Щороку 19 серпня за народним календарем слов’ян відзначається свято Яблучний Спас. В цей день віруючі висвітлюють яблука та інші плоди нового врожаю, їдять і готують смачні та корисні страви з яблук.

Традиції свята Яблучного Спаса

Свято Яблучний Спас приурочений до християнського свята Преображення Господнього. Тому в цей день православні християни приходять до церкви на Божественну літургію й освячують принесені з собою яблука та інші плоди. Це робиться для того, щоб подякувати богу за блага, які він дав людям.

У наших предків не прийнято було їсти яблука нового врожаю до свята Яблучного Спаса. Напевно, про цю традицію знають і сучасні віруючі. Вона пояснюється тим, що люди бажали перше і найкраще принести Богові. А самі приступали до вкушання плодів вже після освячення.

Читайте також:  Почему лучше лечиться в клиниках Израиля?

яблучний спас

До речі, святкування Яблучного Спаса випадає на період Успенського посту. Тому віруючі дотримуються обмежень в їжі та розвагах. Традиційно для харчування в піст зараз не дозволяється вживати м’ясо і молочні продукти, яйця. Потрібно дотримуватися обмеження в кількості їжі. Зате на свято Яблучний Спас віруючим дозволено їсти рибу. Не вітається участь у розвагах.

Багато народних традицій цього свята допомагають людині знайти душевний спокій. У цей день прийнято пригощати яблуками рідних, близьких, друзів. Богоугодною справою вважається пригостити освяченими плодами обділених людей – бідняків, сиріт, людей похилого віку. Причому спочатку потрібно роздати якомога більше яблук нужденним, а лише потім самому їсти яблука і страви з яблук.

яблучний спас

За слов’янським звичаєм, жінки, що втратили дітей, несли в цей день в храм кілька яблук. Потім ці освячені плоди клали на могилу дитини. Якщо могила була далеко, то яблука залишали на інший дитячій могилі або залишали в храмі. Це допомагало жінкам повернути душевний спокій.

Читайте також:  Чем отличается питьевая вода от минеральной?

На свято Яблучний Спас дівчата водили хоровод навколо яблуневого дерева, а його листя вплітали у вінки. Вони вірили, що яблуня наділить їх своєю красою і свіжістю.

За народними прикметами, в цей день відбувається перетворення природи і знаменує прихід осені. Помічали, що ночі після 19 серпня стають набагато холоднішими? Тому ввечері у цей день наші пращури виходили в поле, щоб попрощатися з літом.

рецепти на яблучний спас

Традиційні страви з яблук

За народною традицією, в свято-Яблучний Спас печуть пироги з яблуками, варять яблучне варення, готують різні десерти і напої з яблук – пастилу, джеми, компоти, наливки. Вважалося, що чим більше приготувати страв з яблук, тим врожайніший буде рік.

Читайте також:  Применение сосудосуживающих капель при насморке

З сьогоднішнього дня починають заготівлю яблук на зиму. Літні сорти пускають на переробку, а інші складають запас в ящики і коробки, щоб зберегти користь яблук як можна довше.

Корисні традиції предків на Яблучний спас

У чому користь яблук

Яблука – не просто смачний, але і дуже корисний продукт. Вони містять величезну кількість пектинів, які допомагають очистити організм від токсинів. Яблука багаті на клітковину, яка покращує роботу кишечника.

Органічні кислоти у складі цих плодів перешкоджають утворенню оксалатних каменів у нирках і зміцнюють судини.

Оскільки яблука є низькокалорійним продуктом, то допомагають схуднути. Але дієтологи рекомендують з’їдати не більше 3-4 яблука в день. Адже в яблуках, як і у всіх фруктах, міститься цукор.