Причини головного болю

Головний біль — це патологічний стан, якому притаманні різні причини. Інколи він є свідченням серйозних захворювань, а інколи тимчасової реакції на зовнішнє середовище або внутрішні процеси. Причини можна умовно розглядати відповідно до наслідків.

Сильний головний біль найчастіше є симптомом гаймориту, гострих запальних процесів, різких стрибків артеріального тиску, фізичної травми, сильного емоційного потрясіння. Менінгіт, туберкульоз, сифіліс, наявність паразитів, серйозне ураження нервової системи, пухлина в мозку – ймовірні причини тривалого болю. Різкий раптовий біль може бути спричинений серйозним стресом, шийним остеохондрозом, гіпертонічним кризом, розривом аневризми та іншими проблемами з судинною системою.

Больові відчуття, що наявні в певній частині голови, а також відчуття пульсуючих ударів – це ймовірні симптоми мігрені, синуситу, отиту, захворювань очей, інфекційних захворювань, хвороб судин головного мозку. Розглянемо найпоширеніші три види місцевого болю: в області чола, потилиці та кластерний головний біль.

 • Кластерний з’являється в районі очей або чола; він циклічний, різкий, але нетривалий. Симптоматика включає в себе набряк в носі, виділення сліз, сильне збудження, потовиділення. Він часто притаманний чоловікам віком 20-50 років, що зловживають алкоголем або багато курять.
 • Поширені причини головного болю в лобі – запалення та інфекція (гайморит, синусит, менінгіт), травми або наслідки медикаментозного лікування. В області чола також можуть проявлятися мігрень, перенапруження очей, процес виведення з організму кофеїну чи алкоголю, а також перенапруження м’язів, що виникає внаслідок стресу або напружених м’язів шиї, щелепи.
 • Виникненню головного болю в затилку сприяють перебування організму в незручному положенні, захворювання шийного відділу хребта; спазм судин головного мозку, підвищення внутрішньочерепного тиску, гіпертонічний криз; невралгія потиличного нерва і навіть вживання міцної кави. Може виникати також після черепно-мозкової травми або в літніх людей у зв’язку зі зміною температурного режиму. Незалежно від того, які симптоми ви відчуваєте, не займайтеся самолікуванням та зверніться до терапевта або викличте бригаду швидкої медичної допомоги у випадку критичного стану.

Як зняти головний біль

Зняти головний біль можна двома способами: позбутися симптомів або вплинувши на саму причину. Лікування симптоматики при невизначеному діагнозі може лише нашкодити і відвернути увагу від серйозних захворювань. Вчасне звернення до терапевта або невролога допоможе визначити проблему та знайти найоптимальніше медичне рішення.

Виявити причину на сьогодні можна найсучаснішим обладнанням, зокрема використовуючи методи МРТ, КТ, ПЕТ / КТ, ультразвукової діагностики, ЕКГ, доплерографії, мультиспіральної комп’ютерної томографії, денситометрії кісток, ехонцефалографії, добового дослідження артеріального тиску.

Складні діагнози можуть вимагати хірургічного втручання, проте у більшості випадків застосовується медикаментозна терапія, психотерапія, фізіотерапевтичні методи, акупунктура. Серед найпоширеніших препаратів терапевти виписують анальгетики та антипіретики. Для терапії слабкого або помірного больового синдрому підходить цитрамон – він також дієвий при мігрені, невралгії та інших захворюваннях. За рахунок наявності в складі парацетамолу він використовується заразом і як частково жарознижувальний засіб. Застосовуючи будь-які медпрепарати, зважте, що безконтрольний прийом ліків викликає ускладнення з боку органів і систем, а також погіршення загального стану здоров’я.

Профілактика головного болю

Задля профілактики загальний стан організму необхідно підтримувати за допомогою:

 • режиму сну – вчасно лягати і вставати
 • тривалості сну 6-8 годин – це є приблизною необхідною нормою для того, щоб виспатися
 • використанню зручної подушки, що не перешкоджає кровообігу та не сприяє порушенням хребта
 • активного способу життя
 • помірним фізичним навантаженням

Підтримка рівня артеріального тиску в межах норми також сприяє профілактиці. Існує кілька простих способів як підняти тиск немедикаментозними засобами:

 1. кава з кофеїном – ефективно діє на людей, які вживають її нечасто
 2. сіль або щось солоне – проте зловживання може призвести до серцевої недостатності
 3. вода – допоможе усунути зневоднення і збільшити об’єм крові
 4. заняття спортом
 5. вправи та розминка, якщо у низький тиск пов’язаний із сидячою роботою
 6. контрастний душ;

Хронічна гіпотонія потребує звернення до спеціаліста і фахової консультації щодо лікування. Препарати для екстреного підняття тиску, такі як кофеїн чи адреналін можуть застосовуватися лише в умовах стаціонару та під контролем фахівців.

Кілька дієвих методів як знизити тиск здоровим людям, що також може розглядатися як профілактика:

 • підтримка маси тіла в межах норми
 • відмова від вживання спиртних напоїв
 • відмова від куріння
 • уникнення стресів
 • регулярні фізичні вправи (мінімум 30-40 хв 3-4 рази на тиждень)
 • прогулянки на природі
 • обмежене споживання солі (до 5 г на добу)
 • вживання продуктів, які мають високий вміст калію

Здоровий спосіб життя може знизити ризик ускладнень для здоров’я та поліпшити контроль артеріального тиску, але у випадку діагностування гіпертонії, її лікування має відбуватися тільки під наглядом лікаря.

*На правах реклами