Трапляється , що напади кашлю з’являються або посилюються в нічний час доби. Чому це відбувається , і як заспокоїти болісний кашель ?

Кашель , який посилюється в нічний час доби або виникає тільки вночі – один з найбільш неприємних типів кашлю. Він вимотує і заважає нормально виспатися самій кашляючій людині та її близьким людям .

Напади кашлю вночі мучать через те , що людина , перебуваючи в нерухомому горизонтальному положенні , не може повноцінно відкашлятися . Крім того , в нічний час процеси в людському організмі протікають не так активно , як удень. Розсмоктування слизу в носоглотці і кровообіг в легенях сповільнюється , накопичується мокрота , що викликає напади кашлю .

Не можна забувати , що кашель , в тому числі і нічний – лише симптом певного захворювання . Нічний кашель може бути як сухим , так і вологим .

Найчастіше нічний кашель супроводжує хронічне або гостре запалення бронхів , викликане вірусами , бактеріальною інфекцією , алергенами. Але можуть бути й інші причини кашлю , не пов’язані із захворюванням дихальної системи.

Причини нічного кашлю

До найбільш частих причин нічного кашлю відносяться:

  1. фізіологічні причини (положення тіла під час сну). Як уже згадувалося , при знаходженні людини в положенні лежачи слиз в носоглотці практично не розсмоктується і забиває дихальні шляхи ;
  2. холодне або сухе повітря в приміщенні. Таке повітря подразнює слизову оболонку дихальних шляхів , що і провокує напади кашлю ;
  3. вірусна інфекція. Віруси осідають і розмножуються в бронхах ;
  4. алергія ;
  5. захворювання дихальних шляхів (коклюш , бронхіт , трахеобронхіт ) .

Якщо напади кашлю мучать людину тільки вночі , а ознак застуди немає , то це може бути проявом бронхіальної астми.

Нічний кашель у дорослих

Напади нічного кашлю у дорослих нерідко виникають через астму , або на фоні застійної серцевої недостатності або в результаті кислотного рефлюксу вмісту шлунку в стравохід і дихальні шляхи в лежачому положенні.

Кашель при астмі супроводжується свистячими видихами , утрудненим диханням , тяжкістю в грудях.

Сухий нічний кашель при серцевій недостатності може супроводжуватися прискореним серцебиттям і задишкою.

Якщо причина кашлю – з області гастроентерології , то його напади виникають через роздратування слизової оболонки дихальних шляхів і нервових закінчень стравоходу кислим вмістом шлунка.

Особливості нічного кашлю у дітей

Наполегливий нічний кашель у дітей найчастіше викликаний вірусною або бактеріальною інфекцією. Інші поширені причини – початок бронхіальної астми , потрапляння стороннього тіла в дихальні шляхи , алергічна реакція.

Винуватцями алергічного нічного кашлю можуть бути пил , шерсть тварин , пилок рослин , хімічні подразники , а також постійний контакт дитини з курцем. У дітей з ослабленим імунітетом на тлі недавнього прийому антибіотиків може з’явитися грибковий або алергічний нічний кашель.

Нічний кашель є одним із симптомів коклюшу – небезпечної інфекційної дитячої хвороби . Причиною нічного кашлю можуть бути хронічні синусити , риніти , аденоїдити , які часто зустрічаються в дитячому віці.

Як позбутися від нічного кашлю

Щоб болісний кашель відступив , потрібно знайти і усунути його причину. Наступні поради допоможуть полегшити напади нічного кашлю , поки ви лікуєте викликавше його захворювання .

Заспокоїти напади нічного кашлю допомагає тепле пиття – відвари трав , молоко з медом , молоко з мінеральною водою. Ці теплі напої пом’якшують сухий жорсткий кашель , збільшують кількість мокроти і добре впливають на слизові .

Встановіть у кімнаті зволожувач повітря. Сухе гаряче повітря здатне сильно дратувати дихальні шляхи , викликаючи кашель.

Щоб кашель не заважав спати , в нічний час можна прийняти протикашльовий засіб. Якщо кашель викликаний алергією , використовуєте антигістамінні препарати. Забороняється самостійно приймати антибіотики : доцільність прийому цих препаратів визначає тільки лікар.

Заспокоїти напад нічного кашлю допомагають парові інгаляції.

Якщо від нападів нічного кашлю страждає дитина , пам’ятайте , що дітям до року не можна давати сильнодіючі протикашльові засоби для уникнення зупинки дихання . Крім того , малюкам до 6 місяців протипоказані розтирання грудей , і парові інгаляції , а антигістамінні препарати призначаються з особливою обережністю. Частіше міняйте положення тіла малюка , щоб не накопичувалася мокрота . Використовуйте більш високу подушку , щоб мокрота краще виходила з легень. А ось ефективність гірчичників при кашлі – спірне питання , їх дія науково необгрунтована . Застосування гірчичників заборонено , якщо у дитини підвищена температура , є подразнення на шкірі або він страждає на бронхіальну астму. Якщо ви вирішили використовувати гірчичники , пам’ятайте , що ця процедура доставляє дитині дискомфорт і викликає біль.

Якщо призначене лікування не дає бажаного полегшення нічного кашлю , потрібно повторно звернутися до лікаря і пройти додаткове обстеження.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
КАШЕЛЬ: ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ ДІАГНОСТИКИ ТА ЛІКУВАННЯ

ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ