Рідні хворих на бронхіальну астму повинні знати , що робити при нападі захворювання. І пам’ятати про заходи профілактики .

З грецької бронхіальна астма перекладається як « задишка , важке дихання » і це повною мірою пояснює суть захворювання. Бронхіальна астма – хронічне захворювання верхніх дихальних шляхів , яке проявляється гострими нападами задухи , викликаними спазмами дрібних бронхів.

Це небезпечне захворювання , на жаль, не з рідкісних – з цим діагнозом живуть від 5 до 10 % людей у світі. І хворим, і їх родичам завжди потрібно бути напоготові , і знати , ЯК жити з цим захворюванням і ЩО робити в момент наближення нападу. Від цього , без перебільшення , залежить життя хворого на астму .

Симптоми бронхіальної астми

Захворювання має інфекційно-алергічну природу , а його характерні ознаки – свистячі хрипи , кашель , закладеність у грудній клітці , епізоди задишки. Однак найбільш типовий і він же найнебезпечніший – напади задухи , які час від часу трапляються у хворих. Напади можуть бути викликані різними алергенами , вірусами , мікробами , хімікатами , пилком рослин і навіть домашнім пилом .

Для бронхіальної астми характерна деяка « сезонність » , коли хвороба загострюється. Зазвичай це осінь , коли організм схильний до простудних інфекцій і весна , коли цвітуть рослини. У цей час , коли контакту з алергенами не уникнути , частота нападів різко зростає.

Як відбувається напад

Настанню нападу передує чхання , кашель , нежить – « досвідчені » хворі завжди знають час наближення нападу , а багато можуть з точністю до хвилини назвати , коли в цей раз настане фатальний момент .

Під час нападу грудна клітка хворого набуває циліндричну форму – вона ніби здувається , це пояснюється підвищенням легеневих об’ємів. За коротким вдихом , який дається без праці, слідує болісний видих , нерідко супроводжуваний хрипами , кашлем з невеликою кількістю мокротиння. У міру того як відходить мокротиння , хрипи зменшуються , а дихання стає жорстким. Якщо напад затягується , то виникає біль у нижній частині грудної клітини. Окремий різновид бронхіальної астми – кашлевий варіант астми – частіше зустрічається у дітей , а основні симптоми , як правило , відзначаються вночі .

Слід сказати , у більшості хворих між нападами ознак хвороби не спостерігається , саме тому так важливо знати , коли хвороба переходить у наступ і прийняти правильні та своєчасні заходи для того , щоб пом’якшити черговий напад. Приступ задухи може тривати кілька хвилин і пройти , так би мовити , в легкій формі або він може затягнутися і прийняти болісний для хворого характер , в цьому випадку потрібно викликати « швидку допомогу» , а до приїзду лікаря надати термінову долікарську допомогу.

До приступу потрібно бути готовим

У хворого на бронхіальну астму завжди повинен бути при собі бронхорозширювальний препарат ( зазвичай це інгалятор ) , призначений лікарем і завчасно придбаний . Якщо такий є , то найголовніше – це вчасно звернутися до його допомоги. У тому випадку , коли людині важко самій скористатися аерозолем , потрібно їй в цьому допомогти. Такі препарати здатні придушити напад на самому початку , однак дозування перевищувати не слід – може розвинутися парадоксальна реакція.

Хворому на бронхіальну астму також можуть бути призначені антигістамінні або гормональні препарати – їх також варто прийняти, оскільки завдання останніх придушити алергічну реакцію , яка і викликає напад.

При нападі ядухи слід забезпечити приплив свіжого повітря в приміщення , відкривши вікно або двері.

Не панікувати , заспокоїти хворого і постаратися створити максимально сприятливу обстановку : звільнити від зайвого , сковуючий одяг , допомогти зайняти зручну позу (напад легше пережити сидячи з нахилом на спинку стільця і перенесенням тіла на власні руки).

При нападі бронхіальної астми важливо правильно дихати : через ніс , видихаючи , втягувати живіт , вдихаючи , втягувати животом повітря. Цей тип дихання ще називається черевним .

Полегшує напад масаж крил носа. Робити його потрібно так : утримуючи хворого за підборіддя масажувати крила носа швидкими круговими рухами протягом однієї- двох хвилин.

Коли напад піде на спад , потрібно постаратися напоїти хворого теплим питтям . Це може бути вода , чай , молоко.

Заходи профілактики

У будинку , де живе людина з діагнозом « бронхіальна астма » , слід забути про будь які різкі , дратівливі запахи. Потрібно пам’ятати про алергічну природу захворювання – запах диму , тютюну , парфумерії , побутової хімії і навіть пряної їжі – будь-який з цих « ароматів » може послужити поштовхом для розвитку нападу . З цієї ж причини категорично заборонено курити в присутності хворого .

Не забувайте щодня провітрювати приміщення , де постійно перебуває хворий . Це обов’язкове правило значно нівелює вірогідність виникнення нападу .

Має свої особливості і раціон хворого. Його потрібно обов’язково уточнити з лікуючим лікарем і суворо дотримуватися . Зазвичай хворим рекомендують відмовитися від гострих і пряних страв , більше вживати тих продуктів , які будуть їм корисні. Це , наприклад , капуста. А ось фітотерапія – справа індивідуальна . Тут тільки за узгодженням з лікарем .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
АСТМА ПІД КОНТРОЛЕМ!

ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ