Чорний, білий, сірий, з висівками, низькокалорійний, безглютеновий… Скільки смаків, стільки і видів хліба. Який з них «всьому голова», а який – «порожні калорії»?

Виберіть самий корисний хліб і жуйте бутерброди без докорів совісті:

Пшеничний білий

Багети, булочки, батон – це найкалорійніший і непотрібний вид хліба. Після того, як ви з’їдаєте шматочок білого, у вашій крові різко підвищується рівень цукру, викидається інсулін, потім цукор падає, і ви знову голодні. Через такий хліб часто переїдають.

І, хоча пшеничні зерна багаті вітамінами і мінералами, в білий хліб вони не потрапляють. Для пшеничного борошна від зерен відокремлюють оболонку – а в ній містяться майже всі корисні елементи. Висока температура при випіканні знищує залишки вітамінів.

Тим, хто життя не мислить без свіжих булочок з пшеничного борошна, фахівці радять вибирати продукт з корисними добавками: насінням, овочами, висівками. Так ваш організм отримає не тільки порожні вуглеводи, але і клітковину.

Сірий і чорний

У такий хліб додають житнє борошно. Воно засвоюється в кілька разів повільніше, ніж пшеничне, і користі в ньому більше. Житнє борошно виводить токсини, насичує організм амінокислотами, клітковиною і мікроелементами. А ще воно викликає відчуття ситості, тому з чорним хлібом ви не будете переїдати.

Сірий хліб

Але продукти з 100% житнього борошна практично не продаються в супермаркеті – надто довго і витратно їх випікати. Тому в чорний хліб додають приблизно 15% пшеничного борошна.

Цільнозерновий

До хліба з цільного зерна відносяться продукти, зроблені з нерафінованого борошна грубого помелу. Саме в ньому після випічки зберігаються всі поживні речовини зерна.

Такий хліб знижує рівень цукру в крові і запобігає розвитку цукрового діабету. Він багатий клітковиною, покращує травлення, благотворно впливає на ШКТ і допомагає формувати здорову мікрофлору. Цільнозерновий хліб містить багато вітамінів, мікроелементів і органічних кислот. Але головна його перевага – це харчові волокна, які виводять зайвий холестерин і токсини.

Бездріжджовий

Дуже модний продукт, але абсолютно безглуздий. По-перше, фактично будь-який хліб бездріжджовий, тому що всі дріжджі гинуть при температурі понад 60 °C. Хлібну піч розігрівають до 200 °C.

Хліб

А, по-друге, єдиний хліб, який печеться з по-справжньому бездріжджового тіста – лаваш. Але це не зовсім хліб: в ньому немає ні м’якушки, ні скоринки. У всі інші види «бездріжджового» продукту в будь-якому випадку додають дріжджі, не тільки промислові, а дикі. Вони майже нічим не відрізняються і належать до одного виду. А ще і дикі, і культивовані дріжджі містяться практично в будь-якій їжі, і навіть в нашому організмі. Останні використовують для випічки просто тому що вони краще розпушують хліб.

Хлібці

Альтернатива для тих, що худнуть. Вони не менш калорійні, ніж хліб, але за рахунок клітковини набагато швидше, створюють відчуття ситості.

Хлібці виробляють практично з усіх злаків – пшениці, ячменю, рису, гречки, кукурудзи. Іноді до них додають насіння або овочі. При виробництві хлібців зерно «вибухає», а тому збільшується в обсязі. Завдяки такій технології хлібці готуються швидко і зберігають велику частину корисних речовин.

Безглютеновий

Таке ж модне творіння маркетологів, як і бездріжджовий хліб.

Це відмінне рішення для хворих на целіакію (непереносимістю глютену), але таких людей менше 1%. Іншим 99% немає ніякого сенсу переплачувати за наклейку GlutenFree. Почитати про глютен і про те, чому його не потрібно боятися, можна тут.