Після трансплантації нирки людина протягом десятиліть може жити повноцінним життям.

Трохи історії

Перша трансплантація нирки була здійснена в 1902 році угорським хірургом Емеріхом Ульманом , який проводив свої досліди на тваринах. Надалі подібні експерименти проводилися по всьому світу різними вченими. У 1950 році американський лікар з Чикаго Р. Лоуер видаляє 44 річній жінці полікістозну нирку і проводить пересадку нирки , взятої від трупа з такою ж групою крові , як і у оперуємої пацієнтки. На жаль , трансплантат функціонував лише 53 дні, проте це , без сумнівів , було проривом у світовій медицині. Надалі процедура трансплантації нирок постійно удосконалилася , а найбільш успішними були пересадки між братами- близнюками з ідентичними тканинними фенотипами . Так трансплантат добре приймався організмом , і не відбувалося відторгнень .

Показання до трансплантації нирки

Трансплантація нирки показана при термінальній стадії хронічної ниркової недостатності , при фінальній стадії хронічного гломерулонефриту , пієлонефриту , полікістозу нирок , діабетичної нефропатії , вроджених ниркових захворювань , травм та інших урологічних захворювань.

Хворі з термінальною стадією хронічної ниркової недостатності проходять замісну ниркову терапію , включаючи регулярну процедуру гемодіалізу. У порівнянні з гемодіалізом трансплантація нирки дає набагато кращі результати , оскільки життя пацієнта збільшується в 1,5-2 рази в порівнянні з методами замісної терапії.

Протипоказання

Сьогодні немає єдиного переліку протипоказань до трансплантації нирок , і в різних медичних установах він може відрізнятися. Найбільш часто трансплантація нирки протипоказана при наступних обставинах:

  • Перехресна імунологічна реакція з лімфоцитами донора. Це абсолютне протипоказання до трансплантації , оскільки існує високий ризик відторгнення трансплантата.
  • Злоякісні пухлини. При наявних пухлинах ( або при невеликому терміні після їх радикального лікування ) трансплантація нирки протипоказана. При радикальному лікуванні злоякісного новоутворення повинно пройти не менше 2 років.
  • Інфекційні процеси в організмі. У більшості трансплантаційних центрів абсолютним протипоказанням до трансплантації нирки є ВІЛ-інфекція. Після лікування туберкульозу має пройти не менше 1 року , при цьому пацієнт повинен перебувати під наглядом лікаря. Хронічні гепатити В і С не є протипоказанням до трансплантації.
  • Захворювання, які можуть пошкодити пацієнтові в післяопераційний період. Наприклад , виразкова хвороба шлунка або серцева недостатність на стадії декомпенсації.

Якщо раніше цукровий діабет є підставою для відмови від проведення трансплантації нирки , то сьогодні пацієнтам з цукровим діабетом трансплантацію проводять .

Трансплантація

Процес пересадки нирки ділиться на два основних етапи – донорський і реципієнтний . Донорський етап трансплантації нирки передбачає підбір відповідного донора. Для цього підходять родичі, у яких обидві нирки здорові, і у яких немає інфекційних захворювань. Також донором нирки може стати померла людина , родичі якого підписали всі відповідні дозволи на пересадку органів. Обов’язково перевіряється сумісність за групою крові , віком, генетичним матеріалами і ряду інших критеріїв . Після вилучення нирки її бажано пересадити в ту ж добу. У випадку більш тривалого терміну орган зберігають у спеціальному розчині при температурі +6 градусів. У такому стані нирку можна зберігати не більше 3-х діб.

На реципієнтному етапі безпосередньо виробляється сама трансплантація . Пересадку нирки здійснюють , не видаляючи нефункціонуючий орган. Ліва нирка пересаджується в праву сторону , а права – в ліву . Значна частина систем кровообігу і сечовипускання з’єднується з системами нефункціонуючої нирки.

Після операції

Для нормалізації роботи нового органу необхідно кілька днів. Ознаки ниркової недостатності усуваються протягом декількох тижнів. Якщо організм добре прийняв нову нирку , після операції хворому призначають великі дози імунодепресантів – препаратів, що пригнічують активність імунної системи. При цьому існує ризик приєднання інфекції. У перший тиждень після операції родичам заборонено відвідувати пацієнта.

Що стосується тривалості життя після пересадки нирки , то тут все дуже індивідуально і залежить , як від самого організму , так і від дисциплінованості пацієнта. Багато людей десятиліттями живуть з пересадженою ниркою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОПУЩЕННЯ НИРОК: МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ