Ми знаємо артрит за такими симптомами, як онімілі, хворобливі, опухлі суглоби. Існує більш ніж 100 різновидів хвороби. Найпоширеніший вид артриту — остеоартроз. За ним слідує ревматоїдний артрит. Чим вони відрізняються і як лікуються? На ці запитання відповідають експерти в галузі ревматології.

Ревматоїдний артрит зазвичай починає розвиватися в невеликих суглобах, наприклад, в руках і зап’ястях. Остеоартроз в основному впливає на хребет, плечі, коліна і інші суглоби, що несуть вагове навантаження.

Хто хворіє на ревматоїдний артрит: історія з життя

60-річна Лорейн Карлсон успішно керувала підприємством в сфері виробництва скла в Окленді, штат Каліфорнія, США. Вона створювала вітражі зі скла для дому та балюстради для сходів. У липні 2011 року Лорейн Карлсон переходила дорогу, в результаті чого її збила машина. Весь наступний рік Лорейн пішов на відновлення здоров’я після численних травм. У той же час, несподівано виникли нові проблеми, не пов’язані з подією на дорозі.

Ревматоїдний артрит

«Почали відбуватися дивні речі,» говорить Карлсон. «Мої коліна опухли до розміру футбольних м’ячів. Підошви ніг також опухли, і я не могла носити взуття. У мене настільки все боліло, що я не могла ходити. Я здавала раніше аналізи крові, які могли показати запальний процес в організмі. Все було в порядку. Зараз же показники зашкалювали «, розповідає вона. Через місяць, в липні ревматолог діагностував Лорейн ревматоїдний артрит. Існують дві версії докторів: або нещасний випадок на дорозі послужив спусковим механізмом для розвитку артриту або відбувся несприятливий збіг обставин. Втрати підприємниці були величезні.

Ревматоїдний артрит, який вражає близько 1,5 мільйона дорослих, — це бомба уповільненої дії. Він може привести до інвалідності.

Найбільш відомий вид артриту

Найпоширеніший вид артриту — остеоартроз. За даними Центрів з контролю і профілактики захворювань (місцевий МОЗ) близько 27 мільйонів американців страждають на остеоартроз. Тільки в Росії ця хвороба вражає 10-12% населення. Згідно з медичною статистикою, остеоартроз є 2-ою по частоті причиною настання інвалідності після серцево-судинних захворювань.

Остеоартроз — це хвороба, при якій суглобовий хрящ руйнується і втрачається. Такий вид артриту вражає хребет, суглоби, що несуть вагове навантаження і плечі. Остеоартроз може викликати «значну втрату працездатності», наприклад, в тазостегнових і колінних суглобах огрядних пацієнтів, які відчувають біль при ходьбі. Про це розповідає Джонатан Крант, завідувач відділенням ревматології Adirondack Health Systems in Saranac Lake, в Нью-Йорку, США.

Остеоартроз є 2-ою по частоті причиною настання інвалідності після серцево-судинних захворювань.

Ревматоїдний артрит, який вражає близько 1,5 мільйона дорослих, — це бомба уповільненої дії. Він може привести до інвалідності. Тим часом, медики розрізняють ще кілька видів артриту:

  • Аутоімунний артрит

Ревматоїдний артрит є аутоімунним захворюванням, при якому імунна система помилково атакує тіло. Хвороба насамперед вражає суглоби, з’являються набряк і припухлість, болючість і тугорухливість. Згодом пошкоджуються кістки, хрящі, м’язи і зв’язки навколо суглобів.

Доктор Крант описує такий вид ревматоїдного артриту як «запальний поліартрит». При поліартриті одночасно страждають кілька суглобів. Ревматоїдний артрит часто починається в маленьких суглобах рук і зап’ястя, а потім вражає більші суглоби.

Запалення — ознака ревматоїдного артриту — не завжди помітна при остеоартрозі. Запаленням доктора називають стан, що характеризується 5 важливими симптомами:

  • почервоніння
  • набряк
  • місцеве підвищення температури в певній ділянці
  • хворобливість
  • втрата функції

Рідина в суглобовій щілині, звана суглобовий випіт, — ознака того, що розвивається захворювання суглобів. Можуть з’явитися вузлики в ліктьовому суглобі, говорить доктор Крант. Також зустрічаються деформації — так звані «долоні підвивихи».

Симптоми ревматоїдного артриту варіюються від легких до важких. У деяких пацієнтів загострення захворювання часто змінюється ремісією, а у інших — спостерігається суто гостра форма хвороби. Часто у хворих присутня підвищена стомлюваність. У деяких випадках ревматоїдний артрит впливає на кровоносні судини, нервову систему, легені та кістковий мозок.

Типи артриту

Хто хворіє артритом

Обидва типи артриту частіше спостерігаються у жінок після 45 років. А ось чоловіки часто хворіють на остеоартроз до 45. Вчені встановили спадковий зв’язок розвитку остеоартрозу, спостерігаючи за братами і сестрами під час досліджень. Вони визначили особливі генетичні передумови, які підвищують ризик розвитку ревматоїдного артриту.

На самому початку лікування артриту — зокрема, і остеоартрозу, і ревматоїдного артриту — призначаються нестероїдні протизапальні препарати, ібупрофен і напроксен.

Як лікується ревматоїдний артрит

Звичайно, не варто нехтувати профілактикою ревматоїдного артриту. Але якщо хвороба не обійшла стороною, то при лікуванні ревматоїдного артриту застосовуються базисні протизапальні ліки. Їх дія полягає в уповільненні процесу пошкодження суглобів. Такі препарати містять у собі метотрексат, гідроксихлорохин (плаквеніл) і сульфасалазин (азульфідин). Згодом, як стверджує доктор Крант, через 6 тижнів такі біопрепарати, як Енбрел, Хуміра і Ремикейд можуть призначатися додатково, щоб зменшити запалення. Більшість біопрепаратів вводяться за допомогою внутрішньом’язового уколу або внутрішньовенно. Базисні протизапальні ліки можуть викликати серйозні побічні ефекти — такі, як ураження легень та печінки і ослаблення імунітету. Біопрепарати також мають побічні ефекти, включаючи можливий розвиток туберкульозу.

Обидва типи артриту частіше спостерігаються у жінок після 45 років. А ось чоловіки часто хворіють на остеоартроз до 45.

Дивіться відео Олени Малишевої про те, що таке ревматоїдний артрит і як лікується це захворювання.

Як лікується остеоартроз

Доктор Крант заявляє, що пацієнтам з діагнозом «остеоартроз», які відчувають постійні болі, лікують креми для локального застосування, уколи, наркотичні знеболюючі засоби і «в крайньому випадку пропонується заміна суглоба». У спортсменів розвивається остеоартроз в суглобах, які несуть вагове навантаження. Причина цього — спортивні травми, розривання меніска, переломів тазостегнових суглобів і розрив суглобової губи плечового суглоба. У таких випадках потрібне хірургічне втручання — артроскопія. Ендопротезування кульшового або колінного суглоба — кращі варіанти при сприятливому розкладі.

Коли мова йде про пацієнтів з хворими суглобами, доктор Крант каже, що їм, «як правило, зазвичай допомагають різні методи лікування без хірургічного втручання, поки патологія не торкається основних функцій.» В обох випадках, заявляє він, «в основі лікування — купірування болю, лікувальна фізкультура, зниження ваги і протизапальні препарати», в поєднанні з повноцінним відпочинком, дотриманням дієти і вправ для зміцнення м’язів.

Застосування стероїдів при артриті

При лікуванні ревматоїдного артриту такі стероїди, як, наприклад, преднізолон іноді використовуються як альтернативний засіб замість легких знеболюючих і базисних протизапальних засобів. Часом преднізолон дається раніше, говорить доктор Крант, щоб зменшити набряк в суглобах або знеболити. Незважаючи на те, що преднізолон є майже «чудодійним засобом» і допомагає швидко, ревматологи побоюються використовувати його протягом тривалого часу і в великих дозах. Причина полягає в тому, що зростає ризик захворювань обміну речовин, зокрема, діабету і зміни щільності кісткової тканини.

Дієта і спорт при артриті

Лорейн Карлсон не є прихильницею рекламних роликів на ТБ, де люди з ревматоїдним артритом швидко виліковуються завдяки сильнодіючих препаратів.

Підприємниця регулярно дотримується дієти для пацієнтів з аутоімунними захворюваннями. Завдання дієтичного харчування при артриті — зменшити ступінь запалення. Тепер пацієнтка почуває себе краще. Доктор Крант уточнює, що на сьогоднішній день продукти з вмістом омега-3 жирних кислот однозначно допомагають в захворюваннях суглобів. Морепродукти, лляне масло і масло каноли, боби, горіхи і насіння — продукти-рекордсмени, які володіють підвищеною кількістю омега-3 жирних кислот.

Карлсон досі ходить щодня з фітнес браслетом і пару хвилин крутить педалі на велотренажері.

Як розповідає Лорейн, судячи з результатів аналізів крові, запалення досі присутнє в організмі, але набагато менше, ніж раніше. Відлуння артриту відчуваються в стегнах, шиї і колінах. Але це вже не такий виснажливий біль, як було 3-4 місяці тому.

Плани на майбутнє з артритом

Дуже важко пристосуватися до нової реальності психологічно, каже Лорейн Карлсон. Необхідно, щоб лікарі та медичні установи підійшли системно і цілісно до аутоімунних захворювань. Це питання вимагає подальшого вивчення в майбутньому.

Після того, як Карлсон згорнула свій бізнес проект, вона до цих пір ще не вирішила, чим займатиметься далі. Поки в її планах — бізнес консалтинг. «Я багато знаю в цій галузі і можу надавати допомогу невеликим підприємствам,» говорить Лорейн. Але починати з нуля досить важко. «Не знаю, чи вистачить у мене енергії реалізувати те, що я задумала», говорить підприємниця.

Захворювання суглобів вражають не тільки людей літнього і похилого віку, а також спортсменів. До того ж, багато хвороб зараз помолодшали. Завдяки історіям з життя реальних людей завжди є надія на одужання і поліпшення стану. Будьте пильні, і при перших же симптомах хвороби суглобів консультуйтеся з лікарем.

Джерело: U.S.News і likar.info

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИМ ЗАГРОЖУЄ ВАМ ОСТЕОАРТРОЗ

ЗАХВОРЮВАННЯ КОЛІННОГО СУГЛОБА

РЕАКТИВНИЙ АРТРИТ: ПРИЧИНИ, ДІАГНОСТИКА, ЛІКУВАННЯ