Здавалося б, ажіотаж навколо БАДів пішов на спад вже років 5-7 тому. Але ні, це лише удавана видимість. Розбираємося, чому БАДи не мають нічого спільного з доказовою медициною.

Не так давно ми стали свідками злету розвитку біотехнологічної продукції спочатку закордонного, а потім і нашого виробництва, а словосполучення “БАД – біологічно активна добавка до їжі” мало кому залишилося незнайомим. Що це – той самий довгоочікуваний прогрес у медицині, або чергова хвиля шахрайства, прийшовша “в потрібному місці і в потрібний час”?

У поєднанні БАД ключове слово – їжа

БАДами прийнято називати концентрати натуральних природних речовин, виділених з харчової сировини тваринного (в тому числі морського), мінерального, рослинного походження, або ж отримані шляхом хімічного синтезу речовини, ідентичні природним аналогам. До них належать також еубіотики – ферментні та бактерійні препарати, які надають регулюючу дію на мікрофлору шлунково-кишкового тракту.

Щодо БАДів широко використовується термін “харчові добавки”, але це неправильно. Харчові добавки – речовини, зазвичай синтетичні, спеціально вводяться в харчові продукти з метою надання їм заданих властивостей. Було б краще, якби продукти їх не містили, але сучасна харчова промисловість не може обійтися без ароматизаторів, барвників, консервантів, загусників.
БАДи не відносяться до ліків, але різкої межі між ними немає: як лікарські засоби, вони надають цілеспрямовану дію на конкретні системи людського організму.

Внаслідок відмінності в підході до реєстрації лікарських засобів та БАДів склалася така ситуація, коли один і той самий препарат в одних країнах зареєстрований як лікарський, а в інших – як харчова добавка.

У Німеччині і Франції засоби з часнику відносяться до лікарських і продаються тільки в аптеках, а в Нідерландах вони відносяться до БАДів. Схожа ситуація з препаратами звіробою: у Німеччині вони продаються в аптеках і рекомендовані для самолікування як антидепресанти, а у Великобританії і Нідерландах класифікуються як БАДи.

бади

Чому БАДи – не ліки?

На відміну від лікарських засобів, які діють швидко й сильно, БАДи допомагають організму провести “самоналаштування” і усунути порушення, що призводять до розвитку того або іншого захворювання. БАДи не працюють “замість” регуляторних систем організму, а усувають дефіцит або надлишок будь-яких сполук в організмі людини. Застосування їх дозволяє послідовно відновлювати організм без нанесення йому шкоди, без руйнівних побічних дій, властивих багатьом лікам.

“Законодавцем моди” у виробництві БАДів є США, де обсяг їх продажів у 2000р склало 6 мільярдів доларів, а в 2001р може досягти 12 мільярдів доларів.

Зростання цієї галузі виробництва сприяє закон, прийнятий у 1994р конгресом США (The Dietary Suplement Health And Education Act – DSHEA). Закон дозволяє виробникам добавок продавати майже все що завгодно як корисний для організму засіб, без яких-небудь серйозних доказів ефективності, до тих пір, поки мова не йде про застосуванні препаратів у медичних цілях як ліків.
Цей закон зв’язав руки контролюючої організації – FDA і привів до створення нерегульованій сфері індустрії.
У результаті ринок наповнився препаратами, реклама яких може не відповідати дійсності, поряд з препаратами високої якості.

FDA – Американське Управління з харчових продуктів і ліків – періодично повідомляє про побічні ефекти і випадки смерті, викликані БАДами. Так, приблизно в 1998р агенство Ассошіейтед прес опублікувало дані, згідно яким тільки протягом одного року в США було офіційно зареєстровано більше 2,5 тисяч випадків побічних дій, викликаних БАДами, і 79 смертей, пов’язаних з ними.

Застосування біодобавок з ефедрином спричинило за собою близько 900 ускладнень і 44 смерті. Доречно уточнити, що дана статистика – офіційна, таким чином, істинне положення справ невідомо.

бади

Для чого ми обговорюємо цю, далеку від нас, американську ситуацію? Тому що вона не так вже й далека – і телебачення, і газети широко рекламують “безпечні та перевірені продукти оздоровлення.

Основні групи ризику при тривалому і безконтрольному застосуванні БАДів
1.Недостатня вивченість їх дії. Поява БАДів з непідтвердженою ефективністю.

Великі надії подавали вітаміни – антиоксиданти. Здавалося, ось-ось будуть отримані результати, що доводять їх ефективність у попередженні раку та ішемічної хвороби серця. Проте цим надіям не судилося збутися. Масштабні дослідження показали, що добавки з бета-каротином не тільки не рятують від раку і інфарктів міокарда, але, можливо, сприяють їх виникненню. Питання виявилося настільки серйозним, що навіть ВООЗ виступила зі зверненням, в якому закликала відмовитися від таких добавок.

2. Побічні дії, які чинять компоненти, що входять до складу БАДів

Лише кілька прикладів:

 • Звіробій пролонгує дію анестетиків, а значить повинен скасовуватися при майбутньому наркозі.
 • Гінкго білоба знижує згортання крові, тому небезпечна для вагітних, а також для тих, кому належить операція.
 • М’ята при застосуванні вагітними загрожує викиднями. Сенна – зневоднюванням організму і атонією кишечника.
 • Женьшень, що входить до складу великого числа БАДів “тонізуючої групи”, протипоказаний при гіпертензії і тахікардії.
3. Недостатня вивченість сполучуваності вхідних компонентів

Останнім часом на ринку все частіше з’являються препарати, що містять 40 та більше компонентів. Щоб зрозуміти, наскільки добре вони “римуються”, необхідні клінічні випробування.

4. Ризик передозування

Передозування можливе через нечіткі інструкції щодо застосування або при одночасному застосуванні декількох БАДів з однаковими сильнодіючими речовинами. Наприклад, полин гіркий (Artemisia absintium) містить активні наркотичні похідні, здатні викликати порушення роботи центральної нервової системи і погіршити психічний стан організму.

полин

Полин може фігурувати більше ніж під десятком назв: wormwood, absinth, mugwort, warmot, magenkraut, hеrba absinthi та ін.

5. Зміст в БАДах сильнодіючих лікарських компонентів

Наприклад, Sleeping Buddah (виробництво – Китай) містить сильнодіючу речовину естазалом (бензодіазепіни), яке може викликати серйозні побічні реакції. Надзвичайно небезпечний для вагітних.

6. Непередбачувана взаємодія БАДів з іншими лікарськими засобами, які приймає людина

Справа в тому, що БАДи рідко купують абсолютно здорові люди. Їх використовують зазвичай в періоди загострення хронічних захворювань, до і після хірургічного втручання, в період вагітності, тобто тоді, коли приймаються і інші ліки. Як вони провзаємодіють один з одним – невідомо.

7. Несприятлива дія БАДів на плід під час вагітності

Вагітних жінок необхідно виділити в групу підвищеного ризику: вплив компонентів БАДів на плід і здоров’я жінки мало вивчено. Наприклад, препарати кальцію Китайської корпорації Тяньши, будучи зразком високотехнологічної продукції з засвоєнням до 95% (за твердженнями виробників), які пропонуються, зокрема, вагітним жінкам – повторюємо, при відсутності клінічних випробувань!

До речі кажучи, неясний дуже важливий момент щодо продукції цієї корпорації – загроза пріонних захворювань. Справа в тому, що на відміну від багатьох препаратів кальцію інших фірм, джерелом отримання яких є раковини молюсків, яєчна шкаралупа і т. д, кальцій даного виробництва має тваринне походження. А саме – він виробляється з кісток молодих телят. Масових випадків “коров’ячого сказу” в Китаї не зареєстровано, але, враховуючи можливості спонтанних випадків цих захворювань серед тварин, чи можна скидати цю вельми несимволічну небезпеку з рахунків?

8. Нечіткі рекомендації лікаря щодо застосування БАДів

Буває, БАДи призначають або не тим, кому потрібно, або тим, кому вони вже не потрібні. Застосування БАДів може підміняти випробувані методи лікування, в результаті хворі втрачають дорогоцінний час і приходять до лікарів вже на пізніх стадіях захворювання – такі випадки онкологам відомі.

бад

Найбільш популярні діючі “початки” БАДів
 • морські водорості;
 • концентрати поліненасичених жирних кислот;
 • харчові волокна в висівках злакових;
 • препарати часнику;
 • бактеріальні продукти з ацидофільних молочнокислих бактерій;
 • БАДи, що містять фосфоліпіди;
 • багато суміші, діючим початком яких є різні лікарські рослини.

Зауважимо, що слід застосовувати тільки якісну продукцію.

Автор: Ірина Падалко