки можна.

 1. Уникайте занадто галасливих концертів і шоу.
 2. Не включайте голосно звук в навушниках.
 3. Якщо працюєте на галасливому виробництві, захоплюєтеся стріляниною або їздою на мотоциклі, обов’язково використовуйте беруші або захисні навушники.
 4. Дозволяйте вухам відпочивати — проводьте більше часу в тиші.
 5. Не запускайте простудні захворювання і тим більше не намагайтеся перетерпіти біль у вухах, яким дають про себе знати отити.
 6. Якщо у вас нежить, сякайтеся назовні. Втягування слизу може викликати підйом інфекції по євстахієвій трубі до вуха.
 7. Не чистіть вуха ватяними паличками!
 8. Переконайтеся, що ви щеплені вакциною КПК (комплексним препаратом від кору, паротиту, краснухи). Якщо ні, зробіть щеплення.
 9. Час від часу проходіть тест на слух. Це можна зробити як на прийомі у сурдолога, так і вдома.