Видалення кісти нирки найчастіше проводиться ендоскопічними або лапароскопічними методами. Відкриті операції проводяться вкрай рідко.

Що таке кіста нирки?

Кіста нирки – це порожнисте утворення, яке заповнене рідиною. Клітини внутрішньої стінки кісти постійно виробляють рідину, тому кіста схильна до постійного зростання. При досягненні певних розмірів кіста починає тиснути на нирку, що призводить до порушення її функцій.

Кісти в нирках можуть довгий час не давати про себе знати. Лише при досягненні кіст великих розмірів або при розвитку гнійного процесу можуть виникати больові відчуття в області попереку і деякі інші симптоми, що виникають при порушенні роботи нирок.

Видалення кісти нирки можливо оперативним шляхом. На сьогоднішній день розроблено декілька таких операцій. Це черезшкірне (перкутанне), лапароскопічне, ретроградне інтраренальне видалення кісти, а також видалення кісти відкритим способом.

Види операцій з видалення кіст нирок

Черезшкірне видалення кісти

Черезшкірне видалення кісти проводиться в разі, коли утворення розташовується на задній поверхні органа. Хірург робить невеликий розріз в області попереку, в який вводиться ендоскоп (трубка з інструментарієм, оснащена мініатюрною відеокамерою). Процес висічення стінок кісти візуалізується на екрані.

Лапароскопічне видалення кісти

Лапароскопічна операція з видалення ниркової кісти передбачає протягування двох невеликих розрізів: на передній черевній стінці і на боці пацієнта. В один отвір вставляється камера, оснащена освітлювальним приладом, а в інший – інструмент для видалення кісти. Таких отворів може бути зроблено не два, а більше.

Лапароскопічна операція показана у випадках, коли кіста розташовується на передній і бічній поверхні нирок, а також при слабовираженому полікистозі.

Ретроградне інтраренальне видалення

Даний вид оперативного втручання передбачає введення ендоскопа в сечовипускальний канал. Ендоскоп через сечовий міхур і сечовід потрапляє в нирку. Далі за допомогою лазера проводиться розсічення ураженої ділянки та видалення кісти. Потім рану вшивають. Така операція займає небагато часу і є малотравматичною.

Видалення кісти відкритим способом

Даний вид операції проводиться вкрай рідко. Хірург робить розріз шкіри і тканин, після чого виділяє нирку і видаляє всі кісти. Це найбільш травматична операція, яка вимагає тривалого перебування в стаціонарному закладі.

Коли проводиться видалення кісти нирки

Хірургічне видалення ниркової кісти показано при наступних обставинах:

 • при наявності кісти великих розмірів;
 • при розвитку гнійних процесів (абсцес кісти);
 • при розривах кісти;
 • при наданні кістою тиску на нирку і / або сечовід;
 • при наявності крові в сечі;
 • при наявності больового синдрому.

Протипоказаннями до хірургічної операції з видалення кісти можуть бути:

 • безсимптомні кісти;
 • порушення згортання крові;
 • наявність вираженого полікістоза нирок;
 • декомпенсація серцево-судинних захворювань і патологій органів дихання;
 • загострення цукрового діабету;
 • прийом препаратів, що розріджують кров.
Після операції

Першу добу після операції з видалення кісти нирки пацієнту необхідно дотримуватися постільного режиму. Після цього пацієнтові дозволяється мінімальне фізичне навантаження, наприклад прогулянки по коридору відділення. Через 1-2 місяці після операції пацієнт може повернутися до свого звичного життя.

Протягом перших днів після видалення кісти необхідно дотримуватися спеціальної дієти, яка передбачає рясне пиття і обмеження вживання гострої, жирної і смаженої їжі.

При ендоскопічних або лапароскопічних операціях пацієнт знаходиться в стаціонарному закладі не більше 7 днів. При відкритій операції цей час може бути збільшено до 3-х тижнів.

Після операції необхідний прийом антибактеріальних препаратів і при необхідності знеболюючих засобів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХВОРОБИ НИРОК

КАМЕНІ В НИРКАХ І СЕЧОВОДІ

ОПУЩЕННЯ НИРОК: МЕТОДИ ЛІКУВАННЯ