Алергія на цитрусові – поширений вид харчової непереносимості. Вона може проявитися в будь-якому віці, але частіше від неї страждають діти.

Мандарини, апельсини, лимони, грейпфрути – традиційне зимове джерело вітамінів і незмінний атрибут новорічних свят. Але, на жаль, не всі можуть насолоджуватися смаком цих фруктів без наслідків для здоров’я. Ви поласували цитрусовими, і у вас почервонів ніс, почався нежить, течуть сльози? А у дитини з’явилися висипання на шкірі та свербіж? Швидше за все, це прояв алергії на цитрусові. Цей вид харчової непереносимості може бути вродженим, але частіше – набутий.

Чому з’являється алергія на цитрусові

По суті, цей вид алергії не є алергією в звичайному її розумінні. Алергічна реакція організму на провокуючий алерген відбувається без участі специфічних антитіл – імуноглобулінів.

Цитрусові містять тирамін (амін) і саліцилати. Особливо багаті ними мандарини і апельсини, а в лимонах і грейпфрутах їх менше. У свою чергу, саліцилати і аміни відносяться до речовин, що провокують неправдиву алергію. Алергічні реакції обумовлені неправильним функціонуванням імунної системи організму. Це може бути наслідком проживання в екологічно несприятливому регіоні. На думку багатьох алергологів, непереносимість деяких харчових продуктів, включаючи цитрусові, також може бути пов’язана з дисбактеріозом або прихованими захворюваннями печінки.

Реакція організму на подразник починає розвиватися в момент попадання в нього великої кількості провокуючих речовин.

Не виключено, що алергію можуть викликати певні сорти цитрусових. Також реакція залежить від місцевості, в якій вони виростали і засобів їх обробки перед транспортуванням.

Симптоми непереносимості цитрусових

Незважаючи на те, що за своєю природою алергія на апельсини, мандарини і т.п. відрізняється від істинної алергії, її симптоми дуже схожі на прояви більшості видів алергії. Це пояснюється вмістом в цитрусових компонентів, здатних викликати найсильніший викид гістаміну без залучення імуноглобулінів.

Основним симптомом такої алергії у дітей є шкірні висипання, у дорослих – алергічний риніт і кон’юнктивіт. Різною мірою можуть спостерігатися такі прояви:

  • Почервоніння і сльозоточивість очей
  • Нежить, набряк слизових носа
  • Висип і почервоніння на шкірі
  • Ускладнене дихання з хрипами, напади сухого кашлю
  • Рідко спостерігається погіршення слуху.

Алергія може супроводжуватися метеоризмом, втратою апетиту, нудотою, блювотою, проносом, болями в животі. На відміну від істинної алергії, в даному випадку всі симптоми розвиваються повільно.

У рідкісних випадках може розвинутися набряк Квінке та анафілактичний шок.

Лікування алергії на цитрусові

Подібними симптомами можуть проявлятися харчові отруєння, супроводжувані кон’юнктивітом або респіраторним захворюванням. Перед тим, як почати лікування, необхідно підтвердити діагноз. Це робиться за допомогою ряду лабораторних досліджень, які вам порекомендує пройти ваш лікар.

Якщо цитрусові викликають у вас алергічну реакцію, доведеться надовго виключити їх з раціону. Сюди відносяться будь-які продукти, страви та напої, в яких використовуються свіжі плоди, цедра або сік. Також відмовтеся від засобів, що містять ефірні масла цитрусових (парфумерія, засоби гігієни).

Якщо тривалий час уникати будь-яких контактів з цитрусовими, алергія часто проходить самостійно. Зазвичай для цього потрібно 1-2 роки, деяким достатньо від кількох місяців до півроку. Після цього можна провести обережний експеримент з невеликою порцією фрукта. Якщо після довгої перерви часточка мандарина або апельсина і раніше викликають у вас алергічні симптоми, то алергія викликана прихованою причиною, і потрібно повторне звернення до алерголога.

Для позбавлення від неприємних симптомів використовуються антигістамінні препарати. При алергічному риніті призначають використання препаратів на основі кромогліциєвої кислоти (кромоглін, Тайлед, Налкром). Для усунення симптомів алергічного риніту та кропив’янки часто рекомендують прийом препаратів Телфаст, Еріус, Едем та ін.

Більшість шкірних проявів непереносимості цитрусових можна усунути за допомогою мазей і кремів Елоком, Целестодерм, Фторокорт та ін. При наявності порушень з боку ШКТ пацієнтові призначають прийом ентеросорбентів (активоване вугілля, Атоксіл, Ентеросгель і т.п.).

Якщо алергічна реакція проявляється нападом задухи, слід терміново звернутися за медичною допомогою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АЛЕРГІЯ У ДІТЕЙ

АНТИГІСТАМІННІ ПРЕПАРАТИ, ЇХ КЛАСИФІКАЦІЯ ТА ВЛАСТИВОСТІ

АЛЕРГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ШКІРИ