Міф №1

Починати вакцинацію дитини краще у віці старше 1 року

Діти першого року життя схильні до інфекційних хвороб з найбільшою небезпекою для здоров’я внаслідок виникнення ускладнень і загрозливих для життя станів. Відсутність захисних антитіл у крові дитини робить її беззахисною перед будь-якою інфекційною хворобою. Уникнути контакту зі збудником інфекційної хвороби практично неможливо. На жаль, дитина може бути інфікована навіть через найближче оточення – батьків, братів і сестер, бабусь і дідусів. Планова вакцинація дітей з ранніх місяців життя – найбільш доведений і надійний спосіб захисту від інфекційних хвороб.

Вакцинація дітей проводиться вакцинами, в яких міститься або спеціальний вид ослабленого вірусу, або окремі частини мікроорганізму (структури білкової природи, антигени), які здатні викликати вироблення захисних антитіл, але не можуть викликати захворювання.

Факт

Діти першого року життя особливо потребують захисту проти інфекційних хвороб.

Міф №2

Робити щеплення дитині необов’язково

Незважаючи на значний успіх, досягнутий медициною в попередженні інфекційних хвороб, у наш час в країнах, де не доступна вакцинація, мільйони дітей продовжують хворіти і вмирати від інфекційних хвороб. Ризик виникнення спалахів захворювань та епідемій зберігається серед дітей і дорослих, незахищених щепленнями. Самий останній приклад – спалах кору в європейських країнах. В Україні протягом перших 6 місяців 2012 року кількість випадків захворюваності на кір перевищила 10 000 дітей і підлітків.

Ризик виникнення спалахів інфекційної хвороби буде мінімальним в тому випадку, якщо кількість щеплених дітей досягне 90%. Таке охоплення вакцинацією формує «колективний імунітет», який дозволяє захистити від інфекційних хвороб нещеплених дітей і дорослих.

Факт

У нашій країні передбачена обов’язкова вакцинація проти 10 найбільш небезпечних хвороб: туберкульоз, коклюш, дифтерія, правець, поліомієліт, гепатит В, гемофільна інфекція типу b, кір, краснуха, паротит.

Міф №3

Вакцинація перевантажує імунну систему

Відразу після народження дитина стикається з безліччю бактерій і вірусів. Імунна система дитини реагує на чужорідні мікроорганізми і виробляє антитіла. Захисна система дитини влаштована таким чином, що забезпечує імунну відповідь одночасно на кілька збудників. Коли згодом дитина вдруге зіткнеться з збудником захворювання, в організмі вже буде сформований захисний рівень антитіл, здатний запобігти розвитку симптомів хвороби. При природному контакті із збудником імунній системі дитини доводиться реагувати на більшу кількість чужорідних агентів, ніж при вакцинації. Наприклад, у випадку природного захворювання гепатитом В імунна система дитини буде виробляти антитіла проти 4 чужорідних білків вірусу, при вакцинації організму доведеться формувати антитіла тільки проти одного антигену, завдяки чому буде досягнутий ефективний захист проти захворювання.

У попередні десятиліття був досягнутий значний успіх у розробці та створенні сучасних вакцин. У 80-х роках минулого століття дитина для захисту від 7 інфекційних хвороб при введенні вакцин отримувала 3000 антигенів. Зараз при вакцинації проти 10 захворювань дитині вводиться 123-126 антигенів. Таким чином, кількість одержуваних дитиною антигенів знизилося в 25 разів, а кількість захворювань, від яких дитина захищена, збільшилася.

Факт

Вчені підрахували, що дитина може сформувати імунну відповідь відразу на 100 мільйонів чужорідних агентів [1].

Міф №4

Небезпечно вакцинувати дітей з хронічними захворюваннями

Такі діти особливо потребують захисту від інфекційних хвороб. По-перше, будь-яка хвороба може погіршити перебіг основної недуги. По-друге, у таких дітей, як правило, інфекційні хвороби мають затяжний перебіг і часто протікають з ускладненнями. В нашому календарі вакцинації, як і в інших розвинених країнах, діти з хронічними захворюваннями належать до групи ризику. Для цієї категорії дітей в календарі передбачений розділ про вакцинацію за станом здоров’я, який регламентують проведення для цієї категорії дітей додаткових щеплень поряд з основними. Наприклад, діти з цукровим діабетом і бронхіальною астмою повинні бути додатково щеплені проти таких захворювань, як пневмококова інфекція (пневмонія, менінгіт, отит, ін., сезонний грип).

Факт

Дітей з хронічними захворюваннями можна вакцинувати.

Міф №5

Грудне вигодовування замінює щеплення

Перші захисні антитіла проти інфекційних хвороб дитина отримує, перебуваючи в утробі матері: антитіла мами проникають через плаценту і потрапляють в кровотік малюка. Мамині захисні фактори зберігаються в крові дитини нетривало і в недостатній кількості і, таким чином, не можуть попередити виникнення захворювання.

Також дитина отримує антитіла з грудним молоком. Тому так важливо годувати дитину грудьми. Однак і цього захисту недостатньо, щоб попередити смертельно небезпечні інфекційні хвороби. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, цілком може захворіти на кашлюк. Більш того, в 50% випадків інфікування кашлюк грудних дітей джерелом захворювання є батьки, в тому числі і годує мама [2].

Саме тому у всьому світі вакцинацію дітей починають у дитинстві. За кордоном у багатьох країнах перше щеплення дитина отримує в 2 місяці. У нас в країні планова вакцинація проти найбільш небезпечних інфекцій – кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, гемофільної інфекції типу b – починається з 3 місяців життя малюка. В Україні відповідно до Національного Календаря вакцинації в перший день життя дитини починають вакцинацію проти гепатиту В, на 3-5 день життя дитини в пологовому будинку роблять щеплення проти туберкульозу.

Факт

Переваги і користь грудного вигодовування незаперечні, але досягти захисту немовляти проти інфекційних хвороб таким шляхом неможливо.

Міф №6

Вакцини небезпечні для дитини

В даний час в світі всі виробники вакцин проходять строгу процедуру отримання дозволу на застосування вакцин, яка передує початку використання препаратів у широкій медичній практиці. Вакцини можуть бути дозволені до застосування тільки після отримання експертної оцінки безпеки та ефективності відповідними контролюючими органами країни. Регуляторні органи проводять ретельну оцінку даних по кожній вакцині, зіставляючи ризик і користь майбутнього застосування вакцини у дітей. У нашій країні спеціальні органи з реєстрації лікарських засобів проводять незалежну експертизу складу вакцин, результатів численних клінічних досліджень.

Факт

Щорічно в світі застосування вакцин запобігає 3000000 смертельних випадків, рятує 750 000 дітей від важких ускладнень, що виникають в результаті небезпечних інфекційних хвороб [3].

[1] Offi t P.A., et al. Pediatrics 2002; 109: 124-9.

[2] Bisgard KM, et al. Infant pertussis: who was the source? Dis J 2004; 23 (11): 985-989.

[3] Ehreth J. The global value of vaccination. Vaccine 2003; 21: 4105-4117 /

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ГРИП І ВАКЦИНАЦІЯ

ПРОТИПОКАЗАННЯ ДО ЩЕПЛЕНЬ

ЧИ ВДАСТЬСЯ ЗНАЙТИ ВАКЦИНУ ВІД ВІЛ?