Чому імунна система починає війну проти своїх клітин, і як цьому запобігти?

За підтримання нашого організму в стані, який ми називаємо здоров’ям, відповідальні самі різні системи організму. І важливу роль в цьому процесі відіграє імунітет. Імунну систему можна порівняти з правоохоронними органами. У її функції входить «вилов» небажаних елементів. Але як у суспільстві є не тільки порушники, а й добропорядні громадяни, так і в нашому організмі є нормально працюючі клітини і білкові молекули, а є «правопорушники». І імунітету потрібно вміти якось впізнавати і відрізняти одних від інших. Для імунної системи «порушниками» є чужорідні тканини і клітини, а також власні, у яких при діленні виник певний дефект в будові ДНК. Обчислення «ворогів» – це складний процес, і вченим поки до кінця не зрозуміло, як він здійснюється. Відомо тільки, що при його порушенні можуть з’являтися різні проблеми зі здоров’ям.

Так якщо наша імунна система виявиться нездатною впізнати чужорідну інфекцію і правильно зреагувати на неї, людина може померти. Якщо в організмі з’являються клітини-мутанти, теж повинна втрутитися імунна система і знищити їх. Інакше організму загрожує утворення пухлини.

Але буває й інший вид порушень роботи імунної системи, коли вона починає занадто завзято шукати «ворогів» і приймати «своїх» за «чужих». Тоді розвиваються захворювання, яке ми називаємо аутоімунними.

В результаті аутоімунних процесів в організмі виробляються аутоімунні антитіла і аутоімунні лейкоцити, які атакують здорові тканини організму. Так виникає аутоімунне запалення.

Чому організм починає атакувати себе?

Точні причини такої дивної реакції організму поки незрозумілі, але вже відомий ряд факторів, які можуть спровокувати аутоімунних реакцій. До них відносяться:

 • Інфекції, які вражають тканину або орган, викликаючи зміну їх антигенної структури. Тоді змінена тканина сприймається як чужорідна і викликає аутоімунні реакції. Так розвивається, наприклад, аутоімунний гепатит.
 • Інфекції, білки яких схожі на певні білки нашого організму. Так, наприклад, антигени стрептококів схожі з антигенами серця і нирок, а білок вірусу кору схожий на білок нервової тканини.
 • Порушення цілісності органу і потрапляння його специфічних білків у кров також може спровокувати аутоімунні реакції.
 • Радіація і ультрафіолетове випромінювання можуть викликати неадекватну реакцію імунної системи.
 • Генетична схильність. При цьому у спадок може передаватися схильність до того, щоб сприймати тканини якогось певного органу як чужого. Тоді ми успадковуємо конкретні хвороби. Інший варіант – схильність може бути до порушень у лімфоцитах, коли вони перестають «впізнавати своїх». У цьому випадку ми успадковуємо схильність до аутоімунних реакцій в принципі.
Поширені аутоімунні захворювання

До аутоімунних хвороб відносять:

 • ревматоїдний артрит
 • розсіяний склероз
 • аутоімунний тиреоїдит
 • базедова хвороба
 • системний червоний вовчак
 • аутоімунний гепатит
 • цукровий діабет 1 типу та ін

Більшість аутоімунних процесів мають хронічний перебіг, із загостреннями і ремісіями. При цьому відбуваються серйозні зміни в роботі постраждалих органів і систем з ураженням їх тканин.

Боротьба з аутоімунними хворобами

Аутоімунні захворювання дуже різноманітні, тому для кожного захворювання існують свої методи лікування. На даний момент лікування аутоімунних захворювань в основному складається з протизапальної терапії та застосування препаратів, які пригнічують імунну систему. Такий спосіб лікування допомагає впоратися з хворобою в період загострення, але має ряд мінусів. Так подібна терапія діє на весь організм, заторможуючи роботу імунної системи в цілому і знижуючи її здатність реагувати на інфекції. Тому сучасна медицина шукає нові шляхи лікування аутоімунних хвороб. В даний час розробляються три перспективні напрямки:

 • Генна корекція. Цей метод допоможе «виправити» помилки, записані в генах.
 • Препарати на основі антитіл, які будуть діяти прицільно на уражену ділянку тіла, і блокувати руйнівну дію імунної системи.
 • Препарати, що регулюють роботу імунної системи, а не пригнічують її.
Профілактика аутоімунних хвороб

Аутоімунні захворювання називають «шизофренією імунітету». Давайте постараємося уникнути цього ненормального явища і приділимо час профілактиці:

 • Доліковувати ГРВІ та простуди. Слідкуйте за тим, щоб інфекції, що стали причиною застуди, ангіни, грипу або будь-якого іншого захворювання були повністю і своєчасно знищені.
 • Слідкуйте, щоб ваш раціон був багатий вітамінами, антиоксидантами, і харчовими волокнами. Це допоможе організму бути в тонусі й адекватно реагувати на зовнішні впливи і внутрішні зміни.
 • Пам’ятайте про схильність, якщо вона є. Проконсультуйтеся з цього приводу з лікарем.
 • Бережіть нервову систему. Стресові ситуації – час, коли імунна система найбільш чутлива до впливів і може «відмовити».

І нехай ваш імунітет завжди буде в змозі відрізнити «свого» від «чужого» і адекватно відреагувати на ситуацію!