Більш традиційного продукту для приготування їжі, ніж пшениця, складно уявити. Вона та її похідні використовуються у всіх національних кухнях. Однак цей же продукт містить специфічний білок глютін, алергічна реакція на який може проявитися в самому ранньому дитинстві, як і на протеїн, що міститься в молоці.

Ще одним алергеном, що міститься у пшениці (але також і в інших зернових), є гліадин. Надчутливість до глютіна і гліадину пояснюється нездатністю організму виробляти ферменти, що їх переварюють. Цю алергічну реакцію називають целіакією.

Симптоматика алергії полягає в наступних її проявах:

 • розлад функції кишечника (частий і рясний стілець);
 • шкірні висипання (нейродерміти на різних частинах тіла);
 • порушення функції дихальної системи (подразливість бронхів, розвиток астми);
 • порушення функції серцево-судинної системи (розвиток тахікардії, порушення серцевого ритму);
 • ймовірно підвищення температури, загальна слабкість.

Відновлення нормальної життєдіяльності можливе лише при виключенні з раціону пшениці і всіх продуктів на її основі. Безумовно, ігнорування дієти, що не містить пшениці загрожує розвитком різноманітних по складності алергічних реакцій і походять від них захворювань ШКТ, дихальної системи, шкіри і навіть летальним результатом.

Необхідна дієта полягає не лише у відмові від очевидно містячих пшеницю продуктів, а й від тих, які можуть містити алерген на рівні коду. До таких належать:

 • хліб – найчастіше будь-який, в основі якого не обов’язково є пшениця, але в малих кількостях вона там присутня;
 • борошно – в будь можуть бути присутніми домішки пшениці; також манка;
 • дитяче харчування промислового виробництва (винятком можуть бути спеціальні суміші для алергіків);
 • кондитерські вироби;
 • панірувальні сухарі і всі страви, до складу яких вони входять;
 • макарони і локшина (винятком знову-таки може бути продукція, розрахована на алергіків);
 • різні напівфабрикати з вмістом тіста і картопляного крохмалю;

Пшеничне борошно настільки популярний у виробництві продуктів інгредієнт, що необхідно вивчати упаковку на предмет написів “зернові зв’язуючі речовини”, “білок, що входить до складу зернових”, “мука з сухарів”, “борошно для випікання”. Скрупульозно, з особливою увагою потрібно ставитися до молочних продуктів (можуть містити висівки), ковбасних виробів і консервів, готовим продуктам з риби. Готові овочеві продукти, супи, консерви, пшеничне пиво та вироби на основі шоколаду також можуть містити глютін.

Алергія на пшеницю значно обмежує меню, але на сьогоднішній день розвиток харчової промисловості та каналів комунікації дозволяють людині, яка страждає на целіакію, налагодити своє харчування допустимим чином. Виробництвом аглютенових продуктів займаються фірми “Dr. Shar” Італія, “Glutano” Німеччина, “Finax” Швеція, “Molias” Фінляндія та ін. Заміною пшениці в цьому випадку буде виступати пшениця-однозернянка, вона містить в собі білкову молекулу іншої структури, ніж глютін. Пшениця-однозернянка піддається тій же обробці, що і звичайна пшениця, а тому при бажанні і правильному підході до формування меню алергіка, проблема вирішувана.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГЛЮТЕНОВА ХВОРОБА: СИМПТОМИ, ПРИЧИНИ, ЛІКУВАННЯ

АЛЕРГІЯ НА ЦИТРУСОВІ

АЛЕРГІЯ НА ПЛІСНЯВУ