Дізнайтеся , як знизити ймовірність захворіти на ГРВІ в період підвищеної активності вірусів.

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) – найпоширеніше інфекційне захворювання в світі , до якого люди сприйнятливі , незалежно від віку , статі та соціального положення .

До групи ГРВІ належать грип , риновірусна , респіраторно-синцитіальна , аденовірусна інфекції та інші гострі запальні захворювання органів дихання. ГРВІ небезпечні розвитком ускладнень ( риніти , синусити , отити , пневмонії , менінгіти ) . Особливу небезпеку становить грип та його ускладнення . За даними ВООЗ , щорічно від грипу помирає близько півмільйона людей у світі. Як відомо з історії , масові епідемії грипу здатні призвести до багатомільйонних жертв . Поява мутованих вірусів робить ситуацію непередбачуваною , а тому більш небезпечною. Тому так важлива профілактика ГРВІ. Головні принципи профілактики залишаються неіменну для різних « версій » вірусних інфекцій.

Профілактика ГРВІ полягає в тому , щоб уникати зустрічі з вірусами і підвищувати стійкість організму до вірусів .

Як знизити ймовірність зустрічі з вірусами ?

На 100% захистити себе від ризику зустрічі з вірусами неможливо , оскільки всі ми живемо в суспільстві. Нас оточує більша або менша кількість людей , які можуть бути потенційними носіями вірусу. Крім того , віруси віддаються не тільки повітряно-крапельним шляхом. Наприклад , вірус грипу може кілька діб залишатися життєздатним в домашнього пилу або засохлої слини. Але ризик інфікування можна знизити , дотримуючись наступні рекомендації:

  1. Уникайте місць скупчення людей , особливо в періоди спалаху захворюваності ГРВІ. По можливості , обмежте контакти з людьми.
  2. Намагайтеся якомога частіше мити руки. Згідно з висновками швейцарських учених , деякі віруси грипу можуть жити на пальцях до 30 хвилин , заражаючи самої людини і тих , хто його оточує. Можна обробляти руки вологими гігієнічними або дезінфікуючими серветками.
  3. Намагайтеся якомога рідше доторкатися до очей , рота і носа – вони є «воротами» для просування вірусу у ваш організм.
  4. Регулярно провітрюйте приміщення , в якому ви перебуваєте. Вірусні частинки залишаються небезпечними годинами і цілодобово в курному , теплом , сухому , нерухомому повітрі. З тієї ж причини важливо робити вологе прибирання приміщень.
  5. Декілька разів на день полощіть рот і промивайте ніс. У ніздрях можна вимити з милом , а для полоскань горла підійдуть розчини питної соди або ромашки.
Як підвищити стійкість до вірусів ?

Самий природний спосіб підвищити захисні сили свого організму – вести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон , збалансована їжа , достатня фізична активність , прогулянки на свіжому повітрі , уникнення стресових ситуацій зміцнять імунітет і допоможуть організму встояти перед атакою небезпечних мікроорганізмів.

У житлових приміщеннях важливо підтримувати оптимальні параметри температури і вологості повітря. Завдяки цьому слизові оболонки дихальних шляхів будуть нормально функціонувати , забезпечуючи місцевий імунітет. З цієї ж причини потрібно пити достатньо рідини .

Попередньо порадившись з лікарем , для зміцнення імунітету в період спалаху ГРВІ можна поприймати вітаміни , насамперед С, А і групи В.

До продуктів , які вважаються природними захисниками імунітету , відносяться часник , шипшина , мед , журавлина , цитрусові , моркву. Вони забезпечують організм вітамінами і підвищують опірність інфекціям , тому включіть їх у свій раціон.

Підвищити стійкість організму до вірусів можна за допомогою медичних препаратів. Експерти ВООЗ називають вакцинацію найкращим методом захисту від грипу та його ускладнень. Сучасні протигрипозні вакцини добре переносяться і мають високу профілактичну ефективність .

Не можна щепитися від грипу тим , хто має непереносимість компонентів протигрипозної вакцини , людям з гострими захворюваннями або загостренням хронічних .

А от різноманітні імуностимулятори та імуномодулятори не є панацеєю від вірусів. Добирати та приймати їх потрібно індивідуально , тільки за рекомендацією лікаря-імунолога . Самолікування цими препаратами , всупереч очікуванням зміцнити імунітет , може привести до зворотного ефекту . Безконтрольний прийом стимуляторів імунітету спровокує пригнічення власних захисних сил організму , може викликати загострення хронічних захворювань.

Як знизити ризик передачі вірусів ?

Ніхто з нас не застрахований про того , щоб в будь-який момент самому стати рознощиком інфекцій. Щоб захистити близьких та інших навколишніх вас людей :

  • Під час кашлю або чхання прикривайте рот і ніс одноразовою серветкою , яку потім потрібно негайно викинути.
  • Якщо помітили у себе симптоми, характерні для ГРВІ (нежить , кашель , чхання, головний біль , слабкість) , необхідно звернутися до лікаря. Не варто йти на роботу , в школу , відвідувати громадські місця. Якщо виникла гостра необхідність порушити це правило , використовуйте маску або ватно-марлеву пов’язку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРВІ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ГРИП: ЯК УНИКНУТИ ЗАРАЖЕННЯ?