Біль і почервоніння в горлі, неприємні відчуття при ковтанні … Що це – фарингіт або ангіна?

Виявивши у себе подібні симптоми, багато хто думає, що захворіли на ангіну. При цьому більшість захворілих воліє лікуватися самостійно – за допомогою полоскань і розсмоктування льодяників від болю в горлі. Комусь легшає через 2-3 дня, а у інших різко піднімається температура, болять м’язи і суглоби. В цьому випадку без термінового звернення до лікаря і правильного лікування недалеко до розвитку ускладнень.

Чому одні й ті ж методи лікування допомагають в одному випадку, але марні в іншому? Насправді, такими симптомами як біль, запалення і дискомфорт в горлі, проявляє себе не тільки ангіна, але і фарингіт. І якщо з останнім можна впоратися за допомогою полоскань і протизапальних аерозолів, то при першому діагнозі без серйозних ліків не обійтися. Це абсолютно різні захворювання: причини, які викликали їх, спосіб лікування і наслідки кардинально відрізняються.

Що це за хвороби?

Фарингіт являє собою запалення слизової оболонки глотки. У більшості випадків захворювання викликане вірусами (грипу, ГРВІ), але причиною може бути і бактеріальне зараження. Як правило, протікає без ускладнень, але через неправильне і несвоєчасне лікування хвороба може перейти з гострої форми в хронічну. Часто супроводжується захворюваннями верхніх дихальних шляхів.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Розвитку гострої форми захворювання сприяють місцеве переохолодження (вживання холодних напоїв і їжі), загальне переохолодження; запальні захворювання в носоглотці, порожнини носа; хронічне подразнення слизової глотки (гострою їжею, запиленим повітрям, тютюновим димом).

Ангіна (гострий тонзиліт) є інфекційним захворюванням, яке вражає не тільки слизову оболонку глотки, але і мигдалини, сполучну тканину, а також суглоби і серце. Як правило, «винуватцями» захворювання є стрептококи і стафілококи, тобто, бактерії. У відповідь на інфекцію організм виробляє антитіла, і при відсутності адекватного лікування хвороба дає ускладнення на нирки, серце, суглоби. Тим, хто переніс гострий тонзиліт, необхідно зробити кардіограму.

Це захворювання є заразним і передається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини. Також грають роль знижений імунітет і переохолодження організму, оскільки це сприяє активізації хвороботворних мікробів.

Про що розкажуть симптоми

Одні й ті ж ознаки і симптоми цих захворювань мають відмінні риси.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

Фарингіт проявляється:

 • Колючим болем в горлі, який частіше з’являється вранці. Він особливо посилюється при ковтанні;
 • Почервонінням горла;
 • Відчуттям сухості в глотці, першением. Турбує сухий кашель;
 • Відчуттям грудки в горлі;
 • Болем при спробі широко відкрити рот.

Температура тіла може не змінюватися, або підніматися до відміток 37-37,5 ° C. Слизова оболонка горла покривається плівкою або гнійними виділеннями. Щоб точно визначити, чи викликано захворювання вірусами, або бактеріями, знадобляться додаткові дослідження (загальний аналіз крові, мазок з глотки).

Ангіна заявляє про себе наступними симптомами та ознаками:

 • Сильним болем в горлі, яка віддає у вуха. Больові відчуття загострюються у другій половині дня;
 • Жовтуватим гнійним нальотом на гландах і язиці;
 • Неприємним запахом з рота;
 • Головними болями;
 • Різким підвищенням температури тіла до високих відміток (аж до 40 ° C), ознобом;
 • Болями в м’язах і суглобах.

Можливі нудота, блювота (особливо у дітей).

Для точного визначення природи захворювання пацієнт здає мазок з горла і аналіз крові.

Різний підхід до лікування

Якщо за описом симптомів ви запідозрили у себе гострий тонзиліт, негайно викликайте лікаря. Одних полоскань для перемоги над інфекцією недостатньо. Швидше за все, лікар призначить прийом антибіотиків, фізіотерапію. При правильному лікуванні симптоми повинні зникнути через тиждень, протягом 10-12 днів можуть залишатися збільшеними гланди.

Читайте також:  Рекомендації щодо збереження та підтримки ЛОР-здоров'я

У разі, коли хвороба перейшла в хронічну форму, найбільш ефективним є хірургічне втручання (вискоблювання уражених ділянок; часткове або повне видалення мигдалин).

З фарингитом вірусної природи успішно борються за допомогою полоскань горла, дієти, яка щадить горло, рясного пиття, протизапальних аерозолів. Ні в якому разі не приймайте антибіотики без призначення лікаря: вони не діють на віруси, а ось організму можуть нашкодити.

Антибіотики можуть знадобитися, якщо аналізи назвуть бактерії винуватцями захворювання.

Як засіб для полоскання можна використовувати розчин чайної ложки солі, соди і декількох крапель йоду в склянці теплої води; розчин фурациліну. Щоб зайвий раз не дратувати горло, на час лікування відмовтеся від гарячих і холодних напоїв, від гострої їжі. Піде на користь лужне пиття (мінералка без газу), теплий чай (зелений, з ромашкою, з м’ятою).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ФОЛІКУЛЯРНА АНГІНА

БУДОВА І ФУНКЦІЇ МИГДАЛИН