При правильному лікуванні практично всі пацієнти можуть підтримувати хороший рівень контролю над бронхіальною астмою, що дає можливість жити без симптомів.

Бронхіальна астма – хвороба цивілізації, пов’язана з урбанізацією суспільства і хімізацією сільського господарства. Велику роль у виникненні захворювання відіграє спадковість. Хвороба характеризується виникненням характерних нападів задухи, свистячого дихання з ускладненням видиху, кашлем. Симптоми у більшості випадків посилюються вночі або рано вранці, пробуджуючи хворого.

План дій і препарати

Стратегією лікування бронхіальної астми є переведення її в сферу амбулаторної  медицини. Завдяки використанню сучасних лікарських препаратів можна  добитися, щоб хворі астмою не госпіталізувалися в стаціонари (або  госпіталізувалися дуже рідко на 1 – 2 дні для зняття нападу). Постійне базисне  лікування призводить до того, що кількість загострень захворювання стає все  менше, знижується смертність від астми, хворі лікуються амбулаторно,  досягаючи високого ступеня контролю над захворюванням, і якість життя пацієнтів не відрізняється від якості життя здорової людини. При припиненні  протизапальної терапії запалення оживає, виникає загострення захворювання, можуть виникнути фатальні напади задухи зі смертельним результатом,  прогресує зміна функції легень.

Безальтернативною основою лікування захворювання на сьогоднішній день є  застосування інгаляційних кортикостероїдів в якості базисної терапії. Інгаляційні кортикостероїди не ефективні і не застосовуються для зняття  гострого нападу задухи. Однак існує стійкий упередженість пацієнтів по відношенню до застосування гормональних препаратів для лікування бронхіальної астми.

«Дійсно, інгаляційні глюкокортикоїди відносяться до гормональних препаратів, але на сьогоднішній день це єдина група лікарських препаратів з доведеною ефективністю при лікуванні бронхіальної астми. Сучасні препарати працюють в легенях, не надаючи впливу на весь організм, і не мають виражених побічних дій, які зустрічалися ще 20 років при прийомі препаратів у вигляді таблеток чи ін’єкцій », – розповіла Тетяна Олексіївна Перцева, член-кореспондент НАМН України, д.м . н., професор, завідувачка кафедрою факультетської терапії Дніпропетровської Державної Медичної Академії.

«Стероідофобія, існуюча серед пацієнтів і лікарів первинної ланки, дуже небезпечна, – підтримує Людмила Олександрівна Яшина, – хочу повторити: інгаляційні стероїди безпечні, найбільш ефективні і не викликають системних побічних ефектів, на відміну від гормональних препаратів, які застосовувалися раніше».

Найбільш ефективним є застосування комбінованих препаратів, коли в одному інгаляторі знаходяться дві лікарські речовини з різними механізмами дії: інгаляційний кортикостероїд і препарат, який розширює трахею і бронхи, тривалої дії. Комбіновані препарати дозволяють при мінімальній дозі гормонального препарату досягти хорошого лікувального ефекту.

Запорука успіху

астмаВажливо, щоб і лікар і хворий пам’ятали, що бронхіальна астма – хронічне захворювання і, згідно з проведеними дослідженнями, для отримання стійкого ефекту повинно пройти не менше 3-х місяців з початку лікування. Важливо, щоб пацієнт став партнером лікаря в лікуванні бронхіальної астми, вів АСТ-тест (тест по контролю над астмою), стежив за своїм здоров’ям, консультувався у фахівців і постійно спостерігався у медиків, а не звертався за допомогою тільки в періоди загострення захворювання.

Лікування бронхіальної астми в Україні

Лікування бронхіальної астми у світовому масштабі розроблено на високому рівні. Протоколи лікування бронхіальної астми, діють в Україні сьогодні, практично нічим не відрізняються від прийнятих у всьому цивілізованому світі. Згідно з українським законодавством хворі на бронхіальну астму повинні забезпечуватися безкоштовними препаратами для лікування захворювання. Однак в дійсності далеко не завжди пацієнти можуть безкоштовно отримати необхідні для лікування препарати, витрати з їх придбання лягають виключно на плечі хворих. У той же час, в Україні існують певні соціальні програми для хворих на астму, які надають можливість придбати препарати для лікування захворювання з урахуванням певної знижки (наприклад, соціальна програма «Оранж кард»).

Бронхіальна астма сьогодні не вирок. Хворобу можна взяти під контроль і позбутися її проявів. Контроль над захворюванням одного пацієнта – це вилікування всієї його родини.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДОПОМОГА ПРИ АСТМІ В ДОМАШНІХ УМОВАХ

ХРОНІЧНИЙ КАШЕЛЬ