Гормональні порушення, «погані» гени, переїдання або малорухливий спосіб життя, що є головною причиною ожиріння?

Ожиріння – проблема, яка з кожним роком набирає обертів, кажуть навіть про епідемію ожиріння в світі. Однією з головних причин набору зайвих кілограмів називають хронічний дефіцит рухової активності. Але чи справді у всьому винен малорухливий спосіб життя?

Чому з’являються зайві кілограми?

До ожиріння приводить цілий ряд причин:

  • спадковість
  • гормональний дисбаланс
  • неправильне харчування
  • недолік фізичної активності
  • стреси
  • проблеми зі сном
  • деякі захворювання

Чим більше цих факторів присутні у вашому випадку, тим більше ймовірність виникнення ожиріння.

Ожиріння «записано» в генах

Якщо ваші батьки страждають ожирінням, то ймовірність того, що у вас теж з’являться зайві кілограми, досить висока, адже схильність до ожиріння «прописана» в генах. Мало того, одна і та ж кількість фізичних навантажень для різних людей може мати різний ефект. Для одних з нас заняття в спортзалі дають швидкий і помітний результат. Іншим же для досягнення схожого результату потрібно витратити значно більше часу і сил. Виявляється, це теж записано в наших генах і у різних людей існує різна чутливість до різних фізичних вправ.

У всьому винні гормони?

При ожирінні в організмі змінюється співвідношення деяких гормонів. Адже гормони грають важливу роль в регуляції багатьох процесів в організмі. Гормони керують роботою органів і систем, прискорюють або сповільнюють обмін речовин, регулюють апетит і навіть можуть «включати» тягу до більш калорійної їжі.

У крові людей, які страждають ожирінням, спостерігається недостатня кількість гормонів відповідальних за багато обмінних процеси організму. Така нестача викликає порушення в обміні речовин і сприяє відкладенню зайвих кілограмів.

І все-таки, коли говорять про проблему ожиріння, на перше місце ставлять питання харчування і руху. Зайва кількість їжі разом з дефіцитом рухової активності призводить до того, що ми споживаємо більше калорій, ніж витрачаємо. Саме це вважається головною причиною виникнення ожиріння.

Занадто багато їмо і мало витрачаємо

Людина створена природою так, що прагне «їсти на запас» і не відчуває тяги до руху без необхідності. Адже раніше людям, щоб добути собі достатню кількість їжі, доводилося багато рухатися. Але тепер все змінилося. Ми можемо з’їдати скільки завгодно смачної і калорійної їжі, і при цьому нам не доводиться напружуватися, щоб її здобути. Наша їжа занадто калорійна і ми їмо її в занадто великих кількостях. Але багато їжі дає занадто багато енергії, яку ми не встигаємо витрачати. Порушується співвідношення отриманої та витраченої енергії. Так наші харчові пристрасті призводять до того, що організм починає зберігати зайву енергію у вигляді жирових відкладень. На співвідношення отриманої та витраченої енергії також сильно впливає сидячий спосіб життя.

Гіподинамія «заважає» спалювати калорії

Недостатня рухова активність називається гіподинамією. Гіподинамія призводить до порушень в багатьох життєво важливих системах організму. Погіршується робота опорно-рухового апарату, нервової і серцево-судинної систем, змінюється обмін речовин, порушується гормональний баланс. І, звичайно ж, при нестачі рухів організм не встигає витратити отримані з їжею калорії. А це – головна причина виникнення ожиріння! Саме брак руху разом з надлишком їжі призводять до того, що наші фігури набувають зайву округлість.

Яскравим прикладом того, що спосіб життя є вирішальним чинником у підтримці стрункості фігури, є індіанці племені Піма, які живуть у США. Ті з них, хто веде «сучасний» спосіб життя: мало рухається і живиться висококалорійною їжею, в більшості своїй страждають ожирінням. Але інша частина індіанців Піма живе в Мексиці. Вони продовжують вести традиційний рухливий спосіб життя і харчуватися не надто калорійною, багатою рослинними компонентами їжею. І серед мексиканських Піма мало повних людей. Існує і безліч інших подібних прикладів, які показують, що харчування і рухова активність відіграють вирішальну роль у питаннях ожиріння.

Потрібен комплексний підхід!

Рухатися більше, а є менше, ось що потрібно робити, щоб уникнути ожиріння. Рух і обмеження калорійності їжі допоможе встановити баланс між споживаної і витрачається енергією.

За допомогою руху можна нормалізувати обмін речовин і привести в норму гормональний фон, зміцнити серцево-судинну і нервову системи. Рух допоможе натренувати м’язи і вплине на нормалізацію сну, а також збільшить стресостійкість. Все це теж сприяє нормалізації ваги.

Але при боротьбі з ожирінням важливо приділяти увагу не тільки руху і харчуванню. Треба врахувати також генетичні особливості і проконтролювати гормональний фон організму. Тільки комплексний підхід до проблеми дасть можливість впоратися з ожирінням і відновити стрункість фігури.