Що таке імунограма, які показники вона в себе включає, і кому показано це дослідження? Відповіді на ці питання можна знайти в даній статті.

Віруси, чужорідні бактерії, паразити, токсичні речовини – потрапляючи в наш організм, вони здатні завдати йому непоправної шкоди. Кожну хвилину ми ризикуємо «роздобути» яку-небудь хворобу. Але цього не відбувається, тому що на сторожі організму стоїть імунна система. Її завдання – вирахувати і знищити чужорідні об’єкти, які потрапляють ззовні, а також перероджені клітини організму, які теж несуть небезпеку. Якщо ж з якихось причин імунітет слабшає, і ця система перестає виконувати свої функції, людина стає відкритий для безлічі зовнішніх і внутрішніх загроз.

Щоб з’ясувати стан імунної системи потрібно зробити імунограму. Що це таке? Давайте розберемося.

Що таке імунограма і що потрібно для її проведення?

Імунограмою називають спеціальний аналіз, який проводять для визначення стану імунної системи. Під час цього дослідження аналізується кілька десятків різних показників.

Зазвичай для проведення аналізу використовують кров. Її беруть з пальця, також як для загального аналізу крові, або з вени.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Якщо необхідно з’ясувати стан слизової, то може знадобитися слина або слиз з носоглотки.

В деяких випадках для проведення імунограми потрібна спинномозкова рідина. Отримати її зразок можна за допомогою пункції спинного мозку.

Основні показники імунограми

Щоб зрозуміти, що таке імунограма, потрібно хоча б у загальних рисах уявити роботу імунної системи, яка має складну структуру, що складається з багатьох ланок. Імунограма показує стан основних компонентів імунної системи. При проведенні імунограми звертають основну увагу на лейкоцити і антитіла.

Лейкоцити мають багато різновидів і виконують різні функції. Зазвичай підраховують кількість різних лейкоцитів: моноцитів, нейтрофілів, еозинофілів, базофілів, лімфоцитів і їх співвідношення.

Також визначається здатність клітин до фагоцитозу. Ця властивість клітин захоплювати і перетравлювати чужорідні елементи є необхідною умовою нормальної роботи імунної системи.

Визначається також кількість різних груп Т-лімфоцитів і В-лімфоцитів. Т-лімфоцити необхідні для імунної відповіді на проникнення вірусів, грибів і деяких бактерій. В-лімфоцити в основному борються з бактеріями і токсинами, які ті виробляють.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?

Ще один найважливіший показник стану імунної системи – імуноглобуліни. Це ціла група спеціальних речовин, які ще називають антитілами.

 • IgA– імуноглобуліни, які відповідають за захист слизових оболонок, ефективно «воюють» з токсинами.
 • IgM першими з’являються при контакті з мікробом. За кількістю цих імуноглобулінів, можна визначити, чи є в організмі гострий запальний процес.
 • IgG– ці імуноглобуліни зазвичай вказують на хронічне запалення, так як виникають через деякий час після появи подразника.
 • IgE приймає участь у виникненні алергічних реакцій.
Кому варто робити імунограму?

Імунограму зазвичай призначають, коли симптоми вказують на наявність серйозної розбалансування імунної системи. Це дослідження рекомендують при:

 • ВІЛ
 • Наявності глистів або підозрі на гельмінтози
 • Частих простудних захворюваннях, хронічних бронхітах, синуситах і т.д.
 • Частих запаленнях легенів
 • Інфекціях шлунково-кишкового тракту
 • Алергічних реакціях
 • Наявності новоутворень
 • Грибкових інфекціях в занедбаному стані
 • Після пересадки органів і після хіміотерапії
 • Після тривалого застосування лікарських препаратів, які пригнічують імунітет

І це далеко не повний перелік станів, коли імунограма допоможе прояснити, що відбувається в організмі.

Читайте також:  Де зробити МРТ в Івано-Франківську?
Як прочитати імунограму?

Про запальні або гнійні процеси говорить знижений рівень фагоцитозу. Якщо мало Т-лімфоцитів, значить, є небезпека наявності СНІДу. Підвищення рівня імуноглобуліну IgE швидше за все говорить про алергічний процес або про наявність глистів. Підвищений рівень лейкоцитів означає гостре запалення, а надмірна кількість лімфоцитів – наявність вірусної інфекції.

Але це тільки окремі моменти розуміння імунограми. Повністю розібратися в результатах аналізу може тільки кваліфікований фахівець – лікар-імунолог.

Якщо один або кілька показників не вписуються в норму, через кілька тижнів зазвичай проводять повторне дослідження. Це необхідно, щоб випадковий стрибок того чи іншого показника не привів до постановки невірного діагнозу. Досвідчений лікар-імунолог обов’язково «звірить» ваші симптоми з картиною імунограми і поставить правильний діагноз.

Тепер ви знаєте, що таке імунограма, а значить, можете використовувати це дослідження, щоб відстежити стан своєї імунної системи та вжити заходів щодо нормалізації стану здоров’я!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ІМУНІТЕТ І ВІТАМІНИ

ІМУНОФЕРМЕНТНИЙ АНАЛІЗ КРОВІ

ОЦІНКА ГОРМОНАЛЬНОГО ФОНУ