Що таке рівень LDL і HDL? В даних абревіатурах ховаються різні види ліпопротеїнів, що містять холестерин.

Холестерин є молекулою жиру, необхідної для організму тварин і людей. Ця молекула присутня у всіх клітинах нашого тіла, входячи до складу клітинних мембран і структур.

Саме завдяки холестерину клітинам вдається підтримувати однорідність внутрішнього середовища. Молекули холестерину відіграють ключову роль в процесах поділу і розмноження клітин.

Крім цього холестерин є основою для формування стероїдних гормонів, що виробляються ендокринними залозами. Серед них можна виділити такі гормони, як кортизол, тестостерон і естроген.

Яким чином холестерин надходить в організм?

Хоча всі клітини нашого тіла здатні виробляти холестерин, наш організм воліє отримувати цю субстанцію разом з їжею.

Необхідно відзначити, що людський організм не здатний руйнувати молекули холестерину. Вони виводяться з тіла людини разом з жовчю завдяки роботі печінки. Це єдиний спосіб очищення організму від холестерину.

Містяться в жовчі кислоти здатні розщеплювати жири, що надходять в організм разом з їжею, для їх кращого засвоєння.

На жаль, в деяких випадках холестерин стає джерелом різних проблем зі здоров’ям. Як правило, це відбувається тоді, коли рівень холестерину (рівень LDL) перевищує норму.

Оскільки холестерин подорожує по нашому тілу разом з кров’ю, його надлишки схильні накопичуватися на стінках артерій. Згодом вони перетворюються в шар жиру, здатний порушувати кровотік або навіть повністю закупорювати судини. Якщо це відбувається з артеріями, які постачають кров’ю серце, у пацієнта розвивається інфаркт міокарда. Як відомо, це захворювання здатне призводити до летального результату.

З цього можна зробити висновок, що молекули жиру можуть приносити як користь, так і шкоду людському організму.

Хороший і поганий холестерин

Як вже було згадано вище, молекули холестерину бувають одного типу.

Вони присутні тільки в продуктах тваринного походження: телятині, свинині, курці, рибі, баранині, морепродуктах і т. д. концентрація холестерину залежить від конкретного джерела їжі.

Яким же звернемо розрізняють поганий і хороший холестерин? Ця класифікація розроблена з урахуванням місцезнаходження частинок холестерину і їх щільності.

Отже, холестерин є жиром, а жири потребують протеїни і ліпіди для того, щоб циркулювати по судинах разом з кров’ю. У цих маленьких сферах, званих ліпопротеїнами, ховаються холестерин, протеїни і тригліцериди. Саме так вони подорожують по наших судинах.

Ліпопротеїни з урахуванням кількості зазначених вище субстанцій можна розділити на 3 групи:

  1. Ліпопротеїни найменш низької щільності (VLDL, Very Low Density Lipoproteins) містять більше жиру і тригліцеридів.
  2. Ліпопротеїни низької щільності (LDL, Low Density Lipoproteins) відрізняються вмістом жирів, які відповідають за транспортування 75% холестерину в організмі людини.
  3. Нарешті, ліпопротеїни високої щільності (HDL, High Density Lipoproteins), що містять велику кількість протеїнів і холестерину.
Поганий холестерин (LDL)

Саме ці частинки відповідають за транспортування найбільшої кількості холестерину. Вони забирають його в печінки і доставляють його до клітин тканин тіла людини через кров.

Як тільки рівень LDL стає занадто високим, холестерин починає відкладатися на стінках артерій, викликаючи різні проблеми зі здоров’ям. Наприклад, це значно збільшує ризик розвитку інфаркту. Саме тому цей тип ліпопротеїнів називають «поганим».

Хороший холестерин (HDL)

Ліпопротеїни високої щільності HDL відповідають за транспортування холестерину в печінку з метою подальшого видалення речовини з організму людини.

Іншими словами, даний тип ліпопротеїнів допомагає очищати наше тіло від скупчень холестерину. Це стосується і наших артерій. Висока кількість цих ліпопротеїнів корисно для нашого здоров’я і захищає нас від захворювань. З цієї причини такі ліпопротеїни з холестерином називають «хорошими».

Симптоми підвищеного рівня холестерину

Хоча зазвичай організм привертає нашу увагу до країн захворювань з допомогою різних симптомів, у разі підвищення кількості холестерину в крові цього не відбувається. Жири продовжують накопичуватися в організмі пацієнта, не посилаючи ніяких сигналів. Так, деякі люди досягають критичного рівня холестерину в організмі без будь-яких симптомів.

З іншого боку, коли ця проблема заходить занадто далеко, пацієнта можуть турбувати захворювання артерій, інфаркт міокарда, тромбоз головного мозку, стенокардія, труднощі з пересуванням і навіть труднощі при розмові.

Як знизити рівень LDL і підвищити кількість HDL

Як ми вже говорили, організм людини не може функціонувати належним чином без холестерину. З іншого боку, високий рівень LDL з часом може призводити до смертельних захворювань.

В нашій сьогоднішній статті ми поділимося з Вами 7 рекомендаціями, здатними допомогти знизити кількість ліпопротеїнів LDL і підвищити число молекул HDL.

1. Здоровий спосіб життя

Здоровий спосіб життя здатний уберегти нас від ризиків, пов’язаних з холестерином: вибір корисної їжі з мінімумом насичених жирів, фізична активність та заняття спортом, нормальна вага, відмова від куріння та інші фактори.

2. Включення в дієту ненасичених жирів

Ці корисні для здоров’я жири містяться в таких продуктах, як оливкова олія, горіхи, масла з різних насіння, риба (Блакитна риба, сардини, лосось).

Як ви встигли помітити, ці жири можна знайти не тільки в рибі, але і в продуктах рослинного походження, наприклад, волоський горіх і насінні.

3. Більше їжі рослинного походження

Продукти рослинного походження (фрукти, овочі, бобові) містять мало шкідливих жирів. Буває, що в них містяться ненасичені жири. Це означає, що в таких продуктах немає холестерину.

Також варто мати на увазі, що їжа рослинного походження містить стерини, які сприяють зниженню кількості молекул жиру в крові.

Було помічено, що харчування з великою кількістю рослинної їжі благотворно позначається на здоров’ї людини в цілому.

4. Здорова вага

Для профілактики розвитку захворювань, пов’язаних з холестерином, необхідно дбати про свою вагу. Як відомо, повнота і ожиріння є факторами, які ще більше посилюють проблему.

Цілком можливо, що зі збільшенням ваги в організмі людини зростає і рівень LDL.

5. Регулярні фізичні вправи

Сидячий спосіб життя також може призводити до підвищення рівня холестерину в крові.

Регулярна фізична активність дозволить знизити кількість поганого і збільшити рівень хорошого холестерину в крові.

6. Уникайте алкоголю

Як відомо, зловживання алкогольними напоями здатне завдати серйозної шкоди серцю і печінці. Не варто забувати про те, що печінка активно бере участь в очищенні організму від холестерину.

Якщо ви хочете зберегти її здоровою, необхідно обмежити вживання алкогольних напоїв.

7. Виключіть з дієти насичені жири

Яйця, молочні продукти, вершкове масло, м’ясо і ковбаси також є частиною збалансованого харчування. Проте, не варто занадто захоплюватися цими продуктами.

Важливо стежити за тим, щоб в них не містилося транс-жирів. Останні здатні збільшувати кількість частинок жиру в крові. Необхідно відмовитися від занадто калорійної їжі, а також продуктів з високим вмістом солі і цукру.

Від продуктів, що містять велику кількість насичених жирів, холестерину і солі, краще відмовитися повністю. До них відносяться випічка, смажене, тістечка, шоколадні батончики і газована вода.

Отже, можна зробити висновок: холестерин відіграє важливу роль в процесах життєдіяльності людини. При цьому дуже важливо вміти зберегти цей крихкий баланс жирів. Сподіваємося, ця інформація переконала вас у тому, наскільки важливо вести здоровий спосіб життя.