Носова кровотеча може спровокувати чимало факторів. З яких причин йде кров, що з цим робити і чи можна запобігти цій проблемі, розповідається в матеріалі.

Причини, по яких іде кров з носа

Причин може бути безліч, і не завжди навіть самий кваліфікований медик може визначити цей фактор з першого погляду. В ідеалі для виявлення причин необхідно звертатися до ЛОР-фахівця. Розберемо найбільш очевидні фактори, що впливають на носову кровотечу.

Кліматичні зміни

Якщо ви раптово змінили клімат, то ймовірність утворення кровотечі з носа дуже висока, так само, як і загальне погіршення стану. Таким чином може проявлятися акліматизація. Але подібні кровотечі не небезпечні — кров зупиняється досить швидко, а також не потребує додаткового втручання. При цьому проблема не утворюється повторно і не заподіює дискомфорту.

Сухе повітря

Сухе і запорошене повітря на вулиці або в кімнаті призводить до кровотечі з носа. Справа в тому, що в таких умовах слизова носа пересихає, а судини втрачають еластичність і лопаються. Щоб вирішити проблему, потрібно боротися з коренем проблеми — сухим повітрям. Для цього можна встановити штучне зволоження в будинку і використовувати краплі для носа, які будуть зволожувати слизову.

Скачки тиску

Це досить поширена причина. Найбільш часто вона супроводжує людей, робота яких пов’язана з підйомом у висоту (наприклад, льотчики, альпіністи) і опусканням на глибину (водолази, шахтарі, підводники).

Читайте також:  Подологія та дерматологія: спільний вплив косметики для ніг на шкіру

Висока температура

Перегрів через високу температуру теж стає причиною утворення носової кровотечі. Часто кров йде в результаті сонячного або теплового удару. Тому слід дотримуватися заходів профілактики — носити закритий одяг, головні убори, частіше пити чисту воду. Бажано не знаходиться в спеку в години пік (з 11:00 до 17:00).

Стрес або перевтома

Сильні фізичні навантаження, недосипання, депресія, хронічна втома, активна розумова діяльність — все це може змусити організм в стресовий стан. Від такої напруги не дивно, що починає йти кров з носа. Постарайтеся частіше розслаблятися, як слід відпочивати у вихідні, більше спати, щоб не довести до таких проблем.

Збільшення артеріального тиску

При стрибку тиску вгору відбувається розрив стінок капілярів в носі. Це може спровокувати кровотечу з носа. Найбільш часто з такою проблемою стикаються люди з серцевими захворюваннями, атеросклерозом, гіпертонією, аортальному склерозі і пороці серця.

ЛОР-захворювання

Існує чимало захворювань носоглотки, які провокують утворення кровотечі. До них відносять риніт, синусит і гайморит. Також це може говорити про доброякісних або злоякісних хворобах. Крім того, причиною іноді є і загострення патологій крові — гемофілія, лейкоз, або ж інфекційні захворювання (сифіліс або туберкульоз.

Читайте також:  Вплив телемедицини на доступність медичних послуг у віддалених регіонах

Травми

Механічний вплив (удар, наприклад), зрозуміло, викличе кровотечу з носа. Бажано негайно звернутися до медиків, так як наслідки травм можуть бути ще страшнішими, ніж просто кров.

Аномальна будова носа або дистрофічні процеси

Ці відхилення теж провокують кровотечі. Наприклад, проблема може утворитися за дистрофічних змін у слизовій носа, при аномальному розвитку вен і артерій, а також через викривлення носової перегородки.

Шкідливі звички та медикаменти

Вживання деяких лікарських засобів та наркотиків призводить іноді до кровотеч. Так організм може реагувати на антигістамінні, судинозвужувальні і розріджують кров, а також кортикостероїди.

Причини кровотечі з носа у дітей

Багато батьків починають панікувати через те, що у дітей йде кров з носа. Найбільш часто проблема утворюється через те, що дітлахи колупаються в носі. Також нерідко це відбувається через потрапляння сторонніх тіл в носові проходи. В таких випадках завжди потрібно контролювати дії дітей, робити зауваження, якщо дитина почала колупатися в носі, пояснювати, що це може обернутися кровотечею. При попаданні детальки в ніс потрібно витягти її, а при необхідності викликати швидку допомогу.

У підлітковому віці нерідко виникають кровотечі через гормональної перебудови організму. При регулярній проблеми слід звернутися за допомогою до лікаря.

Читайте також:  Болезнь Паркинсона: симптомы и диагностика

Причини кровотечі з носа у вагітних

Найбільш часто у жінок в положенні кровотечі з носа спровоковані збільшенням об’єму циркулюючої крові при збереженні колишніх розмірів судинної системи. Так організм говорить про невеликий збій. Також зміни на гормональному рівні проявляються в такому вигляді. На здоров’я вагітної і її дитини короткочасні кровотечі ніяк не позначаються.

Як зупинити кровотечу з носа

Зупинки вимагає навіть незначна кровотеча. При рясних течіях без допомоги лікаря не обійтися.

Для зупинки в домашніх умовах вам знадобиться марлевий тампон, змочений в перекисі водню, і холодний компрес, наприклад, лід або змочена в прохолодній воді тканину. Сядьте в зручній позі, нахиліть голову вниз злегка. Ні в якому разі не закидайте голову назад, не лягайте і не висякуйте. Потім вкладіть тампони в носові пазухи і прикладіть холодний компрес до перенісся. У такому положенні потрібно посидіти близько п’яти хвилин. Якщо через цей час кров не зупиняється, викликайте лікаря.

Якщо проблема наздогнала вас у вуличному просторі, слід використовувати підручні засоби, адже не всі з нас носять із собою аптечку. Просто сядьте спокійно, тримаючи голову прямо, після чого затисніть крила носа пальцями і посидьте так протягом двох-трьох хвилин. Якщо кров не зупинилася, то краще звернутися в травмпункт.