Запальні процеси в зубі і оточуючих його тканинах – поширене явище. При відсутності лікування ці захворювання провокують втрату зубів.

Поява запалення в ротовій порожнині може бути викликана порушенням кровопостачання і іннервації тканин пародонту, поширенням патогенних мікроорганізмів. Причиною цього є соматичні захворювання, ендокринна або судинна патології, прийом деяких препаратів, а також зовнішні чинники – недостатня гігієна рота, авітаміноз, нераціональне харчування, травми, куріння, карієс, старі пломби. В результаті попадання інфекції зуб втрачає опору або частину твердих тканин.

Поширені запальні захворювання зубів і ясен

Гінгівіти, запальні захворювання ясен, як правило, розвиваються в дитячому і молодому віці. Часто саме вони стають причиною подальшого глибокого ураження апарату зубів.

Гінгівіт може виникнути як самостійне захворювання, або супроводжувати інші захворювання. Основну роль у розвитку гінгівіту грають мікроорганізми, що містяться в зубному нальоті. Нерідко до появи запалення ясен призводить травма слизової оболонки ясен (зубним каменем, старою пломбою, краєм зруйнованого зуба, палючою речовиною). Запалення ясен нерідко з’являється у людей при загальних бактеріальних і вірусних інфекціях, хворобах шлунково-кишкового тракту, на тлі ендокринних і судинних порушень, авітамінозах, алергічних реакціях.

Сам по собі гінгівіт не порушує цілісності з’єднання ясна-зуб, але без належного лікування він може привести до пародонтиту, ускладненням якого є розхитування і поступове випадання зубів.

Читайте також:  Как выбирать стоматологические автоклавы?

Лікування гінгівітів включає позбавлення від зубного каменю і нальоту, дотримання правил гігієни порожнини рота. Призначають місцеве застосування антибактеріальних засобів і антисептиків. У перший день показаний прийом знеболюючих.

Пародонтит це запалення опорного апарату зуба, спровоковане відкладеннями бактеріального нальоту на зубах і яснах. Якщо цей наліт систематично не усувати, то на них утворюється зубний камінь, який з часом поглиблюється в ясна, даючи «зелене світло» безперешкодному розмноженню бактерій. Якщо захворювання вчасно не розпізнати і не почати лікування, починається атрофія опорного апарату зуба, що веде до випадання.

Пульпітом називають запалення пульпи зуба – судинно-нервового пучка. Основна функція пульпи-харчування і іннервація зуба. Найчастіше пульпіт є результатом запущеного карієсу, але також може виникнути через неякісну пломбу, неправильне обточування зуба під ортопедичні конструкції, термічного опіку пульпи або пересушування дна порожнини зуба струменем води. Зустрічається ретроградний пульпіт (інфікування відбувається через отвори кореневих каналів, розташованих на верхівках коренів). При пульпіті емаль зуба зруйнована.

У гострому стані пульпіт супроводжується сильним і різким болем, що посилюється ввечері та вночі, і чутливістю до подразників. При хронічному пульпіті болю може не бути, або зуб реагує на гаряче. Якщо залишити пульпіт без уваги, то запалення перейде в кісткові структури щелепи.

Читайте також:  Чи потрібно видаляти зуби мудрості без причин?

Якщо захворювання пульпи оборотні (це буває в молодому віці), то лікування проводиться консервативним методом і відбувається також, як лікування карієсу. Уражену порожнину обробляють медикаментами (антисептичними препаратами, антибіотиками). Якщо захворювання запущене, застосовують хірургічний метод. Запалена пульпа видаляється, а канал кореня зуба заповнюється пломбувальними матеріалами.

Зубний наліт треба знімати обов’язково, тому що подальше збільшення кількості нальоту призводить до карієсу і парадонтиту.

Одонтогенний періостит (флюс) є гострим запаленням окістя щелепи. Запальний процес протікає в пародонті, через який інфекція протікає всередину ясна. Найчастіше це захворювання є наслідком запущеного карієсу.

Комплексне лікування флюсу включає розтин поднадкостнічного гнійника і консервативне терапевтичне лікування. Якщо лікування було своєчасним і правильним, хворий зуб вдається зберегти.

Відновлення зубів

Якщо запальний процес у ротовій порожнині став причиною часткового або повного руйнування одного або декількох зубів, сучасні методи протезування та імплантації зубів дозволяють людині повернути красиву і здорову усмішку.

Відновлення зубів може здійснюватися кількома методами: заповненням порожнини зуба речовинами під колір зуба, установка штифтів, установка коронок. Найбільш відповідний метод підбирає лікуючий стоматолог з урахуванням особливостей і побажань пацієнта.

Читайте також:  Правила видалення зубного каменю в домашніх умовах

Найпопулярнішим методом відновлення є штифтове відновлення.

Метод штифтового відновлення дозволяє легко повернути колишню форму зуба. Зверніть увагу на те, що зуб-вкладка представляє собою цільну конструкцію. Це дозволяє забезпечити високу міцність протеза, на відміну від зубних коронок. Єдиний недолік даного методу відновлення зубів – це висока ймовірність розвитку відколів і вторинного карієсу, в деяких випадках вкладка починає темніти.

Ще один метод відновлення зубів – за допомогою коронки. Переваги даного методу в тому, що протез герметично фіксується. А це означає, що під нього не проникають мікроби, залишки їжі або слина, тобто це гарантія того, що у пацієнта не з’явиться карієс. Коронки досить міцні, і не змінюють свого кольору з плином часу. Якщо була поставлена ​​коронка з неякісних матеріалів, то через певний час у роті під коронкою почнеться процес окислення. Як результат – нагноєння, флюси, запалення ясен. У кожному разі, коронка буде негативно впливати на сусідні зуби і ясна через свою жорсткість. Метод відновлення зубів за допомогою коронки виглядає досить естетично і дозволяє за короткий проміжок часу повернути колишню посмішку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
МЕТОДИ І ВИДИ СТОМАТОЛОГІЧНОЇ ФІЗІОТЕРАПІЇ

КРОВОТОЧАТЬ ЯСНА? ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ, ЛІКУВАННЯ