Ви надмірно дратівливі? З надмірною дратівливістю можна впоратися. Дізнайтеся, як це зробити!

Коли ти роздратований, нервує все: гучні звуки, дії інших людей, предмети, що трапляються на шляху, і навіть власні вчинки. Почуття роздратування знайоме кожній людині. Але коли воно виникає занадто часто, варто задуматися про причини такого явища і вжити заходів, щоб «погасити» зайву дратівливість у собі.

Підвищена дратівливість говорить про проблеми

Для деяких людей підвищена дратівливість – це особливість їх особистості. Але за оцінками психіатрів таких людей дуже мало. Зазвичай же причиною дратівливості є якісь проблеми, що з’явилися в нашому житті. Серед причин дратівливості:

 • виснаження нервової системи, перевтома, депресія, стрес
 • психологічні проблеми, пов’язані з переживанням якоїсь пригнічувальної події
 • хвороби, наприклад, серцево-судинної та ендокринної систем, травного тракту
 • прийом препаратів, побічною дією яких є дратівливість

Психологи вважають, що надмірна дратівливість часто з’являється на тлі хронічного стресу і невдоволення собою. Незадоволеність тим, що з тобою відбувається, і що оточує, відчуття того, що ти сам не можеш нічого змінити у своєму житті і живеш не так як хотів, призводить до того, що людина постійно перебуває «на взводі» і викидає агресію зовні з приводу і без.

Читайте також:  Профессиональная помощь психолога: кто нуждается в консультации специалиста?

Надмірна дратівливість також властива людям, які часто зловживають алкогольними напоями.

Як проявляється дратівливість

Дратівливість проявляється у вигляді підвищеної збудливості і виникнення негативних емоційних реакцій у відповідь на самі незначні подразники. Будь-яка дрібниця може стати причиною чергового нападу гніву. У момент роздратованості:

 • змінюється гучність мови і її інтонація
 • рухи стають більш різкими
 • прискорюються рухи очних яблук
 • пересихає в роті
 • пітніють долоні
 • частішає дихання

Іноді можна придушувати в собі дратівливість, просто стримувати бажання виплеснути негативні емоції. Але якщо робити так постійно, емоція може «накопичуватися», і з часом ми ризикуємо зірватися. Тоді спалахи гніву будуть ще більше звичайного. Можуть виникати навіть неврози, впоратися з якими без допомоги психотерапевта буде вже проблематично. Щоб уникнути цих негативних наслідків, треба виробити спеціальні адаптивні механізми і навчити організм правильно гасити роздратування.

Позбавляємося від надмірної дратівливості

Звичайно, повністю позбутися цього почуття і перестати дратуватися неможливо. Та це й не потрібно, адже за допомогою подразнення наша нервова система реагує на зовнішні впливи і виокремлює сприятливі і не сприятливі для нас зміни навколишнього світу. Нам досить просто зменшити кількість агресії і навчитися провокувати появу позитивних емоцій.

Читайте також:  Профессиональная помощь психолога: кто нуждается в консультации специалиста?

Для того щоб успішно боротися з надмірною дратівливістю, потрібно розробити спеціальну стратегію поведінки.

 • Навчіться аналізувати свої негативні емоції і знаходити справжню причину роздратування. Головне зрозуміти, що створює психологічний дискомфорт і провокує виникнення агресії. Як правило, ми «відриваємося» не на тих, хто дійсно був причиною виникнення роздратування.
 • Дивіться на речі реально, не чекайте занадто багато чого, не будуйте ілюзій.
 • Якщо причиною дратівливості є хвороби, то необхідно їх виявити і лікувати.
 • Висипайтеся. Здоровий сон – хороший спосіб розслабитися і зняти надмірну напругу.
 • Приділяйте час відпочинку. Правильний відпочинок – це не лежання на дивані перед комп’ютером. Зміна обстановки, активне проведення часу допоможуть прибрати дратівливість. А нові враження зможуть замістити негативні переживання, які заважають розслабитися.
 • Контролюйте своє дихання. У момент роздратованості наше дихання частішає. Якщо сконцентрувати увагу на диханні і постаратися його уповільнити, роздратування відступить.
 • Освойте методики по релаксації, наприклад, цигун, йогу.
 • Можливо, ви займаєтеся не своєю справою, і це вас мучить. Може пора змінити роботу або знайти собі хобі до душі.
 • Не забувайте про фізичну активність. Навантаження не тільки поліпшать вашу фізичну форму, але й допоможуть морально розвантажитися.
 • Вчіться мислити позитивно. Психологи вважають, що позитивне мислення – дуже важливий фактор для комфортного життя людини.
Читайте також:  Профессиональная помощь психолога: кто нуждается в консультации специалиста?

«Для задоволеності життям, позитивного сприйняття світу, позитивної самооцінки велику роль відіграють позитивні емоції. Якщо людина схильна до негативних переживань, то це не дає їй можливості відчувати себе благополучно і зберегти здоров’я. Якщо в житті людини ⅔ становлять ситуації, коли вона відчуває себе позитивно, і тільки ⅓ – негативно, тоді людина буде процвітати, у неї буде здоров’я і психологічне благополуччя », – говорить доктор психологічних наук, професор, Носенко Елеонора Львівна.

Позбавляйтеся від надмірної дратівливості, знаходьте психологічний комфорт і мисліть позитивно!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ: ВІДГАНЯЄМО НЕБАЖАНІ ДУМКИ

ЯК БОРОТИСЯ З БЕЗВИХІДДЮ

ЩО РОБИТИ, ЯКЩО У ВАС СТРЕС

Додайте UkrHealth в обрані джерела Додати в обрані Google News