Відірвіться від смартфона та погладьте собаку.

Зберігати баланс між роботою і вільним часом буває складно — особливо для тих, хто зациклений на досягненнях і продуктивності. Клінічний психолог Перпетуа Нео поділилася порадами, які допоможуть привчити себе відпочивати замість того, щоб ще трішки часу приділити роботі.

1. Робіть те, що вам дійсно подобається

Відпочинком зазвичай називають час, проведений з друзями, перегляд фільмів і серіалів і прогулянки. Корисно буває проаналізувати ці заняття, щоб зрозуміти, чи все вам влаштовує.

Наприклад, задумайтеся: ви дивитеся серіал, тому що він вам подобається або чогось вчить, або просто хочете, щоб щось було на тлі? Є друге, можливо, варто пошукати те, що дійсно буде цікаво і корисно — і що можна буде потім обговорити за вечерею. Аналогічним чином варто подивитися і на активність поза домом: можливо, прогулянки вам не так вже подобаються, а ось пробіжка — те, що треба.

Друзі теж не завжди бувають однаково близькими. Можливо, ви за звичкою спілкуєтеся з людиною, з яким зараз дружбу заводити б не стали. І це нормально – просто переконайтеся, що вам як і раніше комфортно проводити з ним час, і таке проведення часу не висмоктує з вас енергію.

2. Адаптуйте відпочинок під свій темп життя

Якщо ви не відрізняєтеся терплячістю (або тільки починаєте давати собі вільний час), 6-годинна вечірка з друзями може звучати як велика трата часу. Але ви завжди можете домовитися, що прийдете тільки на дві години. Аналогічним чином, замість того, щоб їхати до когось додому, завжди можна запропонувати прогулятися і поговорити замість того, щоб 45 хвилин просиджувати диван.

3. Поєднайте відпочинок і розвиток

І ні, мова не про саморозвиток та інші продуктивні речі (яких ми явно хочемо уникати під час відпочинку). Зверніться до занять, які дають відчуття, що ваші навички поліпшуються: наприклад, спробуйте спекти красивий хліб або намалювати більш складну картину за номерами. Головне – щоб ви самі відчували прогрес і радість від цього.

4. Спробуйте вимушений відпочинок

Нео зазначає: “навіть якщо я легко можу не чіпати телефон, внутрішній голос все одно шепоче, що я можу взяти його і зробити що-небудь корисне. Але іноді зробити це неможливо — наприклад, коли я на масажі або у косметолога. Тому я регулярно записуюся на ці процедури, щоб гарантовано триматися від телефону подалі”. Аналогічним чином, ви можете подумати, в яких ситуаціях ви просто змушені нічого не робити — і заздалегідь їх підлаштовувати час від часу.

Інша порада, яку психолог часто дає своїм пацієнтам – об’єднайте зусилля з друзями, які люблять командувати і все вирішувати за вас. Попросіть їх по можливості організовувати для вас дозвілля і витягувати з дому — і намагайтеся не відмовлятися від таких зустрічей, якщо не зайняті чимось серйозним. Не для всіх це підходить, але спробувати точно варто.

5. Подумайте, що змушує вас посміхнутися

Навіть найзапекліший трудоголік має свої “слабкості” – речі, через які неможливо стримати посмішку. Це може бути собака, яка заснула в смішний позі, кіт, який біжить назустріч, коли ви приходите додому, або радість на обличчі дитини. Не відмовляйте собі в таких задоволеннях – і ось ви вже не просто виходите на прогулянку, а йдете в парк, щоб подивитися на грають тварин. Подвійна мотивація!

Всі ми різні, але кожен може привчити себе відпочивати і радіти цьому. Досить зробити перші кроки-і, можливо, після пари вечорів в компанії ви зрозумієте, що це подобається вам набагато більше сидіння вдома за комп’ютером.