Психоз ближче, ніж здається. Перевіртеся.

Про це порушення голосно заговорили кілька років тому, коли біполярний розлад було діагностовано у Кетрін Зети-Джонс.

Багато в чому завдяки сміливості чорнявої голлівудської діви в тому, що переживали цей психоз, почали признаватися й інші знаменитості: Мерайя Кері, Мел Гібсон, Тед Тернер… Медики припускають біполярний розлад у вже померлих відомих людей: Курта Кобейна, Джимі Хендрікса, Ернеста Хемінгуея, Вів’єн Лі, Мерилін Монро…

Перерахування знайомих усім імен потрібно лише для того, щоб показати: психоз зовсім поруч з вами. І можливо, навіть у вас.

Що таке біполярний розлад

На перший погляд, нічого страшного. Просто скачки настрою. Наприклад, з ранку вам хочеться співати і танцювати від радості, що ви живете. В середині дня ви раптом зриваєтеся на колег, які відволікають вас від чогось важливого. До вечора на вас накочує тяжкий депресняк, коли навіть руку підняти неможливо… Знайомо?

Грань між змінами настрою та маніакально-депресивним психозом (так звучить друга назва цього захворювання) тонка. Але вона є.

Світовідчуття тих, хто страждає біполярним розладом, постійно скаче між двома полюсами. Від екстремального максимуму («Який же кайф просто жити і щось робити!») до не менш екстремальному мінімуму («Все погано, ми всі помремо. Так, може, годі чекати, пора накласти на себе руки?!»). Максимуми називаються періодами манії. Мінімуми — періодами депресії.

Людина усвідомлює, наскільки його штормить і як часто ці шторми не мають приводів, але нічого не може з собою зробити.

Маніакально-депресивний психоз вимотує, погіршує стосунки з оточуючими, різко знижує якість життя і в підсумку може довести до суїциду.

Звідки береться біполярний розлад

Скачки настрою знайомі багатьом і не вважаються чимось незвичайним. Тому біполярний розлад досить складно діагностувати. Тим не менше вчені справляються з цим все успішніше. У 2005 році, наприклад, було встановлено, що маніакально-депресивним психозом в тій чи іншій формі страждають близько 5 мільйонів американців.

У жінок біполярний розлад буває частіше, ніж у чоловіків. Чому — не відомо.

Однак, незважаючи на велику статистичну вибірку, точні причини біполярних розладів з’ясувати поки не вдалося. Відомо лише, що:

 1. Маніакально-депресивний психоз може виникнути в будь-якому віці. Хоча найчастіше з’являється в пізньому підлітковому і ранньому дорослому.
 2. Він може бути викликаний генетикою. Якщо хтось із ваших предків переніс це захворювання, є ризик, що воно постукає до вас.
 3. Розлад пов’язано з дисбалансом хімічних речовин у головному мозку. Головним чином — серотоніну.
 4. Спусковим гачком іноді стає важкий стрес або травма.
Як розпізнати ранні симптоми біполярного розладу

Щоб зафіксувати нездорові коливання настрою, для початку треба з’ясувати, чи переживаєте ви емоційні екстремуми — манію і депресію.

7 ключових ознак манії
 1. Ви відчуваєте душевний підйом і відчуття щастя протягом тривалих (від декількох годин і більше) періодів.
 2. У вас знижена потреба у сні.
 3. У вас швидка мова. Причому настільки, що оточуючі вас не завжди розуміють, а ви не встигаєте формулювати свої думки. У підсумку спілкуватися в месенджерах або за допомогою електронних листів вам простіше, ніж розмовляти з людьми наживо.
 4. Ви імпульсивна людина: спочатку дієте, потім думаєте.
 5. Ви легко відволікається і перестрибуєте з однієї справи на іншу. Через це нерідко страждає підсумкова продуктивність.
 6. Ви впевнені у своїх здібностях. Вам здається, що ви швидші і кмітливіші, ніж більшість оточуючих.
 7. Нерідко ви демонструєте ризиковану поведінку. Приміром, погоджуєтеся на секс з незнайомцем, купуєте те, що вам не по кишені, берете участь у спонтанних вуличних гонках на світлофорах.
7 ключових ознак депресії
 1. Ви нерідко переживаєте затяжні (від декількох годин і більше) періоди невмотивованої туги і безнадії.
 2. Замикається в собі. Вам важко вийти з власної шкаралупи. Тому ви обмежуєте контакти навіть з рідними та друзями.
 3. Ви втратили інтерес до тих речей, які раніше вас по-справжньому чіпляли, і не придбали нічого нового натомість.
 4. У вас змінився апетит: різко знизився чи, навпаки, ви вже не контролюєте, скільки і що саме ви їсте.
 5. Ви постійно відчуваєте втому і брак енергії. І такі періоди тривають досить довго.
 6. У вас з’явилися проблеми з пам’яттю, концентрацією і прийняттям рішень.
 7. Ви іноді думаєте про самогубство. Ловіть себе на думці, що життя втратило для вас смак.

Маніакально-депресивний психоз — це коли ви впізнаєте себе практично у всіх описаних вище ситуаціях. У якийсь період життя у вас явно спостерігаються ознаки манії, в іншій — симптоми депресії.

Втім, іноді трапляється і так, що симптоми манії та депресії проявляють себе одномоментно і ви не можете зрозуміти, в якій фазі знаходитесь. Такий стан називається змішаним настроєм і теж є однією з ознак біполярного розладу.

Яким буває біполярний розлад

В залежності від того, які епізоди трапляються частіше (маніакальні або депресивні) і наскільки яскраво вони виражені, біполярний розлад ділять на кілька типів.

 1. Розлад першого типу. Він важкий, чергуються періоди манії та депресії сильні та глибокі.
 2. Розлад другого типу. Манія проявляється не надто яскраво, зате депресією накриває так само глобально, як і у разі першого типу. До речі, у Кетрін Зети-Джонс було діагностовано саме воно. У разі актриси спусковим гачком для розвитку хвороби став рак горла, з яким довго боровся її чоловік Майкл Дуглас.

Незалежно від того, про який тип маніакально-депресивного психозу йде мова, захворювання в будь-якому випадку вимагає лікування. І бажано швидше.

Що робити, якщо ви підозрюєте у себе біполярний розлад

Не ігноруйте свої відчуття. Якщо вам знайомі 10 і більше перелічених вище ознак, це вже привід звернутися до лікаря. Особливо якщо час від часу ви ловите себе на суїцидальні настрої.

Для початку йдіть до терапевта. Медик запропонує вам зробити кілька досліджень, включаючи аналіз сечі, а також крові на рівень гормонів щитовидної залози. Нерідко гормональні проблеми (зокрема, розвивається діабет, гіпо – і гіпертиреози) схожі на біполярний розлад. Важливо їх виключити. Або лікувати, якщо виявляться.

Наступним кроком стане візит до психолога або психіатра. Вам доведеться відповісти на питання про ваш спосіб життя, змінах настрою, відносинах з іншими людьми, дитячих спогадах, травмах, а також сімейної історії хвороб і інциденти з наркотиками.

На основі отриманої інформації фахівець призначить лікування. Це може бути як поведінкова терапія, так і прийом ліків.

Закінчимо фразою все тієї ж Кетрін Зета-Джонс: «Немає необхідності терпіти. Біполярний розлад можна контролювати. І це не так складно, як здається».