Лікарська клізма може застосовуватися як для лікування захворювань товстої кишки , так і для введення препаратів в загальний кровотік.

Що це таке ?

Клізма – це медична процедура , яка полягає у введенні води (або інших рідин) , а також розчинів лек іарственних препаратів в пряму кишку. Залежно від мети лікування , клізми можуть бути очисними , лікарськими ( лікувальними ) або поживними (у сучасній медицині не застосовується).

Що стосується лікарських клізм , то для даної процедури найчастіше використовується гумовий грушоподібний балончик або шприц Жане , що має довгий гумовий наконечник ( катетер ) , який вводиться в пряму кишку на 10-12 сантиметрів.

Лікарські клізми в основному являють собою мікроклізми об’ємом 50-100 мл . Температура лікарських розчинів не повинна бути менше 40 градусів за Цельсієм , в іншому випадку у пацієнта можуть виникнути позиви на дефекацію , і ліки не встигнуть добре всмоктатися.

Лікарські клізми з місцевою та загальною дією

Лікарські клізми , як правило , призначаються при різних захворюваннях товстого кишечника , наприклад , при запальних процесах , ерозіях , виразці , а також з метою лікування запалення парентеральної клітковини і порожнини малого таза. У даному випадку мова йде про , так звані , місцеві лікарські клізми . Існують і загальні лікарські клізми , які ставляться для введення лікарських та / або поживних речовин , що впливають на організм в цілому. Лікарські препарати всмоктуються в гемороїдальні вени і потрапляють в кровотік , минаючи печінку. Це вельми зручний спосіб введення препаратів , якщо іншим шляхом ввести ліки неможливо.

Перед застосуванням лікарських клізм необхідно спорожнення кишечника, тому за 30-40 хвилин до початку процедури пацієнту ставлять очисну клізму.

Показання для застосування лікарських клізм
 • Запальні захворювання прямої кишки і дистальних відділів ободової кишки.
 • Кровотеча з прямої кишки або з дистальних відділів ободової кишки.
 • Неможливість введення лікарських засобів парентеральним або внутрішньовенним способом.
Лікарські суміші для клізм

Найчастіше для лікарських клізм використовуються наступні розчини та суміші:

 • розчин крохмалю , що має обволікаючі властивості ;
 • настій ромашки для зменшення запального процесу;
 • розчини протарголу або марганцівки – так звані , в’яжучі клізми ;
 • розчини знеболюючих засобів ;
 • суміші з сульфосалазіну і глюкокортикоїдами для лікування неспецифічного виразкового коліту та хвороби
 • Крона ;
 • розчини з антибактеріальними препаратами ;
 • масла , антипірин , колларгол – для лікування проктосигмоїдиту ;
 • суміші з розчином адреналіну – доречно при наявності кровотеч з дистального відділу товстої кишки.
Техніка проведення лікарської клізми

Пацієнт повинен лягти на лівий бік і зігнути коліна і підтягнути їх до живота . У такому положенні вводиться катетер , попередньо змащений стерильним вазеліновим маслом. У грушовидний балончик або шприц Жане набирається необхідна кількість лікарського розчину і з’єднується з введеним в задній прохід катетером. Ліки вводяться повільно невеликими порціями. Через деякий час балончик необхідно зняти для насасуванням в нього повітря . Робити це потрібно притримуючи зовнішній кінець катетера , щоб не відбувалося витікання введеного лікарського розчину. Наповнений повітрям ( і залишковою кількістю лікарського розчину) балончик знову приєднують до катетера і проштовхують решту препарату.

Зазвичай , в пряму кишку вводяться розчини з невеликою концентрацією активно діючої речовини. Це необхідно, щоб уникнути механічного , термічного або хімічного подразнення , яке може виникнути при високих концентраціях ліків. Найчастіше лікарські препарати вводяться в теплому фізіологічному розчині хлориду натрію або у складі обволакивающих розчинів , наприклад в розчині крохмалю.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:
ВИДИ І СПОСОБИ ПОСТАНОВКИ КЛІЗМИ

ПРИНЦИПИ ПРОФІЛАКТИ ЗАХВОРЮВАНЬ ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ