Багато хто з нас нічого не знають про це поширене серцево-судинне захворювання і не можуть оцінити ризики для себе і своїх близьких. Варто виправити ситуацію.

Що таке аритмія?

Аритмія — це зміни нормальної частоти, регулярності та джерела збудження серця. Крім того, до аритмії також відносяться розлади проведення імпульсу.

Прискорене серцебиття — це аритмія?

Не будь-яке прискорене серцебиття можна віднести до аритмії. Підвищення частоти серцевих скорочень (ЧСС) можливо і в нормі. Наприклад, серце починає битися частіше при емоційних або фізичних навантаженнях, це відчуття знайоме кожному: приплив любові, стрес або переляк, біг по сходах або плавання.

Як визначити аритмію? Чи можна діагностувати її самому з явним ознаками?

Щоб дізнатися це, потрібно «зловити момент» і зробити електрокардіографію в момент нападу. По ній оцінюється частота і регулярність ритму, джерело його виникнення, правильність проведення імпульсу серця.

Тому для визначення аритмії потрібно обстеження у кардіолога. Лікар оцінює загальний стан пацієнта і використовує інструментальні методи — електрокардіограму (ЕКГ) або холтерівське моніторування ЕКГ. Для останнього обстеження пацієнт протягом тривалого часу носить портативний апарат на поясі або на ремені через плече, щоб зафіксувати ЕКГ в умовах повсякденної фізичної активності. Отримана інформація дає можливість лікарю зробити висновки і після цього при необхідності визначити подальшу тактику лікування.

Може аритмія протікати без симптомів?

Так, можливо наявність безсимптомної аритмії. Безсимптомна аритмія може бути пароксизмальною (нападоподібний) і постійної, коли мерехтіння передсердь зберігається роками. Тому, навіть при доброму самопочутті в цілому, нерегулярний ритм — привід проконсультуватися з лікарем.

Наскільки небезпечна аритмія?

У різних видів аритмій різний прогноз — від безпечного до життє-загрозливого. Крім того, на прогноз впливає і наявність або відсутність структурних захворювань серця, наявність супутніх захворювань. Більш того, одна і та ж аритмія у різних пацієнтів може мати різний прогноз, тому оцінка ризику повинна проводитися лікарем у кожному конкретному випадку.

Чому може з’явитися аритмія?

У виникнення аритмії може бути безліч причин. У їх числі:

  • вроджені або придбані захворювання серця;
  • артеріальна гіпертензія;
  • порушення електролітного балансу;
  • порушення гормонального статусу;
  • наявність супутніх захворювань;
  • шкідливі звички.

Всі ці фактори можуть служити причиною виникнення порушень ритму і провідності серця.

Що я можу зробити для профілактики аритмії?

Основною профілактикою виникнення аритмії служить здоровий спосіб життя. Тут все просто:

  • здорове харчування;
  • відсутність шкідливих звичок;
  • помірні фізичні навантаження;
  • підтримка індексу маси тіла (ІМТ) у нормі — 20-25. Розрахувати свій ІМТ можна за формулою: вага в кг / (зріст в м)2.

Додержання цих умов сприяє правильній роботі серця. Звичайно, цим краще не обмежуватися: важливо регулярно проходити диспансеризацію і обов’язково звертатися до лікаря при тривожних симптомах.

Як лікують аритмію?

Сьогодні аритмію лікують різними методами. Розповімо про два основних.

Консервативний, він же медикаментозний

Призначається прийом препаратів для усунення аритмії або профілактики ускладнень, що виникають внаслідок захворювання. В деяких випадках потрібен довічний прийом ліків.

Хірургічний

Є і малотравматичний хірургічний спосіб лікування. Наприклад, при тахіаритмії (напади частого серцевого ритму) застосовується радіочастотна абляція. Технології майже як у фантастичному фільмі: через прокол судини на стегні до серця проводиться тонкий катетер за допомогою рентгена те, що відбувається відображається на екрані спеціального апарату у вигляді 3D-моделі серця. Лікар шукає аномальну зону проведення імпульсу, а потім руйнує цю точку струмом радіочастоти.

У зворотному випадку — рідкісного серцевого ритму — лікування полягає в імплантації електрокардіостимуляторів, які виконують функцію ритмоводження. Електрокардіостимулятори посилають індивідуально встановлені і дозовані імпульси серцевому м’язу, завдяки чому серце працює в діапазоні природного ритму.

При життєзагрожуючих аритміях використовуються імплантуються прилади — кардіовертери-дефібрилятори. При загрозі життю вони виробляють електричний розряд і відновлюють нормальну серцеву діяльність. Деякі з цих апаратів навіть допомагають уникнути пересадки серця.

Лікування, звичайно, призначається лікарем залежно від точного діагнозу і загального стану пацієнта.