Що таке бронхіт? Це запальне захворювання бронхів, які проводять повітряний потік в респіраторні відділи, зігрівають, зволожують і очищають його. Воно з’являється, коли дихальні шляхи легких набухають і починають продукувати слиз. При бронхіті лікарі інколи призначають курс антибіотиків, але наскільки це виправдано?

Причини бронхіту

Виявляється, існує дуже багато причин виникнення бронхіту. Головні з них – вірусна інфекція, бактеріальна інфекція, змішана інфекція, атипові збудники, хімічний вплив, алергія. Часто хворий відкашлює мокроту, яка може бути різного кольору (синього, білого, жовтого, зеленого, коричневого, рожевого або червоного).

Є кілька видів цього захворювання: гострий бронхіт, хронічний неускладнений бронхіт, хронічний ускладнений бронхіт, хронічний бронхіт з деякими характерними захворюваннями, хламідійний і микоплазменный бронхіт.

Дуже розповсюджений гострий бронхіт, часто з’являється в результаті інфекції верхніх дихальних шляхів. Хронічний бронхіт розвивається в тому випадку, коли повітроносні шляхи дратуються протягом тривалого часу (часто ця хвороба з’являється з-за куріння).

Гострий бронхіт зазвичай проходить за 7-10 днів, хоча кашель може тривати ще кілька тижнів. Але якщо напади бронхіту повторюються, то це може говорити про хронічне захворювання. Зокрема, бронхіт вважається хронічним, якщо хворий відкашлює мокротиння не менше 90 днів підряд протягом більше 24 місяців поспіль. Це захворювання пов’язане з хронічним обструктивним захворюванням легень (ХОЗЛ).

При гострому і хронічному бронхіті бувають такі симптоми: кашель, харкотиння, втома, проблеми з диханням, дискомфорт грудної клітини. Коли людина хворіє гострим бронхітом, у неї можуть бути деякі симптоми застуди (наприклад, легкий головний біль). Ці симптоми зазвичай проходять через 7-10 днів, але кашель може тривати довше.

До лікаря потрібно звернутися, якщо кашель триває більше трьох тижнів, якщо температура тіла піднімається вище +38°С, якщо є безбарвна мокрота, якщо в мокроті присутня кров, якщо є хрипи при диханні або задишка.

бронхіт

Лікування антибіотиками

У різних країнах лікарі при гострому бронхіті продовжують з дивовижною впертістю виписувати антибіотики, хоча давно відомо, що це захворювання викликане вірусними інфекціями. А при них антибіотики не ефективні. Ці препарати не повинні застосовуватися для лікування гострого бронхіту. Використання антибіотиків у тих випадках, коли вони не потрібні, може принести більше шкоди, ніж користі.

Згідно з дослідженням вчених з Гарвардського університету, яке було проведено в 2013 році, і опублікованому в журналі JAMA Internal Medicine, в цій країні лікарі в 73% випадках призначають антибіотики, коли ставлять діагноз «гострий бронхіт», хоча насправді ця цифра мала бути майже рівною нулю. Зокрема, у 1996 році в США приблизно 1,1 млн. осіб відвідали лікарів при гострому бронхіті, а в 2010 році ця цифра збільшилася до 3,4 млн. чоловік. При цьому, якщо в 1994 році 68% хворих гострим бронхітом лікували антибіотиками, а в 2010 році – вже 73%.

Але це не вина лише лікарів. Самі пацієнти просять, щоб їм або їхнім дітям призначили антибіотики, вважаючи, що тільки так можна вилікуватися.

Втім, подібна ситуація спостерігається і в більшості інших країн, включаючи й Україну, а не тільки США. Так, наприклад, у канадській провінції Онтаріо в 2012 році 50% літніх людей у віці 65 років і старше, які звернулися до сімейного лікаря зі скаргою на гострий бронхіт, отримали для лікування антибіотики.

Часто лікарі призначають антибіотики при бронхіті з безбарвною мокротою. Така мокрота вважається ознакою бактеріальної інфекції. Однак, у 2014 році іспанські вчені в результаті дослідження дійшли висновку, що якщо приймати антибіотики при безбарвному мокротинні, то кашель не проходить. Зокрема, хворі, що приймали ібупрофен, кашляли протягом 9-ти днів, а ті, які вживали антибіотики або плацебо – 11 днів. При цьому від ліків «останнього шансу» виникає цілий ряд побічних ефектів, у тому числі і крововиливи в шлунково-кишковий тракт.

Не рекомендують призначати антибіотики дорослим при неускладненому бронхіті (якщо не підозрюється пневмонія) експерти Американського коледжу лікарів. Їх рекомендації були опубліковані в січні 2016 року в журналі Annals of Internal Medicine.

Але якщо лікар підозрює, що у хворого є бактеріальна інфекція, то він може призначити антибіотики. Ці препарати також запобігають вторинні інфекції. Що ж стосується дітей, то якщо у них при бронхіті висока температура, то лікар може прийняти рішення про використання антибіотиків.

ХОЗЛ

Лікар призначає інші ліки
  • Ліки від кашлю. Якщо кашель заважає вам спати, то можна за допомогою спеціальних ліків його «придушити».
  • Інші ліки. Якщо у пацієнта є алергія, астма, хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ), то лікар може рекомендувати йому інгалятор або інші ліки, які, наприклад, зменшують запалення.

При хронічному бронхіті часто вдаються до легеневої реабілітації. Це програма дихальних вправ, завдяки чому хворий може дихати легко. Також підвищується здатність до фізичного розвитку.

Людям при бронхіті слід дотримуватися постільного режиму, пити багато рідини, вживати відхаркувальні препарати, робити інгаляції, та ін. Можна використовувати спеціальний зволожувач повітря, а також спробувати різноманітні фізичні вправи, в тому числі й дихальні.