Від психологічного клімату в сім’ї залежить не тільки психологічне та фізичне здоров’я людини , але і його особистісний розвиток .

Що таке психологічний клімат?

Мало хто з нас знайомий з таким поняттям , як психологічний клімат. Разом з тим , замислюємося ми над цим явищем чи ні , психологічна атмосфера, що панує в сім’ї , надає на кожного її члена великий вплив.

Варто відзначити , що точного визначення даного поняття не існує , а точніше – є безліч тлумачень на цей рахунок, і різні фахівці воліють те чи інше пояснення. В цілому , психологічний клімат сім’ї можна вважати всі відчуття і емоції , які відчуває людина (не обов’язково член сім’ї) , що знаходиться тривалий час в оточенні всіх членів сім’ї. Досвідчений психолог , побувавши трохи часу в сім’ї може відразу визначити , наскільки згуртована сім’я; чи прагнуть члени сім’ї проводити час разом ; якої вони думки один про одного і багато іншого.

Фактор психологічного клімату

Незалежно від того , наскільки велика родина , психологічний клімат у ній впливає на кожного з членів . Він впливає як на психологічне , так і на фізичне здоров’я. Від емоційної атмосфери в дома багато в чому залежить і довголіття людини. Також психологічний клімат дуже важливий при прийнятті деяких рішень , а також особистісного росту людини , в тому числі і дитини.

Психологічне здоров’я людини

Позитивна емоційна атмосфера в сім’ї буде тільки сприяти психологічному здоров’ю людини. Це в першу чергу стосується тих людей, з ким найбільше проводить час людина в дома. Якщо після виснажливого робочого дня ( або навчання ) людину чекає в сім’ї підтримка , любов і взаєморозуміння , то такий клімат допоможе йому швидше відпочити , зняти стрес і відновити сили.

У разі , коли людина будинку знаходиться в постійній напрузі , часто конфліктує і свариться , то такий психологічний клімат сприятиме появі стресу , а при тривалому такому стані може розвинутися депресія. У такому випадку сім’я є джерелом проблем і розлади , і, природно , повертатися в такий будинок після роботи полювання не буде.

Фізичне здоров’я і психологічний клімат у сім’ї

Як відомо , психічний стан нерозривно пов’язане з тілом людини. Тому психологічні захворювання з часом ведуть до появи і тілесних недуг . Так , при постійних конфліктах , переживаннях та іншого « нервування » можуть розвиватися серцево-судинні захворювання , хвороби травлення і різні шкірні прояви . Це далеко не весь список захворювань , які можуть виникати в результаті психічних розладів. Якщо у людини є генетична схильність до якого-небудь захворювання ( наприклад , цукрового діабету ) , то на нервовому грунті хвороба може реалізуватися .

Навпаки , позитивний психологічний клімат сприяє нормальній діяльності психічної системи , а значить і тілесного здоров’я .

Психологічний клімат і тривалість життя

У країнах з високою тривалістю життя людини , як правило , діє культ сім’ї та вшанування старших людей. Так , в країнах Кавказу проживає чимало 90-100 літніх людей. А все тому , що до їхніх порад прислухаються , їх шанують , і вони себе почувають потрібними. Якщо до старих людей ставитися зневажливо , то й інтерес до життя пропадає, і людина швидше вмирає.

Психологічний клімат у сім’ї і успіх

Розвиток людини , як особистості також багато в чому залежить від сім’ї. Людина охоче займається своєю роботою , навчанням , творчістю , якщо відчуває від близьких інтерес до його справи і підтримку. Як показують дослідження , діти, які виросли в сім’ях з негативним емоційним фоном , часто досягають менших успіхів у житті. Вся справа в тому , що у таких дітей значна частина енергії іде не на навчання , розвиток , а на образи , конфлікти і переживання.

Перед тим , як вступити в шлюб

Психологічний клімат у сім’ї багато в чому залежить від зрілості і серйозності людей, що вирішили укласти шлюб . Насамперед, потрібно розуміти , що шлюб – це не тільки любов , а й взаємоповага , турбота , а також постійні компроміси. Якщо всього цього немає , то конфлікти неминучі. Почуття закоханості з часом пропадає , і люди стають один одному не цікаві. На цьому грунті виникають перші зради , що руйнує сім’ю. Тому , перед тим , як вступити в шлюб , пара повинна бути повністю впевнена у своїх почуттях , і бажано пройти випробування часом , поживши кілька років разом.