Спори з приводу користі або шкоди молока не припиняються. Організації охорони здоров’я наполягають на важливості молочних продуктів для поліпшення здоров’я кісток, в той час як інші експерти не згодні і стверджують, що молочні продукти шкідливі для здоров’я. Хто з них правий? Давайте розберемося.

У державних рекомендаціях з охорони здоров’я кажуть, що повноцінний раціон здорової людини повинен складатися з п’яти груп продуктів: фрукти, овочі, злакові, білкові і молочні продукти. Дієтологи рекомендують вибирати молочні продукти з низьким вмістом жиру або знежирені.

У більшості людей, як і у всіх ссавців, після припинення вигодовування материнським молоком, цей продукт перестає засвоюватися, що є абсолютно нормальним генетично запрограмованим процесом. А пов’язано це з припиненням вироблення в нашому кишечнику ферменту лактази, який переробляє вуглевод молока – лактозу.

Хоча соєве молоко, збагачене кальцієм, включено до складу молочної групи, такі продукти, як масло, вершки, сметана і вершковий сир, не включені через низький вміст кальцію.

Щоденні рекомендації щодо споживання молочних продуктів залежать від вашого віку. Дітям 2-3 років потрібні дві склянки молочних продуктів в день, 4-8-річні діти потребують 2,5 склянки в день, а три склянки на день рекомендуються всім, хто старше 9 років.

Для людей, які не вживають молочні продукти, рекомендується отримувати кальцій з листя капусти, збагачених кальцієм соків, хліба, круп, рису, мигдального молока, консервованої риби, соєвих продуктів, таких як тофу, соєвий йогурт і темпе, а також інших продуктів.

MyPlate проти Healthy Eating Plate

Healthy Eating Plate російською

Міністерство сільського господарства США розробило керівництво по харчуванню MyPlate в 2011 році в якості заміни MyPyramid, яка використовувалася протягом 19-ти років.

Гарвардська школа громадського здоров’я створила Healthy Eating Plate для усунення недоліків, виявлених ними в державній MyPlate.

Одним з основних змін в Healthy Eating Plate є заміна склянки молока на склянку води. Healthy Eating Plate рекомендує вживати питну воду, чай або каву і обмежувати молочні продукти однією-двома порціями в день, так як вони вважають, що часте вживання молочних продуктів пов’язане з високим ризиком раку передміхурової залози і, можливо, раку яєчників.

MyPlate рекомендує вживати молочні продукти під час кожного прийому їжі для захисту від остеопорозу. Тим не менш, Гарвардська школа громадського здоров’я повідомляє, що практично не існує доказів на підтримку цієї заяви, як раз навпаки, є багато інформації, що підтверджує шкоду молочної продукції.

Поживні речовини в молоці

поживні властивості молока

Молоко – джерело кальцію, калію, вітаміну D і білка.

Міністерство сільського господарства США повідомляє, що молочні продукти є основним джерелом кальцію. Кальцій допомагає будувати кістки і зуби, підтримувати кісткову масу, покращувати здоров’я кісток і зменшувати ризик остеопорозу.

Крім того, вони відзначають, що споживання молочних продуктів особливо важливо для здоров’я кісток в дитячому і підлітковому віці.

Калій в молоці нормалізує артеріальний тиск. Вітамін D допомагає організму підтримувати правильний рівень кальцію і фосфору, що, в свою чергу, сприяє створенню і підтриманню здоров’я кісток. Споживання молочної продукції також пов’язано зі зменшенням ризику серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, зниження артеріального тиску.

Міністерство сільського господарства США підкреслює, що важливо вибирати знежирені молочні продукти, тому що продукти з високим вмістом насичених жирів і холестерину надають несприятливий вплив на здоров’я. Вони стверджують, що дієта з високим вмістом насичених жирів підвищує «поганий» рівень холестерину ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) в крові. Високий рівень холестерину ЛПНЩ підвищує ризик розвитку ішемічної хвороби серця.

Чи є вживання молочних продуктів «природним» для людини?

грудне молоко

Досить поширена думка, що молочні продукти не повинні споживатися людиною, оскільки це не є «природним».

Коров’яче молоко призначене для того, щоб забезпечити необхідними білками, мікроелементами і жирними кислотами підростаючих телят, точно так само, як грудне молоко, призначене для вигодовування дітей.

Люди не тільки є єдиним видом, що споживають молоко в дорослому віці, але також єдиним видом, який вживає молоко іншого виду. «Люди – не телята, їм не потрібно коров’яче молоко, щоб рости і розвиватися, так навіщо його пити?»

Білок – це основний будівельний матеріал для зростаючого організму дитини. Добова потреба в білку у дітей 3-7 років становить близько 3,5 г/кг маси тіла (60-70 г на добу). Білки тваринного походження містять незамінні амінокислоти, які не синтезуються в організмі дитини, а надходять з їжею. Тому не менш 50% білків в дитячому меню віддані м’ясу, рибі, молочним продуктам, яйцям.

Хоча споживання молока не є природним процесом для людини, дослідження показують, що зараз ми повністю генетично адаптовані до його вживання.

Непереносимість лактози

Непереносимість лактози

Іншим аргументом проти споживання молочних продуктів є те, що близько 75 відсотків населення світу втрачають здатність виробляти ферменти травної лактози після відлучення від грудей.

Ферменти лактози присутні у немовлят і маленьких дітей, щоб допомогти їм розщепити і переварити лактозу – цукор, який присутній в молоці. Відсутність ферментів лактози означає, що вона не може бути поділена на глюкозу і галактозу для поглинання в кровотік, що призводить до непереносимості лактози.

Лише у певного відсотка людей цей фермент продовжує вироблятися, що дозволяє їм до самої старості вільно вживати молоко. Ця аномалія має назву персистенції лактази. Стан, при якому в тонкій кишці відсутня від народження або знижена активність ферменту лактази, що розщеплює молочний цукор – лактозу, називається – лактазною недостатністю (ЛН).

Після вживання лактозовмісних молочних продуктів люди, які страждають непереносимістю лактози, відчувають здуття живота, біль, нудоту, метеоризм і діарею. Деякі люди все ж можуть вживати ферментовані молочні продукти, такі як йогурт або молочні продукти з високим вмістом жиру, як молоко.

Жирні молочні продукти і серцево-судинні захворювання

молочні продукти і захворювання

Жирні молочні продукти збільшують ризик серцевих захворювань через високий вміст насичених жирів.

Це відбувається тому, що насичений жир підвищує рівень холестерину ЛПНЩ у крові, який потім відкладається в артеріях, що викликає атеросклероз і, в кінцевому підсумку, серцеві захворювання. Однак, незважаючи на те, що про це знають всі, ця теорія ніколи не була науково доведена.

Дослідження, опубліковані в Annals of Internal Medicine і The American Journal of Clinical Nutrition, не виявили ніякого зв’язку між насиченими жирами і підвищеним ризиком ішемічної хвороби серця, інсульту і серцево-судинних захворювань.

Однак інші дослідження показали, що жирні молочні продукти можуть захистити від серцевих захворювань та інсульту.

Наприклад, дослідження споживання звичайної молочної продукції, показало, що молоко пов’язане з «невеликим, але доцільним зниженням серцевих захворювань і ризику інсульту».

Інше дослідження показало, що у людей, що споживали жирні молочні продукти, ризик смерті від серцево-судинних захворювань був на 69% менше, ніж у людей, які віддають перевагу знежиреної продукції.

Як бачимо, дослідження, вивчають роль молочних продуктів в серцевих захворюваннях, суперечливі. Тим не менше, ризик серцевих захворювань, мабуть, значно нижче в країнах, що вживають жирну молочну продукцію.

Чи забезпечують молочні продукти здоров’я кісток?

Більшість організації охорони здоров’я рекомендують щодня приймати від двох до трьох порцій молочних продуктів, щоб забезпечити необхідну кількість кальцію для здоров’я кісток.

Деякі експерти не згодні з цими рекомендаціями, оскільки країни з більш високим рівнем споживання молочних продуктів мають більш високі показники остеопорозу. Однак слід зазначити, що споживання молочних продуктів не є єдиною різницею між цими країнами, тому можна зробити висновок про те, що саме молочні продукти викликають остеопороз.

Існує два дослідження, які часто наводяться в якості аргументу шкоди молочної продукції для кісток. Перше дослідження показує, що споживання молочних продуктів, особливо у віці 20 років, пов’язано зі збільшенням ризику перелому шийки стегна в старості. У другому дослідженні не було виявлено, що споживання молока або кальцію захищає від переломів стегна або передпліччя.

Тим не менш, існують дослідження, які вказують на те, що споживання молочних продуктів збільшує щільність кісткової тканини і допомагає запобігти втраті кісткової маси і остеопорозу.

Рандомізовані контрольовані дослідження, які вважаються більш надійними, ніж обсерваційні, показали, що молочні продукти все ж покращують здоров’я кісток.

Споживання молочних продуктів і кальцію приводить до збільшення росту кісток у дітей, зменшує втрату кісткової маси у дорослих і знижує ризик переломів у літніх людей.

Крім кальцію, молочні продукти забезпечують інші поживні речовини, які корисні для здоров’я кісток, такі як білок, фосфор і вітамін К-2. Вітамін К-2 є жиророзчинним вітаміном і не присутній в знежирених сортах молочних продуктів. Вітамін К-2 допомагає регулювати метаболізм кальцію, має життєво важливе значення для здоров’я кісток і запобігає серцеві захворювання.

Захворювання, які пов’язані з молочними продуктами

захворювання пов'язані з молоком

Молочні продукти пов’язують з розвитком багатьох захворювань, у той же час, вважається, що вони сприятливо впливають на здоров’я нашого організму. Ми перевіримо, наскільки обґрунтовані ці суперечливі твердження.

Ожиріння

Багато уникають вживання молочних продуктів, особливо не знежирених, через побоювання, що вони призводять до ожиріння.

Тим не менш, нещодавно опубліковане в Американському журналі клінічного харчування дослідження показало, що діти, які п’ють незбиране молоко, не страждають на ожиріння та мають вищий рівень вітаміну D, на відміну від тих, хто вживає знежирене молоко.

Діабет 2 типу

Людям з діабетом варто уникати шоколадного, бананового та інших підсолоджених видів молока.

Дослідження доктора Ульріка Еріксон з Центру діабету Університету Лунда показало, що у людей, які споживали найбільшу кількість молочних продуктів з високим вмістом жирів, ризик розвитку діабету 2 типу був на 23% нижче, ніж у тих, хто майже не пив молока.

Гарвардський університет встановив, що у підлітків, які п’ють молоко, ризик розвитку діабету 2 типу знижується на 43%.

Рак простати

Деякі дослідження показали, що високе споживання молочних продуктів пов’язано з підвищеним ризиком розвитку раку передміхурової залози. Цей ризик може бути пов’язаний з рівнем кальцію.

Дослідження, опубліковане в British Journal of Cancer, навпаки, не підтримує теорію про те, що високе споживання кальцію збільшує ризик розвитку раку передміхурової залози.

Хвороба Паркінсона

Співробітники Гарвардської школи громадської охорони здоров’я виявили зв’язок між споживанням знежиреного молока і ризиком розвитку хвороби Паркінсона.

Результати свідчать про незначне збільшення ризику розвитку хвороби Паркінсона. Знежирені молочні продукти можуть бути одним з факторів, що впливають на розвиток цього захворювання.

Автори дослідження підкреслюють, що результати не означають, що молочні продукти викликають хворобу Паркінсона, вони лише вказують на існуючий зв’язок між двома цими факторами.

Депресія

За словами професора Реічі Нагатоми, з Університету Тохоку в Японії, відмова від жирного молока знижує ризик депресії.

Дорослі, які вживали молоко і йогурт з низьким вмістом жирів від одного до чотирьох разів на тиждень, рідше відчували симптоми депресії.

Здоров’я головного мозку

Було виявлено, що у людей з високим споживанням молочних продуктів краще розвинена пам’ять і функції мозку.

Пропонується, що бета-казеїновий білок A2, що міститься в коров’ячому молоці, посилює захист організму від нейродегенеративних захворювань, панкреатиту і раку шляхом підвищення вмісту антиоксидантів в організмі.

Почувши всі за і проти, як і раніше, складно вирішити, чи варто вживати молочну продукцію. Вибір за вами. Однак, по більшій частині, дані показують, що споживання молочних продуктів все ж має більше переваг, ніж недоліків.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИ Є В УКРАЇНІ СПРАВЖНЄ МОЛОКО?

ТОП-4 ПИТАННЯ ПРО МОЛОКО

Джерело: Likar.info