Ця хвороба здатна зруйнувати хребці і привести до деформації хребетного стовпа.

Туберкульоз – відоме всім поширене інфекційне захворювання . Ми звикли асоціювати цю хворобу з ураженням легень . І дійсно найчастіше мікробактерії , що провокують це захворювання , атакують легені. Але інфекція може зачіпати і інші органи організму , і в деяких випадках її мішенню стає хребет. Тоді говорять про туберкульоз хребта.

Що таке туберкульоз хребта?

Туберкульоз хребта або туберкульозний спондиліт відносять до запальних захворювань хребта. Найчастіше вражаються грудний і поперековий відділи хребта. Зазвичай від туберкульозу страждає відразу кілька хребців. Це можуть бути суміжні хребці (тоді говорять про локальне поширення хвороби ) або несуміжні ( в цьому випадку говорять про множинні ураження хребта) .

Туберкульозний спондиліт частіше виявляється у дітей до 10 років. Це створює особливу загрозу , оскільки в дитячому віці небезпека деформації хребта більше і викривлений хребет може залишитися таким на все життя.

Що провокує розвиток хвороби?

Причиною виникнення хвороби є мікроорганізми , а саме мікробактерії , найчастіше це паличка Коха.

Основним джерелом інфекції є хвора людина , але можна заразитися і від хворих тварин і птахів. Особливо небезпечний носій , що страждає на відкриту форму туберкульозу.

Але мікробактерії – збудники хвороби , ” люблять» вологі прохолодні приміщення і можуть зберігатися в сприятливих умовах поза організмом людини або тварини протягом декількох місяців.

Шляхи зараження

Визначають кілька шляхів зараження інфекцією :

 • повітряно-капельний
 • контактний
 • внутрішньоутробний
 • через травний тракт

Туберкульоз хребта зазвичай розвивається через деякий час після первинного зараження. З потоком крові мікробактерії потрапляють до хребта і провокують там запальний процес. «Включити» хворобу можуть несприятливі зовнішні фактори , наприклад , забій . Але статися це може тільки за умови , що інфекція вже знаходиться в організмі.

Симптоми хвороби залежать від фази її розвитку

Туберкульоз хребта може проявлятися як неспецифічними , так і специфічними симптомами. Початок хвороби може протікати безсимптомно. Потім у міру посилення запального процесу виникають і посилюються симптоми.

Прояв симптомів залежить від фази розвитку хвороби. Розрізняють три фази туберкульозу хребта:

 • преспондилолетичну
 • спондилолетичну
 • постспондилолітичну
Преспондилолітична фаза

Запалення ще не вийшло за межі хребця. На цій стадії можуть виникнути неспецифічні симптоми:

 • млявість
 • дратівливість
 • пітливість
 • невелике підвищення температури
Спондилолітична фаза

На цій стадії розвитку хвороби уражається не тільки хребець , а й міжхребцеві диски , і навколишні м’які тканини. Симптоми цієї фази:

 • болі в спині , як неточною локалізації , так і на місці розташування хворого хребця
 • зниження маси тіла
 • м’язи, розташовані вздовж хребта , знаходяться в напрузі , болючі на дотик
 • зміна ходи і постави , викривлення хребта , обмеження рухливості
 • температура тіла може підвищуватися до 39-40 ° С
 • набряки ураженого відділу хребта
 • з’являються натічні абсцеси та гнійні свищі

Можуть бути повністю зруйновані кілька хребців , що опинилися в осередку запального процесу. Це призводить до серйозної деформації хребта , може утворитися горб. Особливо небезпечно таке руйнування хребців в ранньому дитячому віці.

Ще однією небезпекою туберкульозу кісток є ризик паралічу. Можливі також порушення сечовипускання і дефекації .

Постспондилолітична фаза

Запалення стихає , але можуть бути загострення, під час яких можлива поява свищів і абсцесів.

Туберкульоз хребта може приймати хронічну форму і періодично загострюватися. Але якщо лікування почати своєчасно , можна домогтися одужання. Тому дуже важливо вчасно діагностувати і почати лікувати захворювання .

Лікування туберкульозного спондиліту

Це захворювання потрібно лікувати комплексно , звертаючи увагу на інфекцію в організмі і на стан хребта .

Щоб розвантажити потерпілий хребет , хворого вкладають у спеціальне гіпсове ліжко . У деяких випадках може знадобитися хірургічна іммобілізація хребта , тобто забезпечення його нерухомості на якийсь період .

Крім того обов’язкові до застосування протитуберкульозні препарати. Важливо також забезпечити хворому повноцінне харчування, багате вітаміном D. Для лікування туберкульозу також застосовують кліматотерапію .

Якщо туберкульозний спондиліт ускладнений утворенням свищів , може виникнути необхідність у хірургічному видаленні джерел гнійних процесів .

Туберкульоз хребта – хвороба , яка може призвести до інвалідизації людини. Не допускайте цього , звертайтеся до лікаря при появі неприємних відчуттів в області хребта і лікуйте хвороби своєчасно .

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ТУБЕРКУЛЬОЗ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ?

ДІАГНОСТИКА ТУБЕРКУЛЬОЗУ

ДОГЛЯД ЗА ХВОРИМ НА ТУБЕРКУЛЬОЗ ВДОМА