Розпочався Великий піст 2015. Календар харчування залежить від вибору віруючого, але враховує основні обмеження і заборони.

23 лютого у православних християн розпочався Великий піст 2015. Він триватиме майже 7 тижнів і завершиться 11 квітня, напередодні Великодньої неділі. Обмеження в харчуванні – одна з важливих умов поста. Тимчасове утримання у виборі і кількості їжі покликане загартувати волю людини, привести його через фізичні обмеження до перемоги духу над плоттю.

Обмеження в харчуванні для віруючих включають заборону на м’ясну, молочну їжу, яйця. Риба та олія дозволені тільки з особливих днях. Але ступені строгості поста для ченців і звичайних мирян можуть відрізнятися. Сучасні віруючі вибирають для себе посильні варіанти поста. Адже утримання від певної їжі – це не дієта, а спосіб духовно вдосконалюватися. Яке б рішення не прийняв той, хто поститься, календар харчування Великого посту 2015 враховує основні обмеження і заборони.

Харчування у Великий піст: церковні традиції

За усталеними церковним традиціям, найсуворіші обмеження для тих, хто поститься передбачені в перший і останній тижні перед Великоднем. У понеділок першої седмиці (тижня посту) і в Страсну п’ятницю (останню п’ятницю поста) взагалі не можна приймати їжу.

У понеділок, середу і п’ятницю можна їсти один раз в день холодну їжу. Це можуть бути хліб, варені овочі, фрукти, вода, компот. У ці дні заборонено вживати гарячу їжу. По вівторках і четвергах один раз в день можна їсти гарячі страви без олії. Дозволено готувати овочі, крупи, гриби.

У суботу та неділю можна їсти двічі на день гарячу пісну їжу з додаванням рослинної олії. Виняток становить суботу Страсного тижня, коли дотримується суворий піст. Можна їсти сиру їжу без масла.

На свята Благовіщення (7 квітня 2015) і у Вербну неділю (5 квітня 2015) можна додавати в меню рибу. У ці дні, а також в Лазареву суботу (4 квітня 2015) дозволяється випити келих червоного вина. Крім того, в Лазареву суботу можна їсти рибну ікру.

В цілому, харчування в період посту має закономірність. Сухоїдження чергується з гарячими стравами, включаючи супи. Доступні в цей час овочі та фрукти дозволяють заповнити потребу у вітамінах. Вуглеводи постячий отримує з хліба і круп, білки – з горіхів, грибів, насіння. Жири є в рослинній олії, а також у горіхах і насінні.

Доросла і здорова людина цілком здатний витримати такі обмеження. Але лікарі звертають увагу, що людей, які займаються фізичною працею, не можна позбавляти гарячої їжі. Те ж стосується тих, хто працює на вулиці. Крім того, холодна їжа без олії може стати причиною порушень у травленні (насамперед, запорів). Особливо, якщо ви вперше дотримуєтеся суворого посту. Для профілактики запорів дієтологи рекомендують їсти запарені водою чорнослив і курагу, пити теплу воду, підсолоджену медом.

Не можна постити дітям, вагітним і годуючим жінкам, людям з хворобами шлунка та іншими серйозними захворюваннями. Якщо дитина вирішила постити, краще переконайте її свідомо відмовитися від улюблених ласощів.

Як поститись мирянам

Під час посту мирянам слід дотримуватися два головних правила: виключити продукти тваринного походження і їсти помірно. Адже якщо віруючий їсть тільки пісну їжу, але не обмежує себе в її кількості, такий режим харчування можна вважати порушенням посту.

Календар харчування Великого посту 2015 пропонує безліч пісних страв. Це різні салати, бульйони, овочеві рагу. У піст можна готувати супи з крупою або вермішеллю, капусняк, пісні борщі. Підходящі пісні страви – тушкована або запечена картопля, овочеві салати (наприклад, вінегрет, буряк з горіхами). Також включіть в меню свіжу зелень.

Існує безліч пісних страв з грибами, в тому числі, з маринованими і сушеними.

Під час посту спробуйте приготувати овочеві котлети, голубці, пісні млинці, зрази. Звичайні солодощі в цей період замініть запеченими яблуками або гарбузом з медом, киселями, морсами, сухофруктами.

Складаючи індивідуальний календар харчування у Великий піст 2015, пам’ятайте, що обмеження полягають в утриманні та контролі над своїми бажаннями і потребами. Немає потреби морити себе голодом. Щоб не втратити здоров’я, ваша їжа в цей період повинна бути корисною і смачною, але простою і без надмірностей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧИМ ЗАМІНИТИ М’ЯСО В ПІСТ?

ЯК І НАВІЩО ПОСТИТИ?

ЯК ПРАВИЛЬНО ВИЙТИ З ПОСТУ