Кажуть, що листя рослини підвищує імунітет і рятує від раку.

Чим відомий щавель

Щавель – це багаторічна трав’яниста рослина. Його листя і коріння наділяють лікувальними властивостями та застосовують у народній медицині як жовчогінний засіб, а також для покращення апетиту, зупинки кровотечі, підняття імунітету та профілактики раку.

Чим корисний щавель

Як мінімум він не шкодить фігурі та містить речовини, необхідні нашому організму.

Допомагає худнути

У 100 г листя всього 22 ккал. Тому із щавлю можна готувати салати, супи та соуси навіть тим, хто на дієті.

Захищає клітини від руйнування

У рослині містяться різні поліфенольні сполуки, які є натуральними антиоксидантами. Вони не дають агресивним вільним радикалам ушкоджувати клітини організму.

Відновлює дефіцит вітамінів

У щавлі сім життєво важливих вітамінів. Причому, деяких досить багато. Так, якщо з’їсти 100 г листя, можна забезпечити себе половиною добової норми вітаміну С, 28% – вітаміну А та 9% норми вітамінів В2 та В6.

Насичує мінеральними речовинами

Ще в листі багато корисних мікро- та макроелементів. Так, у 100 г міститься 20% добової норми заліза, 15% – калію та 7% – кальцію.

Чим, можливо, корисний щавель

Вчені ретельно вивчають властивості щавлю та можливість його застосування в медицині. Поки що дослідження проводяться в пробірках і на тваринах. Але такі експерименти показують, що рослину можна використовувати у створенні нових препаратів.

Читайте також:  Як читати етикетки на продуктах харчування?

Знижує артеріальний тиск

Дослідники отримали екстракт з листя щавлю і вводили його щурам з нормальним та підвищеним артеріальним тиском. Виявилося, що отриманий розчин розширює судини і допомагає в лікуванні гіпертонії.

Знищує жир

Інше дослідження в пробірці показало, що поліфенольні сполуки стимулюють ліполіз або розщеплення жирів у клітинах-адипоцитах, а також не дають їм ділитися. Жири швидше виводяться з організму, і вага знижується.

Захищає від бактерій

До колонії кишкової палички у лабораторному посуді додавали екстракт щавлю, розчинений у метанолі. Виявилося, що бактерія не може розмножуватися через фенольні сполуки, які є в рослині.

Знижує ризик утворення тромбів

В експериментах на щурах вдалося встановити, що екстракт щавлю знижує здатність тромбоцитів склеюватись і формувати згустки. Так зменшується ризик появи небезпечних тромбів та розвитку інфаркту та інсульту.

Перешкоджає зараженню вірусами грипу А та простого герпесу

Дослідники виявили у листі щавлю речовину проціанід. В лабораторних умовах вдалося встановити, що воно не дає вірусу грипу А прикріпитися до клітини і проникнути всередину, а отже, запобігає зараженню.

Читайте також:  Як читати етикетки на продуктах харчування?

Інше дослідження показало, що проціанід та флавоноїди з листя щавлю заважають проникненню в клітину вірусу простого герпесу I типу.

Знижує рівень холестерину

У дослідженні на щурах змоделювали отруєння чотирихлористим вуглецем, який токсичний для печінки та посилює синтез тригліцеридів та «поганого» холестерину. Потім тваринам давали екстракт листя щавлю. Завдяки йому у щурів нормалізувалася концентрація ліпідів у крові.

Не дає розвиватися пухлинам

У листі щавлю виявили речовини антрахінони. У лабораторних чашках їх додавали до клітин пухлин яєчника, легені, нервової системи та товстого кишечника. Виявилося, що під впливом такого розчину ракові клітини не лише гинуть, а й припиняють мутувати.

Так чи варто їсти більше щавлю

Так, ви можете спробувати. Звичайно, обіцяні народною медициною властивості майже не підтверджуються, а дослідження корисних властивостей поки що не проводилися на людях. Але все ж таки в щавлі багато вітамінів та мінеральних речовин і мало калорій.

Головне – не перестарайтеся. У 50 г листя знаходиться 150 мг щавлевої кислоти, або оксалату. Ця речовина не шкодить за помірного споживання. Але якщо разом з’їсти 25 г оксалату, можна отримати важкі пошкодження нирок. Правда, навряд чи в когось це вийде: все ж таки йдеться про 8 кг щавлю.

Читайте також:  Як читати етикетки на продуктах харчування?

Краще не їсти багато щавлю при каменях у нирках. Кишкові захворювання посилюють всмоктування оксалатів, тому при хворобі Крона або виразковому коліті ризик пошкодити нирки також вищий.

Наукові джерела:

Dock, raw / U.S. Department of Agriculture, source
H. Korpelainen, M. Pietiläinen. Sorrel (Rumex acetosa L.): Not Only a Weed but a Promising Vegetable and Medicinal Plant / The Botanical Review, source
Vitamin C / U.S. National Library of Medicine, source
H. Misbah‑Ud‑Din Qamar, R. Qayyum, U. Salma, Sh. Khan, T. Khan, A. J. Shah. Vascular mechanisms underlying the hypotensive effect of Rumex acetosa / Pharmaceutical Biology, source
S. Sekhon‑Loodu, H. P. Vasantha Rupasinghe. Evaluation of Antioxidant, Antidiabetic and Antiobesity Potential of Selected Traditional Medicinal Plants / Frontiers in Nutrition, source
A. Derksen, A. Hensel, W. Hafezi, F. Herrmann, Th. J Schmidt, Ch. Ehrhardt, St. Ludwig, J. Kühn. 3‑O‑galloylated procyanidins from Rumex acetosa L. inhibit the attachment of influenza A virus / PLOS ONE, source
A. G. Alkushi. Protective Effect of Sorrel Extract on Adult Rats Treated by Carbon Tetrachloride / Pharmacognosy Research, source
S. Nur Selçuk , B. Gülhan, A. Düzova, Öz.Tekşam. Acute tubulointerstitial nephritis due to large amount of sorrel (Rumex acetosa) intake / Clinical Toxicology, source