При перших нападах клаустрофобії звертайте за медичною допомогою. В іншому випадку розлад переходить в хронічну форму.

Що це таке

Клаустрофобія – це психічний розлад, при якому людина панічно боїться опинитися в замкнутому приміщенні, або в місцях, де присутня велика кількість людей. Люди, що страждають на клаустрофобію, бояться опинятися в ліфтах, маленьких кімнатах, кабінках, а також кінотеатрах, ринках (і супермаркетах), виставкових залах і на заходах, де знаходиться багато людей. Як ви розумієте, в сучасних умовах уникати подібних місць досить складно, і коли така людина виявляється в небажаному місці, то її починає долати панічний страх того, що їй стане дуже погано, і вона не зможе покинути цього приміщення. Як правило, наявність клаустрофобії вказує на той факт, що людина дуже болісно ставиться до порушення кордонів особистого простору.

Ознаки клаустрофобії

Для людей, які страждають на клаустрофобію, характерна наявність таких ознак:

  • Уникання замкнутого простору. Людина всіляко уникає невеликих приміщень. Боязнь замкнутого простору настільки сильна, що людина готова подолати десятки сходових прольотів, аби не опинитися в ліфті. Люди, що страждають на клаустрофобію, часто залишають двері відкритими, а при знаходженні в приміщенні намагаються триматися поблизу від виходу.
  • Вегетативні порушення. Як і при будь-якій іншій фобії, при даному розладі відзначаються специфічні соматичні симптоми, які проявляються у вигляді нападів. Під час нападу у людини частішає пульс і дихання, посилюється відділення поту, а також можлива поява нудоти і запаморочень.
  • Страх. Ключовою емоцією при будь фобії є страх, внаслідок якого і проявляються перераховані вище симптоми вегетативних порушень. В деяких випадках людина, що страждає на клаустрофобію, знає точно, чого боїться: наприклад, не вибратися з приміщення, втратити свідомість або задихнутися. А іноді людину просто долає незрозуміле (безпричинне) почуття тривоги.
Причини розвитку клаустрофобії

Досі точні причини появи даного психічного розладу ще не встановлені. Багато в чому це заважає розробити ефективну методику лікування. На сьогоднішній день існує кілька теорій, що пояснюють появу даного розладу. Наприклад, психофізіологи вважають, що клаустрофобія розвивається внаслідок порушення роботи нервової системи. Фахівці вважають, що зменшення мигдалини (частини мозку, що відповідає за реакцію страху) може спричинити за собою розвиток різних фобій.

Психогенетики вважають, що всі фобії людини спочатку закладені в генах. Стародавній людині страхи допомагали уникати небезпек. У даному контексті фобія розглядається в якості атавізму, успадкованого від наших предків.

Психологи вважають, що наявність клаустрофобії може вказувати на трепетне ставлення людини до свого особистого простору. Також фобія може розвинутися і при наявності психологічних травм, отриманих в дитинстві. Наприклад, якщо дитину часто залишали одну в людному місці, то надалі вона постарається уникнути цього.

Лікування клаустрофобії

Клаустрофобія може істотно погіршити якість життя людини. Тому люди, які страждають на цю недугу, мріють позбавитися від неї назавжди. Чи реально це? Варто відзначити, що тут багато залежить від самого хворого. На жаль, самостійні спроби позбутися страху ні до чого доброго не приведуть, і проблему необхідно вирішувати разом з психотерапевтом. Фахівці рекомендують якомога раніше звернутися за допомогою, оскільки від цього може залежати успішність лікування. Якщо не звернутися до лікаря при перших нападах клаустрофобії, то з часом недуга може перейти в хронічну стадію і життя хворого значно погіршується.

Залежно від вираженості фобії і наявності тих чи інших симптомів, лікар самостійно підбирає схему лікування для конкретного пацієнта. Часто лікування клаустрофобії включає в себе прийом деяких медикаментів (наприклад, психотропних препаратів та нейролептиків) у поєднанні з курсами психотерапії.

Іноді для лікування клаустрофобії застосовується метод гіпнотерапії. У деяких випадках сеанси гіпнозу дійсно виявляються дуже ефективними.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ МИ ВІДЧУВАЄМО СТРАХ

НЕДОЛЮБЛЕНІ ДІТИ