В осінньо-зимовий період актуальними темами стають грип і вакцинація проти нього. Наскільки ефективне і безпечне щеплення від грипу?

Період з середини осені до початку весни традиційно вважається сезоном підвищеної захворюваності на ГРВІ та грип. В цей час особливо важливо допомогти своєму організму протистояти вірусам. Відомо чимало народних засобів та наукових методів профілактики та лікування грипу, безліч сучасних препаратів покликані вирішувати цю проблему. Але на переконання експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я, основним засобом попередження грипу та зниження шкоди від епідемій є вакцинація.

Навіщо потрібна вакцинація проти грипу?

Результати наукових досліджень підтверджують, що щеплення проти грипу знижує ризик захворіти майже вдвічі. А якщо людина все ж таки захворіла, то хвороба переноситься легше: симптоми не такі важкі, ризик ускладнень мінімальний. А завдяки масовій вакцинації кількість летальних випадків скорочується майже в два рази.

До речі, щеплення від грипу може принести здоров’ю людини додаткову вигоду, вважають канадські вчені з Університету Торонто. Відповідно до проведеного ними дослідженням, вакцинація знижує ризик серцевого нападу та інсультів як у здорових людей, так і у людей з серцево-судинними захворюваннями. Вчені вважають, що вакцина знижує силу і тривалість запальної реакції, тим самим, послабивши її вплив на серце і судини.

Кому потрібно робити щеплення?

Одне з найбільш заразних захворювань – грип, і вакцинація буде корисна кожній людині за відсутності протипоказань. Але перш за все, рекомендується зробити щеплення людям із груп ризику захворюваності.

Згідно з висновками ВООЗ, до груп ризику належать люди з ослабленою імунною системою і ті, хто контактує з хворими:

  • Медичні працівники
  • Вагітні жінки в 2-му чи 3-му триместрі (за рекомендацією лікаря)
  • Діти, починаючи з 6-місячного віку, і дорослі з хронічними захворюваннями (дихальної системи, серцево-судинні)
  • Діти від 6 місяців до 5 років
  • Літні люди

Крім того, рекомендується щепитися людям, які перенесли хіміотерапію; тим, хто працює (навчається) в численних колективах; жителям гуртожитків, будинків престарілих та прибувають в місцях позбавлення волі.

Зазвичай щеплення роблять приблизно за місяць до розпалу захворювання – в жовтні-листопаді (для нашого клімату). За час до початку можливої ​​епідемії у щеплених людей формується стійкий імунітет до вірусів грипу.

Кому не можна робити щеплення від грипу?

Як би не лякав грип, вакцинація від нього може нашкодити певним категоріям людей не менше, ніж сама хвороба.

Вакцину від грипу не можна вводити тим, хто страждає алергією на речовини, що входять до її складу. Найчастіше це курячий білок, а також консерванти.

Заборонено прищеплювати від грипу дітей до 6-місячного віку. Щеплення протипоказане людям з хронічними захворюваннями в стадії загострення і не раніше, ніж через місяць після поліпшення самопочуття. Також не роблять щеплення тим, хто менше двох тижнів тому перехворів ГРВІ.

Якщо раніше вам чи вашій дитині робили щеплення від грипу, але ви важко перенесли його, то надалі не варто повторювати вакцинацію.

Які вакцини існують?

Не секрет, що віруси грипу постійно мутують. Поки до одного з них розвивається колективний імунітет, з’являється інший, часто – більш небезпечний вірус. Тому ВООЗ щорічно оновлює свої рекомендації по складу антигрипозної вакцини. Склад формується виходячи з прогнозу циркуляції вірусів.

В даний час широко поширені два типи антигрипозних вакцин. Це інактивовані і живі атенуїровані протигрипозні вакцини. Традиційно випускаються трьохеквівалентні вакцини обох типів – вони захищають від трьох різних вірусів сезонного грипу. У деяких країнах світу доступні чотирьохеквіваленті вакцини.

Зазвичай вакцину вводять за допомогою ін’єкції в плечовий м’яз, але можуть ввести через ніс шляхом закапування. Термін дії вакцини – один епідемічний сезон, незалежно від її типу складу.

Чи бувають ускладнення після вакцинації?

Для виробництва вакцин використовуються інактивовані (убиті) або атенуїровані (ослаблені) віруси. Ні ті, ні інші не призводять до захворювання грипом. Але після щеплення у деяких людей можуть спостерігатися місцеві або системні реакції на вакцинацію. Серед них – почервоніння шкіри в місці уколу, закладеність носа, нежить, підвищення температури, біль у м’язах або в горлі. Але в кожному разі, поширені побічні ефекти носять м’який характер і швидко проходять, на відміну від грипу.

В Україні вакцинація від грипу не входить в перелік обов’язкових щеплень. Вона є добровільною і платною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ЧОМУ МИ ХВОРІЄМО ПІСЛЯ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ?

ЯК ЗРОБИТИ ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ’ЯЗКУ

ГРИП: ЯК УНИКНУТИ ЗАРАЖЕННЯ