Укус кліща – дрібниця, яка може обернутися серйозною проблемою для здоров’я і життя людини. Деякі кліщі є переносниками небезпечних інфекційних захворювань. З кожним роком в Україні реєструють все більше випадків захворювань, що передаються кліщами. Як врятуватися від цих кровососів тварюк, і що робити, якщо вас укусив кліщ?

Кліщі – потенційні переносники небезпечних інфекційних захворвань

Кліщі – одні з найбільш численних представників класу членистоногих. В даний час вчені нарахували понад 48 тисяч видів кліщів, однак реальна їх кількість може бути на порядок більше.

З медичної точки зору кліщі представляють інтерес, оскільки вони є переносниками серйозних інфекційних захворювань. Серед відомих в Україні хвороб, що переносяться кліщами – кліщовий енцефаліт, хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) та туляремія. В цілому, науці відомо про приблизно 60 захворюваннях, що передаються кліщами. Але самим небезпечним вважається кліщовий енцефаліт. Це запалення мозку, яке може закінчитися смертю хворого.

Незважаючи на настільки значну різноманітність кліщів, лише деякі з них представляють небезпеку для людини. Переважна більшість цих членистоногих не переносять інфекцій. Однак це не означає, що укус «стерильного» кліща не завдасть вам шкоди. Можливо розвиток сильного подразнення шкіри алергічної реакції, яка потребує надання медичної допомоги.

Кліщі

Різновиди кліщів та їх поширеність в Україні

Звичайно, ми не будемо розглядати всі 48 тисяч видів кліщів, а зупинимося лише на тих, які становлять небезпеку для здоров’я та життя людини і тварин. У цьому сенсі найбільший інтерес представляє сімейство іксодових кліщів. Ці кліщі найбільше адаптовані до паразитизму і найбільша кількість представників, що переносять інфекції, саме серед них.

Серед іксодових кліщів найбільш небезпечними для людини є:

 • Енцефалітні кліщі. У цю групу входять різні види кліщів, які можуть переносити вірус енцефаліту. В наших широтах до енцефалітних кліщів найчастіше відносять тайгового кліща і собачого кліща. Ці кліщі в основному водяться в помірних поясах Євразії, у тому числі і в Україні, особливо в південно-східній її частині. В деякі періоди енцефалітних кліщів стає особливо багато. Причини такого інтенсивного їх розмноження в окремі проміжки часу поки до кінця не вивчені.
 • Рід Hyalomma. Поширеним різновидом кліщів є представники роду Hyalomma. Вони живуть у південних районах України і є переносниками Кримської геморагічної лихоманки.
 • Рід Dermacentor. Ці кліщі є переносниками Омської геморагічної лихоманки, туляремії, кліщового рікетсіозу та інших інфекційних захворювань. Найбільш поширеними видами цього роду є луговий і пасовищний кліщі. Луговий кліщ поширений у зоні листяних та змішаних лісів України, там, де росте трава. А ось в областях, де трав’яного покриву немає, луговий кліщ не водиться. Найбільш активні лучні кліщі в квітні і травні
 • Бурий собачий кліщ. Це дуже поширений паразит бурого кольору, якого особливо багато уздовж Чорноморського узбережжя. Бурий собачий кліщ є переносником піроплазмозу собак, а також Марсельської лихоманки, яка іноді зустрічаються в південних, причорноморських регіонах України.

Найбільше шансів заразитися інфекцією від кліща в районах Полісся, Карпатах та південній частині України, особливо в лісистих областях Криму.

Види кліщів

Кліщі: статистичні дані про укуси та захворювання

Сезонна активність кліщів відзначається з кінця березня до середини листопада. У цей період лікарі реєструють пік звернення пацієнтів з укусами кліщів.

На жаль, фахівці в Україні не володіють точними даними щодо кількості укусів кліщів і захворювань, викликаних цими павукоподібними членистоногими.

Наявні статистичні дані не відображають реальний стан справ в Україні. Це стосується навіть кліщового енцефаліту та хвороби Лайма, не кажучи вже про інші захворювання, які переносять кліщі. Наприклад, у Німеччині щороку реєструється 25-30 тисяч випадків хвороби Лайма. А в Україні цей показник знаходиться на рівні 1200-1500 випадків. Зрозуміло, що реальні цифри більше як мінімум в 10 разів, якщо зіставити населення Німеччини та України. Що стосується кліщового енцефаліту, то щороку в Україні реєструють 1-4 випадку, що, за запевненням фахівців, не є критичним для країни. У той же час медики відзначають, що за останні роки кількість зареєстрованих захворювань, що передаються кліщами, різко збільшилася.

Як виглядає укус кліща – фото та короткий опис

У переважній більшості випадків укус кліща виявляють до того, як вони встигають зникнути. Навколо кліща, що присмоктався, ви помітите яскраво-червону пляму діаметром не більше 1 сантиметра. Це типова реакція організму на укус. Примітно, що болю при укусі кліща немає. А почервоніння і запальна реакція розвиваються черех дію компонентів, що входять до складу слини кліща. Кліщ прикріплюється до шкіри за допомогою спеціальних виростів, що дозволяють йому закріпитися і смоктати кров. Найчастіше кліщ прикріплюється до пахової області, живота, попереку, грудях, в області пахв і вух. Як правило, кліщ довгий час пересувається по тілу в пошуках місць з ніжною шкірою, оскільки товсті шкірні покриви йому не під силу.

При зараженні людини хворобою Лайма місце укусу кліща набуває специфічний вигляд. Зокрема, запалена червона пляма може збільшуватися до 20 сантиметрів в діаметрі. А через деякий час утворюється невелика височина, яка має більш інтенсивне забарвлення. Центральна частина плями стає синюватою або білою, утворюється кірочка, а потім і рубець. Проте вже через 10-15 днів рубець повністю зникає.

Укус кліща

Які основні ознаки і симптоми укусу кліща

Як вже було сказано, укус кліща не супроводжується ніякими больовими відчуттями. Тому довгий час людина просто не помічає кліща, що присмоктався. Перші симптоми можуть проявитися через 2-3 години після укусу. Як правило, це слабкість в кінцівках, сонливість, ломота в суглобах, озноб і боязнь світла.

Вираженість симптоматики залежить від кількості кліщів, які присмокталися. Чим більше кліщів вкусила людину, тим яскравішими будуть симптоми. Набагато важче переносять укуси кліщів літні люди, діти та особи з хронічними, гострими захворюваннями та імунодефіцитом.

Крім вищезазначених симптомів, укуси кліщів також супроводжуються наступними проявами:

 • високою температурою;
 • прискореним серцебиттям (тахікардія);
 • пониженим тиском;
 • збільшенням регіональних лімфатичних вузлів;
 • свербінням з висипаннями;
 • головними болями;
 • нудотою і блюванням;
 • утрудненням дихання, хрипами;
 • симптомами з боку нервової системи, наприклад, галюцинаціями (в окремих випадках).

Укус кліща

Висока температура після укусу кліщів: особливості протікання

Оскільки основним симптомом більшості інфекційних захворювань є лихоманка, то в даному випадку доречно буде окремо сказати про такий симптом, як висока температура.

Якщо після укусу кліща підвищується температура, то це явна ознака або інфекційного захворювання, яке розвивається, або алергічної реакції. Якщо температура підвищується в перші хвилини і години після укусу, то це вказує на алергію. Проте в разі, коли це відбувається через кілька днів, то це явний симптом інфекційного процесу.

Ось деякі особливості перебігу лихоманки при укусі кліща, які допомагають лікарям запідозрити ту чи іншу інфекцію:

 • Кліщовий енцефаліт. Температура при енцефаліті мозку має поворотний характер. Тобто, через 2-4 доби температура підвищується, тримається протягом 2-3 діб, а потім знову нормалізується. Через 8-10 діб після укусу температура знову може піднятися. У рідкісних випадках кліщовий енцефаліт супроводжується іншою картиною лихоманки.
 • Хвороба Лайма (бореліоз). Як правило, висока температура при борреліозі виникає в середині захворювання. На початку хвороби Лайма зазвичай лихоманки не спостерігається. Крім температури, бореліоз також супроводжується головними болями, мігренозними станами і болем у м’язах і суглобах.
 • Гранулоцитарний анаплазмоз. При даному захворюванні підвищення температури відзначається через 14-18 днів після укусу кліща.
 • Моноцитарний ерліхіоз. Висока температура виникає через 8-14 днів. Лихоманка може затриматися на більш ніж 20 діб!
 • Інші інфекційні захворювання. Характер лихоманки при інших інфекційних захворюваннях, що переносяться кліщами, може бути різним.

Кліщовий енцефаліт

Кліщовий енцефаліт – найнебезпечніша з інфекцій, що переносяться кліщами

Кліщовий енцефаліт – найбільш небезпечна вірусна хвороба, рознощиком якої є іксодові кліщі. Інфекція переважно вражає нервову систему, приводячи до енцефаліту головного мозку. Кліщовий енцефаліт протікає досить важко і може закінчитися смертельним результатом.

 • Симптоми кліщового енцефаліту. Кліщовий енцефаліт головного мозку розвивається раптово. Перші симптоми починаються в проміжку від 1 до 30 днів після укусу паразитарного кліща. У хворого різко підвищується температура до 39 градусів за Цельсієм, виникають сильні головні болі, болі в суглобах і в тілі. Очі та обличчя стають червоними, розвивається загальна слабкість. Вже з 3-5 дня після появи перших ознак захворювання виникають симптоми з боку нервової системи. Зокрема, хворого турбують судоми м’язів, порушується координація рухів, можливо маревний стан. При появі таких симптомів потрібно негайно викликати швидку допомогу. Хворого слід якомога швидше доставити у лікарню на курс інтенсивного лікування.
 • Лікування кліщового енцефаліту. В даний час ефективним засобом проти кліщового енцефаліту є протикліщовий імуноглобулін, який вводиться хворому внутрішньом’язово один раз. В цьому препараті містяться специфічні антитіла, які, потрапивши в організм, починають знищувати вірусні частинки. Крім того, застосовується ряд противірусних препаратів, які можуть призначатися потерпілому від укусу кліща для профілактики розвитку кліщового енцефаліту. Зазначимо, що далеко не кожна людина, вкушена енцефалітним кліщем, захворює енцефалітом. Тут багато що залежить від стану імунної системи людини. Потрібно бути напоготові, і при появі будь-яких симптомів – негайно звертатися до лікаря.
 • Профілактика кліщового енцефаліту. Найефективнішою профілактикою кліщового енцефаліту головного мозку є щеплення. Як правило, вакцини проводять людям, які працюють у сільському господарстві та лісах, оскільки у них високий ризик заразитися даною патологією. Ефективність сучасних щеплення від кліщового енцефаліту становить 95-97%.
 • Ускладнення при клещевом енцефаліті. Оскільки при енцефаліті уражається нервова система, то основним ускладненням цього захворювання є параліч кінцівок. Приблизно у 2-3% при кліщовому енцефаліті настає смерть хворого. Як правило, летальний результат відбувається протягом 1 тижня після появи перших симптомів захворювання.

Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз): як протікає і чим загрожує

Хвороба Лайма – відносно поширене інфекційне захворювання, яке викликається спірохетами і переноситься кліщами. Вперше хвороба була виявлена в 1975 році в невеликому містечку Лайм, що в США. Хвороба нерідко переходить у хронічну стадію зі схильністю до рецидивів. Як правило, при хворобі Лайма уражається шкіра, нервова система, суглоби, м’язи і серце.

 • Хвороба Лайма – симптоми. Перший симптом хвороби Лайма – почервоніння на місці укусу. Як правило, червона пляма має діаметр від 1 до 10 сантиметрів. У рідкісних і особливо важких ситуаціях діаметр почервоніння становить 50-60 сантиметрів і більше. Зовнішній край запального почервоніння має більш інтенсивне забарвлення і злегка підноситься над рівнем шкірних покривів. Через деякий час центр плями стає білим або синім, а потім покривається скоринкою. Через 30-45 днів після укусу кліща виникають ознаки ураження нервової системи, серцевого м’яза або суглобів. На цьому етапі хворого турбують симптоми, що нагадують грип: головний біль, висока температура, біль у горлі, втома, біль у м’язах та інші. Запальний процес в суглобах призводить до їх нагрівання і набряклості. Ураження нервової системи при хворобі Лайма призводить до порушення чутливості шкіри, паралічів обличчя і кінцівок, безсоння і порушення слуху. Що стосується серцевих симптомів, то при хворобі Лайма це найчастіше аритмія, тахікардія, біль у грудях, брадикардія, порушення дихання та запаморочення. У рідкісних випадках хвороба Лайма призводить до депресії.
 • Хвороба Лайма – лікування. Оскільки бореліоз викликається спірохетами, то єдино правильним лікуванням цього захворювання є антибіотикотерапія. При хворобі Лайма призначають антибіотики тетрациклінового та пеніцилінового ряду. Тривалість такої терапії, як правило, не менше 14 днів (частіше довше). При важких формах хвороби Лайма антибіотики вводяться внутрішньовенно. Якщо бореліоз серйозно пошкодив суглоби, то пацієнту може знадобитися проведення хірургічного втручання.
 • Профілактика хвороби Лайма. На жаль, як у випадку з кліщовим енцефалітом, специфічної профілактики хвороби Лайма не існує. Єдиний спосіб мінімізувати наступ хвороби – не допустити укусу кліща, але про це ми поговоримо трохи пізніше.
 • Хвороба Лайма – ускладнення. Якщо хворобу Лайма не лікувати на ранній стадії, то з часом розвиваються серйозні ускладнення з боку серця, суглобів і нервової системи. За статистикою, навіть серед тих пацієнтів, які вчасно звернулися за медичною допомогою, у 15% випадків бореліоз призводить до вищезазначених ускладнень.

Укус кліща

Інші захворювання, що передаються через укуси кліщів

Крім кліщового енцефаліту та хвороби Лайма, кліщі можуть стати причиною ряду інших захворювань, серед яких:

 • Кримська геморагічна лихоманка. Це гостре інфекційне захворювання, причиною якого є вірус геморагічної лихоманки Крим-Конго. Вірусні частинки переносять деякі види іксодових кліщів, що мешкають в помірних і субтропічних регіонах, в тому числі і Криму. Інкубаційний період при кримській геморагічній лихоманці триває до 14 днів. Хвороба характеризується шкірними висипаннями і крововиливами. Хворого варто негайно покласти в інфекційне відділення і призначити відповідне лікування. Як правило, призначаються протизапальні препарати, сульфаніламіди, імуноглобулін і вітаміни.
 • Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом. Це вірусне захворювання, при якому уражаються нирки. Симптоматика геморагічної лихоманки з нирковим синдромом досить яскрава. Хвороба супроводжується високою температурою, сильним ознобом, болями в попереку і м’язах. Приблизно на 3-5 дні захворювання з’являються характерні шкірні прояви у вигляді крововиливів і висипу, якими покривається майже все тіло. Цей симптом виникає через те, що вірус уражає судини, роблячи їх ламкими. Геморагічна лихоманка з нирковим синдромом потребує якнайшвидшої госпіталізації хворого. Проте в ізоляції хворого немає ніякої потреби, оскільки хвороба не передається від людини до людини. Основне лікування захворювання – призначення противірусних препаратів. Крім того, необхідний постійний контроль роботи нирок. Якщо хворому не надати своєчасну і адекватну медичну допомогу, то пацієнт повністю одужує. В іншому випадку можливі серйозні порушення в роботі нирок, аж до летального результату.
 • Гранулоцитарний анаплазмоз людини. Це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є анаплазми – дрібні внутрішньоклітинні бактерії, які вражають білі кров’яні тільця (гранулоцити). Найчастіше зараження анаплазмою відбувається при укусі кліща, в слині якого міститься патогенна бактерія. Симптоматика захворювання багато в чому нагадує грип. Хворого турбують перебої в роботі серця, а формула крові змінена в бік зниження кількості лейкоцитів і тромбоцитів. Визначити гранулоцитарний анаплазмоз, ґрунтуючись лише на симптомах, неможливо. У переважній більшості випадків хворі переносять хворобу на ногах, думаючи, що вони хворіють застудою або грипом.
 • Туляремія. Це ще одна небезпечна інфекційна хвороба, яку поширюють кліщі. Збудником туляремії є дрібна бактерія (паличка), яка чутлива до високих температур. При 60-65 градусах за Цельсієм бактерія гине. Найчастіше туляремією заражаються, вживаючи в їжу заражені продукти. Однак хвороба переноситься і кровососними членистоногими, в тому числі і кліщами. Симптоматика туляремії досить яскрава. Хвороба супроводжується високою температурою, ознобом, головним болем, ломотою в тілі, блювотою і носовими кровотечами. Основне лікування зводиться до призначення потужної антибіотикотерапії, спрямованої на знищення патогенної бактерії.
 • Моноцитарний ерліхіоз. Ця бактеріальна інфекція, яку переносять деякі види іксодових кліщів, головним чином, вражає шкіру, центральну нервову систему, печінку, кістковий мозок. Для підтвердження наявності ерліхіозу проводять спеціальну лабораторну діагностику, і в разі підтвердження захворювання призначаються антибіотики з групи тетрациклінів.

Якщо вкусив кліщ

Перша допомога при укусі кліща – це повинен знати кожен!

Отже, якщо ви любитель погуляти в лісі або лісопарковій зоні, потенційно ризикуєте стати «жертвою» кліщів. Що ж робити і куди звертатися при укусі кліща? Якщо ви помітили на своєму тілі членистоногого, який присмоктався, то лікарі рекомендують дотримуватися таких правил:

 • Видаляємо кліща. Після того, як кліщ закріпиться на тілі, він приступає до своєї «трапези». Смоктання крові – процес тривалий, і у кліща він займає від декількох годин до декількох діб. Після того, як кліщ нап’ється крові, його колір стає сірим, а форма – круглою. Витягати паразита, який присмоктався потрібно дуже обережно. Намагайтеся не пошкоджувати його черевця. Самим доступним підручним засобом для витягання кліща є нитка, яку можна відірвати від свого одягу. Робимо невелику петлю з нитки і накидаємо її на хоботок кліща. Потім хитними рухами починаємо акуратно витягати кліща зі шкіри. Добре, якщо у вас є спеціальні пристосування для витягання кліщів. Вони невеликого розміру, і кожен їх може брати з собою на природу.
 • Відносимо кліща в лабораторію. Як тільки ви отримали кліща, його потрібно помістити в герметичну ємність чи поліетиленовий пакет, і відвезти в лабораторію для проведення аналізів. Вам належить дізнатися, чи є цей кліщ джерелом інфекційних захворювань. Мабуть, це найважливіший етап у наданні першої допомоги при укусах кліщів. Добре, якщо кліщ виявиться «стерильним». У такому разі найнебезпечніше, що може трапитися – це алергічна реакція, яка відбудеться набагато раніше отриманих результатів аналізів.
 • Здаємо кров на виявлення специфічних антитіл. Якщо є підозра на можливий інфекційний процес, то за показаннями лікаря пацієнту слід здати кров на визначення в ній антитіл до інфекцій, які можуть переноситися кліщами.
 • Імунотерапія після укусу кліща. За призначенням лікаря потерпілому від укусу кліща може бути проведена специфічна імунотерапія. Зокрема, мова може йти про введення людського глобуліну проти кліщового енцефаліту.

Захист від кліщів

Як захиститися від укусу кліща – кілька простих рекомендацій

Якщо ви вирішили провести час на природі, то вам потрібно як слід потурбуватися про свою безпеку. Ось кілька простих рекомендацій, які дозволять вам не підпустити кліща до свого тіла:

 • Якщо ви довго плануєте перебувати в лісі, де живуть кліщі, то рекомендується скористатися протиенцефалітним костюмом.
 • Якщо протиенцефалітного костюма немає, то верхній одяг (сорочка, куртка) повинна бути з довгими рукавами і манжетами, а штанини слід заправити в шкарпетки.
 • Захистіть шию – одягніть щільно прилягаючий до тіла капюшон або косинку.
 • Кожні 40-60 хвилин перевіряйте одяг, чи немає на вас кліщів.
 • Використовуйте спеціальні репеленти, які можна наносити на тіло і одяг. Ці засоби відлякують кліщів і комах, не даючи їм можливості наблизитися до вас.

Пам’ятайте, що укус кліща – обставина, якою не можна нехтувати. Якщо ви зіткнулися з цією проблемою, то як можна швидше потрібно вжити всі необхідні заходи для збереження свого здоров’я.

Джерело: Likar.info