Першіння в горлі може бути викликане як інфекційно-запальними захворюваннями горла, так і системними захворюваннями організму.

Причини першіння в горлі

Першіння в горлі може виникнути при безлічі запальних і не запальних захворюваннях. До перших можна віднести гострі респіраторні вірусні інфекції, фарингіт, ларингіт, назафарінгіт та інші. Запальний процес, як правило, протікає на тлі бактеріального зараження глотки. Якщо ці хвороби не лікувати, що інфекція може поширитися в область нижніх дихальних шляхів. Щоб уникнути цього рекомендується звертатися до лікаря при перших симптомах першіння в горлі.

До групи неінфекційних захворювань, що призводять до появи даного симптому, відносяться:

  • Порушення іннервації глотки (невроз глотки). Порушення нервового апарату глотки спостерігається при ураженні як нервів, іннервуючих глотку, так і центрів головного мозку. Як правило, при неврозі глотки, крім першіння, спостерігається і безліч інших симптомів: оніміння, поколювання, відчуття «грудки в горлі», біль, яка віддає в язик або вуха, відчуття тиску в горлі. Крім того, у хворого можуть спостерігатися порушення в роботі м’язового апарату глотки, що призводить до утрудненого ковтання.
  • Алергічні реакції. Алергія може виявлятися по-різному, в тому числі і першінням в горлі. Часто такий симптом відзначається при підвищеній чутливості до пилку рослин, вовни тварин, пилу і продуктам харчування. Як відомо, кращим методом лікування алергії є уникнення алергену. Постарайтеся повністю виключити (або хоча б мінімізуйте) контакт з дратівливою речовиною.
  • Професійні захворювання горла. Представники деяких професій страждають від захворювань горла частіше за інших. Так, першіння в горлі досить часто турбує вчителів, співаків, шахтарів, металургів, стропальників і інших людей, які дістають цей симптом в результаті своєї трудової діяльності. Часта напруга голосового апарату, а також постійний вплив на слизову глотки пилу і високої температури призводять і до осиплості голосу.
  • Рефлюкс-езофагіт. Дане захворювання характеризується закиданням шлункового вмісту в стравохід. Як правило, це відбувається після їжі і призводить до сильного роздратування слизової оболонки глотки.
  • Хвороби щитовидної залози. В даному випадку першіння в горлі найчастіше виникає при появі новоутворень щитовидної залози.

У більшості випадків першіння в горлі пов’язано з інфекційним ураженням глотки, і симптом зникає після одужання хворого. Якщо ж першіння в горлі зберігається протягом тривалого часу, то потрібно звернутися до лікаря. Якщо цей симптом виникає після їжі в положенні лежачи, то необхідно проконсультуватися з лікарем-гастроентерологом, оскільки в даному випадку можлива наявність серйозних захворювань травлення.

Лікування першіння в горлі

В першу чергу необхідно точно встановити причину захворювання, внаслідок якого виникає першіння в горлі.

При запальних захворюваннях горла призначаються місцеві антисептики у формі таблеток, льодяників, інгаляцій або спреїв.

При наявності вираженої бактеріальної інфекції доцільне призначення місцевих антибіотиків. Також ефективним є застосування відварів трав, які мають протизапальну дію. Це можуть бути настої шавлії, ромашки, календули та евкаліпта, які використовуються для полоскань.

Якщо першіння в горлі викликано алергенами, то хворому призначаються антигістамінні препарати. При цьому хворому слід уникати контакту з алергеном, щодня проводити вологе прибирання і позбутися від предметів, в яких скупчується багато пилу (м’які іграшки, товсті килими).

При неврозі глотки і порушеннях в роботі шлунково-кишкового тракту потрібні консультації вузьких фахівців – лікаря-невролога та гастроентеролога відповідно.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ХРОНІЧНИЙ ТОНЗИЛІТ: СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

ПОЛІПОЗНИЙ СИНУСИТ

ФАРИНГІТ АБО АНГІНА?