Якщо легені не в порядку, людині однозначно погано. Так, часто хвороби органів дихання насамперед відбиваються на самому процесі дихання, але далеко не завжди симптоми захворювання легень очевидні. Ваше тіло може посилати вам сигнали про допомогу по-різному. Якщо ви навчитеся розпізнавати знаки, це допоможе вам зцілити легені і дихати з задоволенням.

Яка основна причина проблем з легенями? Насамперед, це хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ). В Україні 1% населення хворі на цю недугу, яка може призвести до летального результату. Такі статистичні дані на 2013 рік.

Що стосується ситуації у світі, то ХОЗЛ стоїть на четвертому місці серед причин смерті і вже скоро буде на третьому місці в так званому чорному списку смерті, говорить Лорен Гудман, дипломований лікар, асистент професора пульмонології та реаніматології в медичному центрі імені Векснера при Університеті штату Огайо (США).

Типові хвороби, які входять у загальне поняття хронічних обструктивних захворювань легень, наступні:

 • емфізема;
 • хронічний бронхіт;
 • астма;
 • кістозний фіброз (муковісцидоз).

Емфізема легень — патологічний стан, який характеризується надмірною затримкою повітря в легенях через розширення альвеол, що призводить до їх руйнування. Кістозний фіброз являє собою спадкове захворювання, при якому виникає мутація білка, внаслідок чого виникають порушення в роботі залоз зовнішньої секреції. Ці залози секретують слиз і піт. Слиз, що виробляється залозами зовнішньої секреції, необхідний для зволоження і захисту окремих органів від висихання і зараження шкідливими бактеріями, що є механічним бар’єром.

При муковісцидозі слиз стає густим і липким, він накопичується у вивідних протоках бронхів, підшлунковій залозі і закупорюють їх. Це призводить до розмноження бактерій, так як зникає очисна функція. Муковісцидоз вражає в основному такі органи як:

 • легені;
 • підшлункову залозу;
 • кишечник;
 • придаткові пазухи носа.

Інтерстиціальні захворювання легень вражають тканину між альвеолярними мішечками в легенях. Це теж серйозне захворювання органів дихання.

Якщо ви виявите хоча б один з симптомів, описаних нижче, не здумайте їх ігнорувати. Ці ознаки і зміни в самопочутті говорять про те, що пора звернутися до лікаря.

1. У вас весь час брак енергії

Ви піднялися по сходах на третій поверх, а при цьому відчуття, що пробігли марафон? Виявляєте, що зовсім не здатні в вихідний день вдома займатися звичайними справами, якщо не виходить вдень поспати? Вашим клітинам потрібен кисень, щоб виробляти енергію, яка буде підтримувати весь організм протягом дня. Коли у ваших клітинах не вистачає кисню, ви починаєте все робити повільно. До того ж, якщо у вас низький рівень енергії, то утворюється своєрідне порочне коло: з-за втоми і слабкості у вас не виходить нормально займатися фізичними вправами. А при цьому із-за дефіциту фізичної активності важко поповнити запас життєвих сил. Пам’ятайте, що відновити здоров’я через дихання можливо.

2. Проблеми з диханням, а причина в легенях

Можливо, ви думаєте, що після з плином часу, з віком у людини змінюється тип дихання, і воно часто стає утрудненим, але це не так. Якщо ви можете чітко сказати, що давно пройшли часи, коли ви легко і глибоко дихали, то, мабуть, докторові пора послухати ваші легені.

Задишка — це порушення частоти і ритму дихання, що супроводжується відчуттям нестачі повітря. Задишка може бути пов’язана з різними патологічними станами, що призводять до утруднення вдиху або видиху. При недостатньому надходженні кисню до органів і тканин організм намагається компенсувати цю нестачу шляхом посилення активації дихальних м’язів, що призводить до збільшення частоти і ритму дихання.

За словами Гудмана, іноді людина відчуває нестачу повітря через те, що важко випустити повітря з органів дихання, і при цьому занадто багато повітря накопичується в грудях. Якщо навіть зробити повний видих неважко, то внаслідок ослаблених легень у пацієнта виникає утруднене дихання. У підсумку легені не справляються зі своєю основною роботою: вони не можуть доставити в кров достатню кількість кисню.

3. У вас сплутаність свідомості

Ви знали про те, що головний мозок використовує тільки 15%-20% кисню, який надходить в організм? Для правильної роботи мозку людині потрібен О2, щоб адекватно мислити. Рівень кисню стрімко падає в тих випадках, коли легені не можуть нормально доставити кисень у кров, і внаслідок цього часто спостерігається сплутаність свідомості. Низький рівень кисню і надто високий рівень вуглекислого газу чинять серйозний негативний вплив на здатність швидко міркувати. За словами Гудмана, “іноді з-за цього людина стає сонливою”.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: 5 СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНИХ ХВОРОБ І СПОСОБИ ЗАХИСТУ ВІД НИХ

4. У вас зменшення ваги

Прогресуюче захворювання легенів призводить до великої кількості проблем в організмі людини, і людина може навіть не помітити, на скільки кілограмів вона схудла. І це не завжди жир, від якого ви позбулися. За словами Гудмана, при хронічному обструктивному захворюванні легень часто в організмі спостерігається запальний процес, і в результаті м’язи втрачають масу. В таких випадках людині навіть буває важко з’їсти багато за один прийом їжі, якщо у неї утруднене дихання – адже організм дає сигнал, що шлунок наповнений.

5. Кашель довше 3 тижднів

Якщо кашель нікуди не дівається і весь час присутній в житті людини, це серйозна причина для занепокоєння, особливо, якщо:

 • кашель вологий;
 • кашель з кров’ю;
 • висока температура.

Куріння на тлі таких грізних симптомів — це ще один привід для хвилювань, адже такі ознаки, перелічені вище, часто означають початок хронічного бронхіту або емфіземи. Зверніться до лікаря, якщо кашель у вас триває більше трьох тижнів, особливо якщо вам при цьому важко дихати.

Джерело: Prevention