Існує як мінімум 5 звичок, через які ми застуджуємося і заражаємо інших.

ГРЗ – найпоширеніша група захворювань у світі. Щорічно доросла людина хворіє застудами 2-3 рази на рік, в основному – в холодну пору року. Найчастіше віруси, що викликають ГРЗ (риновіруси, аденовіруси, віруси грипу та інші) стають причиною масових епідемій.

Як відомо, для профілактики простудних захворювань необхідно зміцнювати імунітет і уникати переохолодження. При цьому більшість з нас не замислюється, що часто причиною зараження вірусами є наші неусвідомлені звички. Давайте розглянемо 5 звичок, через які ми застуджуємося самі і заражаємо оточуючих.

Зайва ввічливість

Науково доведено, що збудники ГРЗ, зокрема вірус грипу, можуть передаватися на відстані 2 м між людьми. Тобто, коли застудженна людина кашляє, чхає чи просто розмовляє, в зону ризику зараження потрапляють всі, хто знаходиться в радіусі 2 м від неї.

Зайва ввічливість часто не дозволяє людям триматися на безпечній відстані від хворого друга або колеги. Через цю звичку людина незабаром може сама поповнити ряди хворих.

Звичка чіпати обличчя

Інфекція при ГРЗ може поширюватися не тільки по повітрю, але і контактним шляхом. Патогени потрапляють на руки через поверхні загального використання: дверні ручки, поручні у транспорті, стільниці і т.д.

Цікавий експеримент провели вчені з Каліфорнійського університету. Вони протягом 3-х годин спостерігали за групою добровольців, які сиділи за столами і займалися стандартною офісною роботою. Весь цей час дослідники фіксували, скільки разів учасники експерименту торкалися свого обличчя. Виявилося, що кожен офісний працівник, в середньому, чіпав лице близько 16 разів за годину. У половині випадків дотики були в області губ, приблизно 5 раз на годину учасники чесали ніс, і 2 рази протирали очі.

Якщо у вас є звичка часто чіпати обличчя, то інфекція з рук легко може проникнути на слизові оболонки рота і носа, а звідти – в організм. Тому одним з основних методів профілактики грипу та ГРВІ є рекомендація часто і ретельно мити руки.

Звичка прикривати рот рукою

Чхання і кашель – характерні симптоми грипу та ГРВІ. Щоб частинки слини з мікробами не розлітаються навколо під час кашлю та чхання, ми звикли прикривати рот рукою. Насправді, такою дією ми не захистимо оточуючих від зараження, а, навпаки, підвищимо ризик поширення вірусів і бактерій. Адже патогенні мікроорганізми з наших рук потрапляють на телефони, дверні ручки і предмети побуту, а звідти – на руки оточуючих.

Тому під час кашлю або чхання необхідно прикривати рот не рукою, а одноразовою носовою хусткою, яку після цього слід викинути. Якщо хустки поруч немає, чхайте в рукав. Нехай це виглядає негарно, але так безпечніше з медичної точки зору.

Зайва самовпевненість

Найнадійнішим засобом профілактики грипу та його ускладнень медики називають вакцинацію. Багато, перехворівших грипом, вважають, що придбали до нього імунітет у цьому сезоні, і робити щеплення не потрібно. Але, по-перше, імунітет з’являється тільки до певного штаму грипу, а на території країни зазвичай циркулює кілька штамів різних вірусів. По-друге, точний діагноз грипу ставиться за результатами лабораторних досліджень, а на практиці його діагностують за характерними симптомами. Тому не виключено, що людина перехворіла ГРВІ, хоча вважала, що у неї був грип.

Ще один наслідок зайвої самовпевненості – ускладнення ГРЗ. Якщо людина не звертається до лікаря з симптомами застуди, а приймає ліки, які побачила у рекламі або переносить хворобу «на ногах», то є ймовірність розвитку небезпечних ускладнень – бронхіту, пневмонії, менінгіту і т.д.

Лінь

До числа 5 звичок, через які ми застуджуємося, можна віднести лінь.

Як говорилося вище, віруси ГРЗ деякий час здатні виживати на предметах – дверних ручках, столах, книгах, дитячих іграшках, куди потрапили крапельки слизу з рота і носа хворої людини. Наприклад, вірус грипу в повітрі може жити 2-9 годин, на руках – 8-15 хвилин, на тканині, паперовій поверхні – 8-12 годин. На металевих поверхнях він зберігається 24-48 годин. Його стійкість зростає при зниженні вологості і температури повітря.

Віруси-збудники застуди можуть жити на поверхнях усередині приміщень 7 днів і навіть більше. Хоча їх здатність викликати захворювання знижується після 24 годин, цього часу достатньо, щоб заразити велику кількість людей.

Можна значно знизити ризик зараження, якщо регулярно проводити вологе прибирання приміщень з використанням миючих засобів. Тому не лінуйтеся і підтримуйте чистоту в будинку, особливо якщо хтось у родині вже захворів. Періть тканини, які можуть містити віруси або бактерії, при температурі не менше 60 ºC з миючим засобом.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИП ТА ЗАСТУДА: 10 МІФІВ

ЗАСТУДА: ШВИДКА ДОПОМОГА ІМУНІТЕТУ

ЯК ПЕРЕДАЮТЬСЯ ІНФЕКЦІЇ