Працюючі засоби для дітей і дорослих.

Що робити, якщо отримали подряпину або садно

Шкіра захищає нас від проникнення мікробів, грибів і вірусів. Порушення її цілісності відкриває доступ інфекцій всередину нашого тіла.

Навіть нешкідливі бактерії, які постійно присутні на поверхні шкірного покриву і не викликають проблем, при попаданні всередину можуть стати небезпечними. Тому, якщо ви отримали садно, необхідно:

  1. Очистити її від забруднення, промивання чистою водою.
  2. Зупинити кровотечу. При невеликих пошкодженнях і порізах достатньо притиснути ненадовго до ранки чисту серветку або носову хустку.
  3. Продезінфікувати шкіру навколо.

Спробуємо розібратися, які засоби варто використовувати для дезінфекції і як робити це правильно. Для об’єктивного вибору важливі: здатність знищити або не дати розмножитися небезпечних мікроорганізмів, наявність неприємних відчуттів при нанесенні, дія на неушкоджену шкіру навколо, а також загальний вплив на організм.

Чим обробити садно у дитини

Дитяча шкіра відрізняється від шкіри дорослого. Дитина безперервно росте, клітини її організму більш чутливі до негативних впливів, а природні захисні системи не до кінця сформовані. Тому до лікарських і косметичних засобів для дітей пред’являють особливі вимоги. Почнемо з самих безпечних і будемо рухатися по мірі того, як з’являються вікові обмеження, адже безпечне для грудничка засіб можна застосовувати і дорослому.

0-3 роки

Мазь з оксидом цинку (40%) і жиру печінки тріски

Її активний компонент — оксид цинку. Мазь застосовують при невеликих порізах, подряпинах та синцях без ознак інфікування (відсутнє почервоніння і набряк, немає виділень з рани чи вони мізерні і прозорі, немає неприємного запаху), пелюшковій висипці, легких опіках. Ця мазь створює захисну плівку на поверхні шкіри і запобігає запалення. Побічних ефектів її застосування до цього часу не спостерігалося.

Читайте також:  Погрузитесь в мир здоровья и релакса с Dr.Hill!

Крем з бензалконію хлоридом і цетримідом

У складі крему є два антисептика: бензалконію хлорид і цетримід, які активно діють на бактерії, особливо на грампозитивні. Частіше це типові для людини хвороботворні бактерії: стафілококи і стрептококи.

Цей крем відомий як засіб профілактики і лікування «хвороби мокрих пелюшок», використовується для обробки невеликих порізів, подряпин, а також легких сонячних та термічних опіків. Наноситься на чисту і суху шкіру — можна робити це багаторазово. Мило знижує його ефективність. Потрібно уникати потрапляння в очі.

Крем з декспантенолом і хлоргексидином

Комбінований препарат, де дексапантенол прискорює загоєння ран, а хлоргексидин бореться з інфекцією.

Ускладненням можуть стати алергічні реакції у вигляді висипу. При використанні жінкам для обробки тріщин сосків необхідно змивати залишки засобу перед годуванням. Несумісний з милом чи іншими антисептиками. Не можна наносити на пошкодження в області вушної раковини, великі забруднені рани також мазати не варто: їх потрібно показати лікарю. Неприпустимо попадання в очі. Якщо це все ж сталося, слід промити їх великою кількістю води.

Метиленовий синій

Використовують 1-процентний розчин барвника у воді. Речовина перешкоджає розмноженню бактерій (не вбиває відразу). Підходить для дітей від народження, дозволено також вагітним і годуючим. Наноситься ватним тампоном. Може викликати алергії.

В англомовній базі PubChem Methylene Blue значиться, що це з’єднання токсичне при ковтанні, а у високих концентраціях викликає сильне подразнення очей та шкіри.

Фурациліну 0,02-відсотковий водний розчин

Розчин діє і на грампозитивні, так і на грамнегативні бактерії (кишкова паличка, ешерихії, шигели, сальмонели, хелікобактер, гонокок, менінгокок та інші).

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Потрібно полити ранку розчином фурациліну або обробити змоченим у ньому тампоном. Речовина може всмоктуватися всередину, тому зловживати ним не варто. Не застосовується при кровотечах, алергічних ураженнях шкіри, при захворюваннях нирок.

Перекис водню

Завжди звертайте увагу на відсотковий показник розчину: для нанесення на шкіру підходить не більш ніж 3-процентна концентрація.

На бактерії перекис впливає незначно. Може бути корисною при необхідності видалити (вимити з піною) з ранки бруд, частинки одягу, а також допоможе легко зняти пов’язку, якщо та сильно присохла. Викликає печіння і може пошкоджувати ранки, які гояться, зустрічаються алергічні реакції. Неприпустимо попадання всередину організму і в очі.

Зеленка (діамантовий зелений у вигляді 1-процентного спиртового розчину)

Містить 56 г (більше половини) спирту на 100 г. Зеленка активна тільки проти грампозитивних бактерій.

Спирт у складі зеленки хімічно дратує шкіру: пече при нанесенні, сушить.
Відсутність впливу на організм дітей, вагітних і годуючих не підтверджено спеціальними дослідженнями, і засіб застосовують швидше за інерцією.

В базі PubChemBrilliant Green згадується, що діамантовий зелений може бути токсичний при прийомі всередину, пошкодити очі при випадковому попаданні, а також шкіру — при нанесенні у високих концентраціях.

Якщо ви залишили пляшечку з зеленкою відкритою надовго, то є ризик, що спирт випарується, а розчин стане більш концентрованим, тому користуватися ним не варто. Також зеленку не можна поєднувати з іншими місцевими антисептиками йодом, розчинами хлору, лугів та іншими.

Йоду розчин спиртовий 5-процентний

Впливаєі на грампозитивні, так і на грамнегативні бактерії, а також грибки і дріжджі.

При нанесенні викликає печіння. На великій площі йод всмоктується і починає впливати на весь організм: поглинається щитовидною залозою, позначається на метаболізмі, потрапляє в грудне молоко.

Читайте також:  Какое есть самое эффективное средство от выпадения волос?

Йод дратує шкіру, а при тривалому застосуванні може спричинити йодизм (запалення слизової носа, висипи у вигляді пухирів і вугрів, алергічний набряк обличчя та верхніх дихальних шляхів, слино – та сльозотеча). Його не можна поєднувати з ефірними маслами і препаратами, у складі яких є ртуть.

Подорожник

Можна застосовувати прямо на вулиці. Очистіть лист подорожника від бруду і пилу, злегка помніть в руках, щоб він дав сік, а потім прикладіть до ранки і зафіксуйте (наприклад, носовою хусткою).

Від 3 років

Спрей для обробки ран з бензалконію хлоридом

Антисептик бензалконію хлорид активний проти бактерій, вірусів герпесу і грибів. Застосовується при саднах, подряпинах, порізах, неважких сонячних та термічних опіках.

Ранки обробляють зрошенням (1-2 вприскування на процедуру). Рідко викликає алергічні реакції і місцеве запалення шкіри. Не можна поєднувати з милом, йодом. Неприпустимо попадання в очі. Якщо це сталося, рясно промийте їх водою.

Чим обробити садно у дорослого

Хлоргексидину біглюконату водний 0,05-процентний розчин

Активний відносно бактерій, вірусів і грибів. Ним обробляють ранки шляхом зрошення або нанесення тампоном.

Може викликати дерматити та алергічні реакції. З обережністю повинен використовуватися у дитячому віці, а також вагітним і годуючим. Несумісний з йодом.

Висновок

Оскільки антисептики повинні вбити або знешкодити шкідливі віруси, гриби та бактерії, не дивно, що вони самі небезпечні при попаданні всередину. Враховуючи цю обставину, не варто зловживати їх застосуванням, особливо у дітей. Користуйтеся найбільш безпечними і комфортними для шкіри засобами і не забувайте, що всі антисептики потрібно зберігати подалі від дітей і домашніх тварин.