Гідроцефалія може стати причиною затримки розумового розвитку дитини , тому лікування захворювання бажано проводити якомога раніше .

Що це таке

Гідроцефалія – патологічний стан , що характеризується збільшенням об’єму рідини ( ліквору ) у головному мозку. У нормі кількість ліквору в шлуночках мозку у немовляти становить приблизно 50 мл , а у дорослої людини цей показник може досягати 120-150 мл . У добу судинні сплетення мозку виробляють до 500 мл рідини , яка в свою чергу постійно всмоктується.

Порушення в системі продукції і всмоктування ліквору призводить до збільшення об’єму рідини в головному мозку , тобто до гідроцефалії. По-іншому хвороба ще називають водянкою головного мозку.

Симптоми гідроцефалії

Надмірне накопичення рідини в головному мозку призводить до підвищення внутрішньочерепного тиску , що по- різному проявляється у дітей різних вікових груп.

У дітей до 2 -х років відзначається прискорене зростання голови. Відбувається це тому , що кістки черепа у малюка ще не заросли швами. Ваш лікуючий педіатр повинен кожні 1-2 місяці вимірювати окружність голови дитини , і якщо головка зростає швидше , то це може вказувати на надлишок спинномозкової рідини в головному мозку.

При гідроцефалії довгий час не закривається тім’ячко . Зазвичай , джерельце повинно закриватися приблизно до 1 року , але при гідроцефалії цей процес може розтягнутися на 2 або навіть на 3 роки. При гідроцефалії у малюків лоб стає непропорційним , і на ньому виступає венозна мережа. При запущених випадках розвивається симптом Грефе , коли опускаються вниз очі. Також відзначається підвищений тонус м’язів кінцівок , можуть виникати судомні напади .

У дітей старшого віку чорні шви заростають , і підвищений внутрішньочерепний тиск , як правило , проявляється головними болями , нудотою і блювотою , а також змінами очного дна. Природно , подібні симптоми не обов’язково вказують на гідроцефалію . Це можуть бути симптоми деяких вад розвитку головного мозку або пухлини.
З гідроцефалією також може бути пов’язаний ряд інших порушень, зокрема , ендокринні порушення , нетримання сечі , зниження успішності в школі та інші.

Причини розвитку гідроцефалії

Причини гідроцефалії в чомусь залежать від віку дитини. Наприклад , гідроцефалія у плода може бути пов’язана з вадами розвитку центральної нервової системи , або з внутрішньоутробними інфекціями ( цитомегаловірус , токсоплазмоз , герпес) . Перед плануванням вагітності необхідно пройти дослідження на предмет наявності даних інфекцій , і при необхідності пройти відповідне лікування.

У новонароджених гідроцефалія може бути викликана пороком розвитку спинного або головного мозку , внутрішньоутробної інфекцією , а також родовою травмою .

Що стосується малюків і дітей старшого віку , то причин , внаслідок яких у них розвивається гідроцефалія , досить багато. Це може бути пухлина головного мозку , інфекційні захворювання , менінгіт , енцефаліт , крововиливу в мозок , пороки в розвитку головного мозку і його судин , а також інші причини.

У деяких випадках лікарям не вдається встановити причину гідроцефалії у дитини.

Діагностика

Захворювання діагностується на основі даних клінічної картини , огляді очного дна і проведення додаткових інструментальних методів дослідження , до яких відносяться нейросонографія , ультразвукове дослідження , комп’ютерна томографія , магнітно-резонансна томографія . Діагноз ” гідроцефалія ” може встановити лікар- неонатолог , невропатолог , педіатр або нейрохірург .

Лікування захворювання

Найчастіше , гідроцефалія лікується за допомогою хірургічного втручання. Найпоширенішою операцією при гідроцефалії є вентрикуло – перитонеальне шунтування . Для цього в головний мозок імплантують систему силіконових катетерів , за якими спинномозкова рідина з шлуночка головного відтікає в черевну порожнину , де всмоктується в кишечнику. Спеціальні клапани катетерів регулюють кількість ліквору, який витікає.

За останні кілька років бурхливо розвивається ендоскопічна хірургія , яка також застосовується і в лікуванні гідроцефалії. За допомогою ендоскопа лікар проробляє обхідний шлях для відтоку ліквору в глибині мозку. Цінність даної операції полягає в тому , що вона дозволяє уникнути імплантації в мозок чужорідних матеріалів , яким є шунт. На жаль , виконати таку операцію можна далеко не всім , а лише 10 % пацієнтів. Всім іншим показано вентрикуло – перитонеальне шунтування .

Варто відзначити , що діти з шунтозалежнею гідроцефалією (діти після операції ) потребують періоду реабілітації. Для цього застосовуються методи рефлексотерапії , масажі , лікувальну фізкультуру і інші реабілітаційні заходи .