У розпал сезону застуд аналізуємо, чи не застарів улюблений засіб лікування наших мам і бабусь.

Що говорять лікарі?

Гірчичниками дітей лікують в Україні, тому західних досліджень чекати не доводиться. Але це не тому, що ще в жодній країні не додумалися, а тому що ефективність їх під питанням.

ГРВІ в середньому триває 5-7 днів – стільки потрібно, щоб в організмі утворилися антитіла до вірусів. Скоротити цей термін неможливо ні гірчичниками, ні банками, ні будь-яким іншим засобом. Можна тільки полегшити симптоми і запобігти розвитку ускладнень. Але тут набагато більшу роль відіграє імунітет пацієнта і те, чи знаходиться він у спокої, а не гірчиця в шкарпетках.

Чому вони тоді допомагають?

Гірчичники

Насправді гірчичники, швидше за все, не допомагають. Ви просто одужуєте з природних причин, але в мозку залишається взаємозв’язок: спочатку гірчиця, потім одужання. І з кожним разом він зміцнюється.

Звідки тоді взагалі взявся цей рецепт?

Вважається, що гірчичники розширюють судини і активують кровообіг, і в органах проходить запалення. Але тільки наукового підтвердження цієї гіпотези немає. Та й якщо судини під шкірою розширилися, це не означає, що ефект через жировий прошарок, ребра і м’язи дійде аж до легень.

Вчені припускають, що гірчиця може дратувати рефлексогенні зони на спині – і це стимулює кровообіг в легенях. Але це дуже складно довести, адже кровотік можуть посилювати зовсім інші чинники. Наприклад, більш глибоке дихання з-за того, що гірчичник пече.

А коли ставити гірчичники категорично не можна?

висока температура

  • у хворого висока температура;
  • є онкологічні або шкірні захворювання (екзема, псоріаз і т. д.);
  • на тілі є рани, подряпини або роздратування;
  • у пацієнта протікають гнійно-запальні процеси;
  • у хворого алергія на насіння гірчиці;
  • жінка вагітна або годує грудьми;
  • пацієнт ще маленький і не може сказати, що йому боляче.
І який з цього всього випливає висновок?

Невідомо, чи є сенс в гірчичники. Швидше за все, ні. А от біль, протипоказання і неприємні відчуття є точно, тому краще підібрати більш ефективний метод лікування.

Який, наприклад?

Постільний режим, спокій і промивання носа соляним розчином (це потрібно, щоб в носових проходах не висихав слиз). Здоровому організму цього цілком достатньо, щоб перемогти хворобу.

Департамент охорони здоров’я Великобританії порадив лікарям призначати від кашлю мед замість антибіотиків. Детальніше про це розповідаємо в статті «Лікування кашлю: мед проти антибіотиків».