Дієта при хронічному гастриті включає всі компоненти для нормальної життєдіяльності, але при цьому враховує особливий стан слизової шлунка.

Хронічний гастрит – одне з найпоширеніших захворювань травної системи. Серед захворювань шлунка він зустрічається найбільш часто і супроводжується довготривалим запальним процесом у слизовій оболонці шлунка. Внаслідок перебудови структури слизової і атрофії залозистого епітелію порушується робота шлунку.

При хронічному гастриті загострення змінюються фазами ремісій. Особливий склад і режим харчування при цьому захворюванні – обов’язкова складова лікування, поряд з прийомом препаратів, фітотерапією, боротьбою з супутніми чинниками і санаторно-курортним лікуванням. Дієта при хронічному гастриті залежить від фази течії та індивідуальної переносимості. Під час загострення обмеження жорсткіші, а при ремісії раціон харчування дозволяють значно розширити. Але в будь-якому випадку, в харчуванні має міститися необхідна для нормальної роботи організму кількість поживних і мінеральних речовин, вітамінів.

Основи дієти при хронічному гастриті

При цьому захворюванні рекомендують харчуватися часто і невеликими порціями. Вранці рекомендується приймати невеликий обсяг їжі, так як відразу після пробудження виділення травних ферментів загальмоване, і великі порції обтяжливі для шлунка. Заборонено вживати в ранкові години каву або какао (навіть неміцні), так як вони будуть дратувати слизову шлунка.

Через 2-3 години після сніданку бажано знову злегка перекусити, а третій прийом їжі відбувається вже в обідній час. Через 2-3 години – полуденок. На вечерю теж не допускається переїдання.

Дуже важливо дотримуватися режиму харчування. Не можна робити тривалі перерви між прийомами їжі. Щоб допомогти своїй травній системі працювати ритмічно, навчіться їсти в строго визначений час, не рідше 4-х разів на день, ретельно пережовуючи їжу. Якщо у вас немає можливості отримати або підігріти їжу в потрібний час, носіть з собою термос з їжею.

При загостренні хронічного гастриту, незалежно від кислотності, призначають дієту стіл №1. Задача дієти – забезпечити хворому шлунку спокій, позбавити його від зайвого роздратування. Тому їжу приймають виключно в протертому вигляді, відварну або приготовану на пару. Суворі обмеження зазвичай діють на період 1-2 місяці.

Поза періодом загострення при гастриті із зниженою або нульовою кислотністю показана дієта стіл №2, а в період ремісії (стійкого одужання) – дієта №15.

З раціону потрібно виключити дуже холодні або гарячі блюда, гострі спеції, жирне м’ясо і рибу, копченості та закусочні консерви.

Рекомендовані продукти і страви

При дієті №1 дозволено їсти:

  • пшеничний хліб (підсушений або вчорашній), сухе печиво, здобні булочки і пироги (останнє – не частіше 1-2-х разів на тиждень);
  • овочеві, вермішелеві супи на овочевому відварі, молочні супи з добре розварених круп, супи-пюре на бульйоні з виварених курей або м’яса;
  • страви з нежирного м’яса, риби, птиці у відвареному, запеченому вигляді, або приготовані на пару;
  • некислі молочні продукти і страви з них, нечасто – негострий сир;
  • яйця всмятку або на пару;
  • овочі: картопля, буряк, морква, цвітна капуста, ранній гарбуз і кабачок, некислі томати, іноді – зелений горошок;
  • солодкі ягоди і фрукти (протерті, варені, запечені);
  • неміцний чай, чай з молоком, кава і какао, відвар шипшини;
  • вершкове масло, рафіновані рослинні масла.

Дієта №2, з одного боку, щадить слизову, а з іншого – стимулює відділення шлункового соку і вироблення соляної кислоти.

При дієті №2 вже дозволені супи на неміцному знежиреному м’ясному або рибному бульйоні; на відварах з грибів. При переносимості – борщі та супи зі свіжої білокачанної капусти і буряка; розсольники з протертими овочами і розсолом замість солоних огірків. Можна готувати запечені і смажені омлети, але без грубої скоринки. Дозволені докторська і молочна ковбаси. М’які фрукти та ягоди допускається їсти непротертими. Також можна готувати соуси на м’ясних, рибних, овочевих, грибних відварах. Цибуля, огірки, редис, редька, а також самі гриби – як і раніше в списку заборонених.

Дієта №15 базується на принципі фізіологічно повноцінного харчування і не передбачає необхідності механічного та хімічного щадіння слизової шлунка. У ній дозволені житній хліб, сирі і непротерті овочі і фрукти, але жирні сорти м’яса і раніше заборонені. Вживання копченостей, м’ясних і рибних консервів обмежена. Виключені або обмежені овочі, містять грубу клітковину і ефірні масла – ріпа, редька, редиска, так як вони дратують слизову.

Як показує практика, головною причиною загострень хронічного гастриту є невиконання медичних рекомендацій, насамперед – у харчуванні. Дотримання режиму харчування і дієти при хронічному гастриті значною мірою впливають на те, скільки триватиме ремісія захворювання.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ДІЄТА ПРИ НУЛЬОВІЙ КИСЛОТНОСТІ ШЛУНКА

ЯК ХАРЧУВАЛИСЯ ДРЕВНІ ОЛІМПІЙЦІ?

ДІЄТА ПРИ ДИСКІНЕЗІЇ ЖОВЧОВИВІДНИХ ШЛЯХІВ