Чому дієти з різким скороченням калорій можуть зіпсувати обмін речовин, прискорюючи накопичення жиру при мінімальному харчуванні. Все про гормон голоду лептину.

Чи можна зіпсувати обмін речовин?

Ukrhealth неодноразово писав, що дієти з різким скороченням калорій не приносять бажаного результату, оскільки по їх закінченню організм прагне якомога швидше набрати втрачений жир. Не кажучи про те, що такі дієти спалюють м’язи.

Сьогодні ми спробуємо пояснити, чому так відбувається, і звідки тіло дізнається, що організм не отримує достатньої кількості калорій. Крім цього, ми пояснимо, як саме люди ламають свій метаболізм і обмін речовин, і товстіють, харчуючись одним салатом.

Гормон голоду лептин

Починаючи з середини дев’яностих стало відомо, що жирова тканина контролює метаболізм організму через вироблення гормону лептин . Рівень цього гормону корелює з відсотком жиру – чим більше у людини жиру, тим вище рівень лептину.

Лептин є головним сигналом, повідомляють мозку, голодує організм чи ні. Коли організм розуміє, що енергії мало, він уповільнює метаболізм, намагаючись зберегти важливі резерви, а також перебудовує імунну та гормональну системи.

Читайте також:  Чому важливі сушильні камери для обробки деревини?
Що відбувається при дієті?

Припустимо, здорова людина знижує споживання калорій і вуглеводів. Досить скоро рівень глюкози падає, що знижує вироблення інсуліну і включає мобілізацію жиру. Але при цьому знижується і рівень лептину, залежного від доступності глюкози.

Падаючий рівень лептину дає чіткий сигнал: починається голод. Організм припиняє синтез м’язової тканини і уповільнює процеси спалювання основного джерела енергії – жиру. Крім цього, включається головний механізм захисту – відчуття сильного голоду.

Чому на дієті поганий настрій?

Через 3-4 дні після скорочення калорій і вуглеводів організм ще сильніше уповільнює метаболізм, знижує рівень тестостерону, але підвищує рівень гормону кортизолу, який робить людину нервовою і смиканою, а також руйнуючого м’язи .

Через тиждень почуття голоду підвищується до максимуму, спалювання жиру мінімізується, а низький рівень тестостерону і високий рівень кортизолу ведуть до розпаду м’язів і вводять організм в стан стресу. Крім цього, знижується імунітет.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Чому організм так поводиться?

Зниження вироблення статевих гормонів, зниження імунітету, погіршення настрою і сильне почуття голоду – все це комплексна захисна реакція організму на низький рівень лептину, який організм сприймає як сигнал про брак їжі.

Причина такої поведінки проста – це спроба захистити жир, щоб вижити як можна довше в умовах нестачі їжі. Саме цим пояснюється й те, що як тільки калорії знову стануть доступні, організм почне запасати їх в першу чергу в жир.

Порушення в обміні лептину

Секреція лептину залежить від двох чинників: рівня жиру в організмі і рівня споживаних вуглеводів. Відповідно, високий рівень цього гормону спостерігається як у тих, хто страждає надмірною вагою, так і тих, хто постійно споживає вуглеводи.

Поступово організм звикає до високого рівня лептину, і при спробах знизити рівень гормону дієтами або вправами починає активний опір. Саме тому тим, хто ніколи не дотримувався правил здорового харчування, складно бути на дієті.

Читайте також:  Лазер для удаления тату от Alvi Prague: чистый лист для вашей кожи
Чи можна зіпсувати метаболізм?

Хронічні голодні дієти з різким скороченням калорій при активних фізичних навантаженнях здатні знизити чутливість організму до лептину – навіть якщо його рівень буде нормальним, організм цього не зрозуміє і буде запасати жир.

Враховуючи те, що нормальний рівень лептину в жінок зазвичай в 2-3 рази вище, ніж у чоловіків (як мінімум за рахунок того, що у жінок завжди вища жирова маса), жінки набагато частіше стикаються з цією проблемою, буквально ламаючи власний метаболізм .

Процеси спалювання і накопичення жиру в багато чому пов’язані з гормоном лептин, а зниження рівня цього гормону є захисною реакцією організму. У наступному матеріалі ми розповімо про те, якими способами можна обдурити організм.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЕФЕКТИВНІ ВПРАВИ ДЛЯ ПРИСКОРЕННЯ МЕТАБОЛІЗМУ

МЕТАБОЛІЗМ ПІСЛЯ ТРИДЦЯТИ

5 МІФІВ ПРО МЕТАБОЛІЗМ