Обструктивний бронхіт являє собою запальний процес в бронхах і бронхіолах , при якому відбувається звуження бронхів. На тлі деформації в бронхіальних просвітах скупчується мокрота , відбувається набряк бронхіальної стінки і скорочення мускулатури бронхів. В результаті цього ускладнюється дихання і насичення крові киснем. Основні симптоми обструктивного бронхіту – задишка і кашель.

Звідки береться хвороба

Існує кілька різних факторів , які можуть спровокувати розвиток обструктивного бронхіту. Серед них – інфекційні , алергічні та фактори, пов’язані зі способом життя .

  • інфекційні . У 90 % випадків хвороба викликана зараженням вірусами ( респіраторно- синцитіальним , цитомегаловірус , аденовірус , парагрип ) . Крім того , причинами обструктивного бронхіту інфекційної природи можуть бути бактеріальні захворювання ( хламідії , мікоплазми ) ;
  • алергічні . Реакція на алергени може зачіпати бронхо-легеневу систему. Обструктивний бронхіт алергічного походження частіше зустрічається у дітей.
  • несприятливий стан навколишнього середовища. У забрудненому повітрі міститися агресивні хімічні речовини , які подразнюють і ушкоджують дихальні шляхи. Захворювання провокує і професійний контакт з шкідливими речовинами (вдихання повітря з підвищеним вмістом кремнію , кадмію , хлору , контакт з вугільним пилом тощо);
  • тривале куріння (у тому числі , пасивне) ;
  • загальне виснаження організму , ослаблення імунітету в результаті переохолодження або хронічні захворювання.

Фактором ризику хронічного обструктивного бронхіту є генетична патологія (дефіцит α1 – антитрипсину – гликопротеида , синтезованого печінкою) .

Класифікація і симптоми захворювання

Обструктивний бронхіт буває гострим і хронічним. Гостра форма частіше зустрічається у дітей , а хронічна – у дорослих , особливо , в літньому віці.

Гостра форма захворювання , як правило , розвивається на тлі ГРВІ. У хворого підвищується температура , з’являються слабкість і озноб. На початку захворювання кашель сухий і нав’язливий , пізніше стає вологим , з утрудненим відходженням мокротиння. У важких випадках виникає задишка , яка викликана скупченням мокротиння в бронхах і набряком слизової оболонки бронхів. Іноді при диханні хворого чутні свистячі видихи .

При хронічній формі обструктивного бронхіту періоди ремісії і загострень чергуються (бронхіальна обструкція як мінімум 3 рази протягом року). Загострення найчастіше викликані переохолодженням та ГРЗ. У період загострень виникають клінічні симптоми , які залежать про стадії і складності ураження бронхіального дерева. Нагадаємо , класичні прояви хвороби – задишка і кашель. При хронічній формі ці симптоми більш виражені вранці . Задишка з’являється у міру розвитку захворювання , через 7-10 років після появи кашлю.

При розвитку захворювання загострення хронічного обструктивного бронхіту відбуваються все частіше , а періоди ремісії стають коротшими . Кашель супроводжує « свистячий » подих . Задишка починається з почуття нестачі повітря при звичайних фізичних навантаженнях і може розвинутися до важкої дихальної недостатності.

Виразність задишки при обструктивному бронхіті змінюється залежно від метеоумов .

Діагностика обструктивного бронхіту проводиться за результатами наступних досліджень:

  • лабораторні аналізи крові , сечі , мокротиння;
  • рентген грудної клітки;
  • спірометрія (дослідження функції зовнішнього дихання) ;
  • ЕКГ для оцінки серцевої діяльності.
Лікування обструктивного бронхіту

Терапія гострої форми полягає в лікуванні основного захворювання , що спровокував запальний процес в бронхах , і у відновленні бронхіальної прохідності .

Якщо хвора дитина , то для звільнення дихальних шляхів від слизу і мокроти можна використовувати їх відсмоктування гумовим балончиком або електричним насосом. Вібраційний масаж і постуральний дренаж також сприяють відходженню мокротиння. Допомагають полегшити стан хворого відволікаючі процедури (гарячі ванни для ніг) , тепле рясне пиття , відхаркувальні препарати. Аерозольні інгаляції рекомендуються для зняття набряку слизової бронхів і розрідження мокроти .

Якщо мокрота стала гнійною , це свідчить про приєднання бактеріальної інфекції. У цьому випадку лікар призначає антибіотики. Для зміцнення захисних сил організму призначають прийом вітамінів.

Схему лікування хронічної форми обструктивного бронхіту підбирає тільки лікар. Як і у випадку з гострою формою , для початку необхідно усунути фактор , що викликав захворювання . Призначаються бронходилатируючі препарати , щоб відновити прохідність дихальних шляхів , муколітики для розрідження мокротиння і полегшення її відходження . В якості відхаркувальних засобів також застосовуються трав’яні збори . У разі появи гною в мокроті призначають антибактеріальні препарати.

У періоди ремісії для профілактики загострень хронічного обструктивного бронхіту рекомендовано вживати заходів щодо зміцнення імунітету.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГОСТРА РЕСПІРАТОРНА ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ

НАРОДНІ ЗАСОБИ ВІД КАШЛЮ