Комахи є звичним продуктом харчування в країнах Африки та Азії. Ймовірно, їх кулінарна географія буде розширюватися.

Людям стає все складніше себе прогодувати. Глобальній проблемі з продовольством сприяють зростання населення планети, кліматичні зміни, політична та економічна ситуація в світі. Альтернативою звичним продуктам харчування можуть стати комахи. Ця ідея знайшла підтримку ентузіастів з різних країн світу. До того ж, в 2008 році рішення проблеми нестачі продовольства за допомогою комах запропонували фахівці з Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН.

Нічого дивного в цій ідеї, в принципі, немає. З одного боку, комахи є джерелом білків і мікроелементів. З іншого – розводити їх значно дешевше, ніж, наприклад, корів. До того ж, їх розведення набагато менше шкодить довкіллю. У деяких країнах Африки та Азії комах вживають їжу.

Пропонуємо вам познайомитися зі списком з 8 комах, які здатні замінити їжу.

Коники

За ідею виробляти борошно з коників автори отримали премію Халти і $ 1 млн. У 2013 році студенти з Університету Макгілла (Монреаль) взяли участь у конкурсі з організації соціального підприємства по забезпеченню недоїдаючих громад їжею. Студенти запропонували розводити коників у бідних районах Таїланду, Мексики та Кенії і готувати з них борошно для випічки та інших продуктів. Технологія виробництва така: коників висушують, заморожують в герметичних мішках, промивають, знову висушують і перемелюють в порошок. Нове джерело живлення буде доступний цілий рік і обійдеться недорого. На запуск програми закладено капітал в Халти і $ 1 млн.

Личинки метеликів-павліноглазок

Висушені гусениці нічних метеликів-павліноглазок (Gonimbrasia belina) є традиційним джерелом білка для жителів Південної Африки. Можливо, збиральництво цих гусениць стане звичним видом діяльності у всьому світі.
Щоб приготувати гусениць, їх очищають від нутрощів, відварюють у підсоленій воді і висушують на сонці. Гусениць також їдять сирими. Кажуть, що за смаком вони схожі на сушений тофу або чайне листя. Часто їх подають з смаженою цибулею, а також використовують в супах, кашах, соусах.

Сьогодні засушені, мариновані або підкопчені гусениці продають у супермаркетах і на ринках за ціною в кілька разів дорожче традиційного м’яса.

Личинки шовкопряда

Личинки непарного шовкопряда (личинки вітчетті) – традиційна їжа аборигенів Австралії. Їх смажили в вугіллі або на відкритому вогні. За описами, приготовані личинки за смаком нагадують горіхи зі смаком яєчні і сиром моцарелла в листковому тісті. Деякі гурмани їдять їх живими.

В Азії популярні личинки тутового шовкопряда. Гусениці харчуються листям шовковиці і вважаються корисним делікатесом у В’єтнамі та Китаї. З них готують популярну страву корейської кухні – ппондегі. У Японії з личинок цієї комахи готують цукудані – варять з водоростями в спеціальному маринаді. В індійському штаті Ассам відварних личинок їдять як закуску з сіллю або смажать з перцем і травами.

Крім того, китайські дослідники пропонують використовувати личинки цих комах в якості альтернативи традиційному харчуванню астронавтів.

Мурахи

У бідних сільських районах Таїланду висушених і обсмажених в олії мурах використовують для приготування гострого рису.

Популярним продуктом харчування чорні та червоні лісові мурахи є в Колумбії, Камбоджі, Лаосі.

Індіанці, що живуть на території басейну Амазонки, вживають в їжу крилатих самок мурах. Кажуть, що їх смажені черевця за смаком нагадують бекон.

А аборигени Австралії їдять мурах-медосборщиків. Ці комахи живуть під землею на глибині 2 м і мають солодкий смак. У Мексиці з личинок мурах Ескамолес готують ресторанне делікатесне блюдо.

Терміти

Термітів вживають в їжу жителі країн Африки. З цих комах також готують подобу вершкового масла. Для цього термітів відварюють і збирають спливший жир. Його використовують для приготування різних страв.

Пальмовий довгоносик

Личинки червоного пальмового довгоносика – елемент традиційної кухні Південно-Східної Азії. Їх обсмажують у фритюрі і подають з сіллю і білим перцем. Крім того, ці личинки вживають в сирому і вареному вигляді. У першому випадку вони мають вершковий смак, а в другому – м’ясний. У Новій Гвінеї обсмажені на рожні личинки пальмової довгоносика є святковим блюдом.

Деревні щитники

Більш відома назва – клопи-вонючки. У багатьох країнах Південної Африки цих комах їдять як закуску. Щоб позбутися від різкого неприємного запаху, попередньо їх вимочують у теплій воді.

А от у Південній Америці деревних щитників цінують за аромат, тому їх додають у їжу як приправу. У В’єтнамі з цих комах готують гостре гаряче.

Борошняні черв’яки

Можна сказати, що борошняні черв’яки займають особливе місце в списку 8 комах, які замінять їжу. Ці комахи – одні з небагатьох, які знайшли місце на кухні західних країн. Личинки черв’яків мають велику поживну цінність і багаті міддю, натрієм, калієм, залізом, цинком, селеном.

Одним з головних ентузіастів з просування дієти з борошняних черв’яків виступає голландський учений Арнольд ванн Хьюїс. Спільно зі школою кухарів він випустив книгу з рецептами страв з личинок цих комах.

Як зазначають прихильники широкого включення комах в меню людей, це дозволить частково вирішити глобальну продовольчу проблему. При цьому довкілля не постраждає.

Фото: Depositphotos

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИМ ЗАМІНИТИ М’ЯСО?

ЛІС ВРЯТУЄ СВІТ ВІД ГОЛОДУ

ЯК ПОЗБУТИСЯ ВІД ХІМІЇ В ОВОЧАХ